Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
23510
 

Beş Türk Lirasındaki Portre; Aydın Sayılı. Tanınmış bir bilim adamı mıdır?

Beş Türk Lirasındaki Portre; Aydın Sayılı. Tanınmış bir bilim adamı mıdır?
 

Kağıt paralarımızın üzerinde portreler vardır.

Hiç bunları merak ettiniz mi?

Bugün sık kullandığımız Beş Türk Lirasına bakacağız.

Üzerinde Ordinaryüs Profesör Aydın Sayılı var.

Aydın Sayılı, 2 Mayıs 1913 tarihinde İstanbul’da doğmuş. Atatürk sayesinde bilim tarihi bölümünü tercih etmiş, Harvard Üniversitesinde Bilim Tarihi Bölümünde yüksek öğrenimini yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilmiş. 1942 yılında Harvard Üniversitesinden doktora derecesi almış, tezinin konusu “İslam Dünyasında Bilim Kurumları” imiş. Bu doktora Harvard Üniversitesinde ve bilindiği kadarıyla da dünyada bilim tarihi dalında verilen ilk doktora derecesi imiş.

Aydın Sayılı, 1943 yılında, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Kürsüne “İlmi yardımcı” olarak tayin edilmiş, 1946 yılı sonunda adı geçen fakültenin Felsefe Kürsüsüne “Bilim Tarihi Doçenti” olarak atanmış, 1952 yılında “Bilim Tarihi Profesörlüğü”ne yükselmiş ve aynı yıl Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde kurulan Bilim Tarihi Kürsüsü’ne başkan olarak atanmış. 1958 yılında Ordinaryüs Profesörlüğe yükselmiş, 1974 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü Başkanlığına seçilen Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı, bu görevini 1983 yılı başında yaş haddi nedeniyle emekli oluncaya dek kesintisiz sürdürmüş. 1984 yılında kurulan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezine başkan olarak atanmış. Sayılı, 16 Eylül 1993 tarihinde yaş haddi nedeniyle emekli olmuş. 15 Ekim 1993’te geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiş.

Bilim dünyasına katkıları;

Sayılı, 1947’de Türk Tarih Kurumunun tam üyeliğine seçilmiş, 1957’de Uluslararası Bilim Tarihi Akademisinin muhabir üyesi, 1961’de aynı akademinin tam üyesi olmuş ve 1962’de üç yıllık bir dönem için başkanlığını yapmıştır. Türk Kütüphaneciler Derneğinin şeref üyesi olmuş, Türk Tarih Kurumu Ortaçağ Şubesinin başkanı olarak da birkaç yıl hizmet etmiştir.

Kim tanıyor bu bilim adamını?

Bilmiyorum.

Seçkin bir bilim adamımıydı?

Onu da bilmiyorum.

Ben ilk defa beş lira ile duydum adını.

Yaptıkları beş Türk Lirasına resmi koyulacak kadar, önemli miydi?

Onu da bilmiyorum.

"Bana göre, paramıza resmini koyduğumuz kişinin, toplumumuzdan yetişmiş, herhangi bir tartışmaya yer bırakmayacak şekilde tanınmış birisi olup, dünya genelinde bilinmesi gerekirdi" diye düşünüyorum.

Onun da yorumu MB bloggerlarına bırakıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hiç uzatmadan söyleyeyim, bence paraların üzerinde kesinlikle hiç kimsenin resminin olmaması sanırım en iyi çözümdür. Nihayetinde paralar bizim evimizin duvarı değil ki istediğimizi asalım, sıkılınca kaldıralım. Durduk yerde tartışma konusu olup, milleti ikiye bölen konular yaratmak için biçilmiş kaftanlardan birisi de paranın üzerine kimin resminin konulacağıdır.

Kaan Akoba 
 01.09.2011 19:50
Cevap :
Bölünme olduğunu kabül etmiyorum, ama resim olmasa da olabilir tabi ki. ABD dolarında, God we trust, güvendiğimiz allah yazıyor mesela, çoğu insan bilmez bunu  01.09.2011 23:55
 

Eğer Türkiye, Türk vatandaşları tarafından en çok tanınan derseniz o zaman Hadise' nin, Tarkan' ın, Zeki Müren' in resmini filan koymak lazım gelir ki, ne denli akıllıca olur bilemem. :)) Ben bu beye üzüldüm yalnız. Emekli olduktan hemen sonra vefat etmiş, emeliliğinin tadını çıkaramamış yazık. Ve bana göre paranın üstüne bişey konulacaksa bilim dalında buluşlara imza atmış Türkiye' yi uluslararası alanda temsil etmiş bilimadamı, bilimkadınlarının resmi konulabilir. Fakat onda da biraz sakınca var. Neden? Çünkü zamanımızda aşırma, intihal olayları çok oluyor. ÖSYM'nin Başkanı Ali Demir gibi... Bence paranın üstüne Atatürk resminden başkasına gerek yok. Birşeyler konulacaksa tarihi alanların, mekanların resmi konulabilir. İlgin ve de önemli bir konuyu ele almışsınız. Selamlar, sevgiler.

Ayrıntıda gezinmek 
 01.09.2011 11:16
Cevap :
Size ayrıntıda gezinmişsiniz, emekli olduktan hemen sonra öldüğünü farketmişssiniz, dikkaitiniz çok iyi, ayrıca yorum için teşekkürler  01.09.2011 23:58
 

Dost, eğer kanun değişmemişse, (ki değiştiğini duymadım) kanuna göre şimdi paraların üzerinde bulunan resimlerin hiçbiri yasal değil... Kanunda "paranın üzerinde sadece cumhurbaşkanının resmi olur." diyor... Kanun çıktığında Mustafa Kemal cumhurbaşkanı olduğundan sorun da çıkmamıştı. İnönü, Mustafa Kemal vefat edince paralara kendi resminin konulmasını bu kanuna dayanarak gerçekleştirmişti. Menderes iktidarı paraların üzerine tekrar Mustafa Kemal resimlerini bastı. O günden bu yeni paralara da dek Mustafa Kemal'in resmi vardı paralarda... Saygılar..

UFUK KESİCİ 
 01.09.2011 8:24
Cevap :
Bilgilendirdiğiniz içim teşekkürler  01.09.2011 9:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 1692
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2730
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster