Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

27 Eylül '10

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
957
 

Bir "Altın Koza" daha rüzgar gibi gelip geçti

Bir "Altın Koza" daha rüzgar gibi gelip geçti
 

ALTIN KOZA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ - ADANA - Eylül / 2010


Merhabalar,

Evet, 2010 yılına geldiğimizde de bir "ALTIN KOZA " Uluslararası Film Festivali ve etkinkikleri daha Çukurova - Adana' dan rüzgar gibi gelip geçti. 20 - 26 Eylül - 2010 haftası içinde yapılan bu aktivitelerle dolu Film Festival'inde, kazananlar sevinçle, kaybedenlerse üzüntüyle Adana' dan ayrılarak, gelecek seneki yarışmanın şimdiden düşünce ve programına girmişlerdir büyük bir ihtimalle.

Aslında bu konuyla ilgili arkadaşlarım, bu Festival'in içeriğini belki bilebilir, ancak merak edip bilmek isteyenler içinde çok kısa bir özet vermekte fayda olur düşüncesindeyim.

İşte sizlere kısaca " Altın Koza " nın tarihi ve özeti olarak,

Yerel basından öğrenebildiğim kadarı ile, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 17' incisi düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında 205 filmin, 9 sinema salonunda yaklaşık 55 bin 150 kişi tarafından izlendiği bildirildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi ile Adana Sinema Kulübü öncülüğünde ilki 1969 yılında '' Altın Koza Film Şenliği '' adı altında gerçekleştirilen ve bu yıl 17' incisi düzenlenen '' Altın Koza Uluslararası Film Festivali '' 41. yaşına girdi.

İlki 1969 yılında Adana Belediyesi ve Adana Sinema Kulübü öncülüğünde başlatılan '' Altın Koza Film Şenliği '' Türk Film Arşivinin de katkılarını aldı. Düzenlendiği ilk yılda Adana halkı tarafından sahiplenilen Festival, Türkiye'nin önemli kültür sanat etkinlikleri arasına girdi.

1973 yılına kadar beş defa Adana'lılarla kucaklaşan Festival imkânsızlıklar nedeniyle 18 yıllık bir suskunluğa gömüldü. 1992'de yeniden düzenlenmeye başlayan Festival 1998 yılındaki Adana depremi ve 1999 yılındaki Marmara depremi nedeniyle 7 yıllık bir ara daha verdi.

17. Uluslararası Altınkoza Uluslararası Film Festivali'ne katılan 'Bal' filmi, yoğun ilgi gördü. Yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu'nun yaptığı, Bora Atlaş, Erdal Beşikçioğlu ve Tülin Özen'in rol aldığı " Bal " filmi, ALTIN KOZA büyük ödülünü kazandı.

Final gecesinde büyük sanatçı Zuhal OLCAY' ın enfes bir konserinide piyano eşliğinde dinledik.

Bu gece ile ilgili fotoğrafları ekte resim galerimde ( 27 ) adet fotoğraf şeklinde görüşlerinize sunarım...

Ayrıca bu gece ile ilgili " VİDEO " çekimlerinide bilahare blog sayfama fırsat buldukça ekliyeceğim. İzlemenizi tavsiye ederim.

Sevgiler, selamlar ve saygılar sunarım efendim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Necip Bey... Altın Koza'yı izlemek isterdim. Olmadı. Ama çektiğiniz fotoğraflar konuşuyor yine. 70 kilometre öteden saygılar, sevgiler.

TURGUT ÇELİK 
 13.10.2010 21:47
Cevap :
Merhabalar..Sevgili TURGUT hocam..! :-) Gercekten cok guzel bir gece oldu..Keske sizde MERSiN`den gelebilseydiniz.. 70-Km Dogudan Batiya sevgiler, selamlar ve saygilar sunarim... Sagolunuz..! :-)) NK-ADA/TR  13.10.2010 22:18
 

Arı Sinamasında "Kako Si" filmini izleme fırsatım oldu.Festivale davetli olarak o filmin yazarı,yapımcısı ve yönetmeni olan Özlem Akovalıgil de gelmişti.Film bitince yönetmenle izleyenler arasında karşılıklı söyleşi yapıldı. Film tamamen doğaçlama çekilmiş,başroldeki bayan yönetmenin annesiymiş ve tamamen gerçek olarak, yani yaşanırken sonu bilinmeden,hiç bir sponsor olmadan,sadece Kültür Bakanlığının yardımıyla yapılmış.Güzeldi... Anlattığınız gibi umarım memleketimizde daha çok etkinliklerimiz olur.

Bosnalı 
 13.10.2010 11:26
Cevap :
Merhabalar efendim..! :-) Evet inşallah sizinde bu güzel yorumunuz ve temennilerinizle, uzun seneler böyle güzel ve sanatsal etkinlikler memleketimizin her köşesinde olur inşallah... Size katkılarınızdan dolayı çok teşekkür eder, ADANA'dan ADANA'ya sonsuz sevgiler, selamlar ve saygılar sunarım :-)) NK-ADA/TR  13.10.2010 14:53
 

Bu güzel geceyi tv den izlemiştim, siz de çok güzel anlatmışsınız Necip Bey, fotoğraflar da harika :) Sevgilerimle.

Mor Okyanus 
 02.10.2010 11:15
Cevap :
Merhabalar...Sevgili SİBEL hanımcığım..! :-) Gerçektende güzel bir gece oldu...Keşke sizlerde orada olabilseydiniz...! En azından beraberce izlerdik bu ödül törenini.. :-) Size ve EGE'ye ÇUKUROVA'dan sonsuz sevgiler ve selamlar.. (1/2) Hemşehrime.. :-)) NK-ADA/TR  02.10.2010 11:34
 

Ne güzel detaylı anlatmışsınız. Umarım önümüzdeki yıllarda kesinti olmadan festival yoluna devam eder. Semih Kaplanoğlu'nun da ödül alması ayrıca sevindirdi. Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Selam, saygılarımla...

n. 
 30.09.2010 10:17
Cevap :
Merhabalar...Sevgili Nilüfer hanım..! :-) Önce yorumunuz için çok çok teşekkür ederim... Umarım sizin temennileriniz gibi inşallah bir kesintiye uğramaz... Anadolu ve Türkiye'miz için bu kültürel faaliyetler hangi şehir olursa olsun gerekli.. Çünkü bana göre kültür, bir toplumun medeniyet kapısıdır.. Kültürsüz toplumlarda kavagalar ve dövüşleri hemen hemen her an görebiliriz.. Onun için ben bu tür aktiviteleri canı gönülden destekliyorum, sizler gibi... Size ve güzel İZMİR'imize sonsuz sevgiler ve selamlar sunarım...:-) Tekrar teşekkür ederim.. NK-ADA / TR  30.09.2010 14:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8291
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster