Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '06

 
Kategori
Doğa Sporları
Okunma Sayısı
3499
 

Bir Dağcının Güncesi

Bir Dağcının Güncesi
 

Dünyanın en yüksek 7 zirvesini gören, Everest'e 25 yaşında çıkan , "kar leoparı" ünvanlı ilk Türk ve Müslüman dağcı kimdir? diye sorsam cevap "Nasuh Mahruki" olacaktır. Ayrıca yamaç paraşütü, mağaracılık, motorsikletle uzakdoğu seyahati, Camel Trophy de cabası. Ve anılarını yazdığı 5 kitap... Ne kalıyor geriye yelkenli bir tekne ile dünya turu... onu da yapacak fırsat bulursa.

Üniversite yıllarında tanıştığı Rus profesörle başlayan dağcılık macerasını anlattığı ilk kitabı "bir dağcının güncesi" Yapı Kredi Yayınları'nda çıkmış. Sovyet-Asyanın en yüksek-7000 üstü rakımlı-5 dağını tırmanıp "kar leoparı" ünvanını almasını sağlayan yolculuğun ilk durağı Tien-Shan dağlarındaki kendi iç yolculuğunu anlatıyor.

İnsan yaşamında şansın büyük önemi olduğu ve bu şansı değerlendirecek kadar da hazır olunması gerektiğini öğreniyoruz bir kez daha.

Nasuh Mahruki ile "Yeni Ufuklara Doğru" seminerinde karşılaştım. İsmini çok duymama ve hayranı olmama rağmen daha karşılaşmamıştık. Bize "takımdaşlık ve liderlik" konusunda tecrübelerini aktardı, sorular sorduk. İşin en ilginç tarafı da dünyaca ünlü bu güzel insan ünü yükseldikçe gönlü o denli alçalmış. Tane tane, lafı ağzında gevelemeden konuşuyor, bakışlarındaki samimiyeti hissedebiliyorsunuz. En küçük bir kibir, yukarıdan bakış göremiyorsunuz. Televole kültürünün esir aldığı "televizyon efendinin" kölesi olmuş yurdum insanının pek alışmadığı bir durum.

Soru-cevap kısmında karşımızdaki Nasuh Mahruki'yi daha iyi tanıyoruz. Örneğin Everest'in 2. büyük zirvesi K2 ye tırmanmanın rus ruleti oynamakla eşdeğer olduğunu söyledi.Rus ruletinde yaklaşık % 15 olan hayati risk , K2 ye tırmanacaksanız %13, 5 oluyor. Zirveyi gören dağcıların geri dönüş yolundaki ölüm riski ise % 20. Ve bu riski göze alıp zirveyi oksijensiz tamamlayan koca yürekli insan. Bu arada kendisinin bilinenin aksine Türk ve Müslüman olduğunu üzerine basa basa söyledi. Meğer kendisini Rum ve Yahudi olarak tanıtan ve bu yolla başarılarını gölgelemek isteyenler varmış da biz yeni öğreniyoruz. İskender Iğdır'ın ölümünden kendisini suçlayan gazetecilerden Hıncal Uluç'yan 14.000 YTL tazminat almış. Fatih Altaylı ile davası devam ediyormuş. Daha sonra yaptığım araştırmada öğrendiğime göre dedesinin dedesi Kaptan-ı Derya Ali Paşa imiş. Rumların isyanını bastırdıktan sonra Sakız adası açıklarında donanmanın arasına giren casus bir tekne Ali paşa'nın gemisini ateşe veriyor. Ve Ali Paşa gemisi ile birlikte yanarak can veriyor. Soyisimleri MAHRUKİ de buradan geliyor. Osmanlıca da yanarak ölen anlamını taşıyor "Mahruki" sözcüğü.

Dağcılığın bir macera tutkusu, vazgeçilmez bir sevda olduğunu anlattı. Onca tehlikeye karşı karar verme yeteneklerinin çok geliştiğini, bunu bilen ailesinin kendisine büyük destek verdiğini söyledi. (Bir dağcının güncesi kitabının başında babasının kendisini aylarca merak etmemek için uyurken bacaklarını kırmak istediğini yazmış) En büyük desteğin aileden geleceğini belirtirken Bolkar'lara, Kaçkar'lara tırmanmaya giden gençlerin ailelerine Bodrum ya da Antalya'ya gidiyoruz diye yanlış bilgi vermelerini söylemesi de ilginçti. Aileler doğa sporlarını çocukları için tercih etmiyorlar anlaşıldığı gibi.

Ömrünün geri kalan bölümünü AKUT'a adamış. 10 bölgede örgütlenen AKUT bu yıl ayrıca 10.yılını kutlamış. Toplumun büyük bölümü kendilerini Marmara Depremi ile tanımış, oysa depremden önce 36 kurtarma operasyonuna katılmışlar.

Serüven, macera, heyecan dolu yaşamın ardından "can kurtarmaya"adanmış bir hayat, bir başarı öyküsü. Hümanizma ve ütopya ruhundan ilham almış, modern çağımızın masal kitaplarından çıkıp da gelmiş kahraman bir şövalye. Çocuklarımıza gösterebileceğimiz bir örnek model.

Kendisini tanıdıktan ve kitabını okumaya başladıktan sonra günlük yaşamımızın gürültü patırtısından neleri, kimleri ıskaladığımızın bir kere daha farkına vardım. Yanıbaşımızda akıp giden yaşamın içinde ne kahramanlar, ne hayat hikayeleri, ne dramlar olup bitiyor da biz bunların ne kadarını farkedebiliyoruz.

El-cevap yine bizde, kendimizde.....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Ahmet Bey, Önceki mesajlarımızdan da anlaşıldığı üzere havacılık yanında Nasuh Mahruki'nin değerleri ve "Bir Dağcının Anıları" da sizinle ortak paylaşımlarımız arasında. "Bir Dağcının Güncesi" hakkında geçen yıl Ağustos ayında yazdığım bir yorumu kendi blogumda dün yayınladım. MB'da konuyla ilgili siz daha önce -ve çok güzel- bir yazı yazmış olduğunuz için sizin bu yazınıza da atıfta bulundum. Sanıyorum tatildesiniz ya da tatile çıkmak üzeresinizdir. Aileniz ile birlikte size mutlulukların en güzelini diliyorum. Bülent Süslü

Bülent Süslü 
 26.07.2008 6:00
Cevap :
Bülent bey,Nasuh Mahruki'yi yakından tanıyınca kitabın değerini daha çok anladım.Herkesin bu kitabı okumasını isterim aslında.Sayfanıza bakacağım.Şu an tatilde değilim ama MB için kendime biraz izin verdim.Yazı yazmak eskisi kadar gelmiyor içimden.Selamlar ve saygılar.  28.07.2008 14:40
 

Gerek hayata karşı duruşu, gerek kişiliği, gerekse başarılarından ötürü hayran olduğum biridir Nasuh Mahruki. Yazdığı kitaplarını da çok büyük ilgi ve keyifle okumuştum. Bu paylaşımınız için yürekte teşekkürler. sevgi ve ışıkla, Ayna

Ayna 
 15.07.2007 23:11
Cevap :
Tanıdığınız zaman hislerinizde yanılmadığınızı anlıyorsunuz.Kitaplarındaki samimiyeti sohbetinde de buluyorsunuz.Nasuh'ları çoğaltmalıyız ki yarınlarımıza sağlam adımlarla yürüyelim.Değerli yorum ve katkınız için ben teşekkür ederim,yorum ve cevaplarınızdaki gibi sevgi ve ışık daima üzerinizde olsun.  16.07.2007 9:37
 

Gerçekten çok güzel yazmışsın bence, başarının devamını gelecek yazılarınla bekliyoruz. Mehmet Eren

Mehmet EREN 
 03.07.2006 12:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 879
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1767
Kayıt tarihi
: 24.06.06
 
 

1970 doğumluyum.Karadenizin bir sahil şehrinden, hayatın güler yüzlü tarafına tutunmak için İstan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster