Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '12

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
921
 

Bir garip Orhan Veli

Bir garip Orhan Veli
 

alıntıdır


Beni bu güzel havalar mahvetti
Beni bu güzel havalar mahvetti,
Böyle havada istifa ettim
Evkaftaki memuriyetimden.
Tütüne böyle havada alıştım,
Böyle havada aşık oldum;
Eve ekmekle tuz götürmeyi
Böyle havalarda unuttum;
Şiir yazma hastalığım
Hep böyle havalarda nüksetti;
Beni bu güzel havalar mahvetti.

Orhan Veli’nin en sevdiğim şiirlerindendir.

Geçtiğimiz hafta Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde Garip Akımı’nın 70. Yıldönümünde Orhan Veli adına bir etkinlik düzenledi.

Programda açık oturumu Prof. Dr. Haluk Oral yönetirken, Orhan Veli Şiir Evi'nin kurucusu Şeref Özsoy da sohbete konuşmacı olarak katıldı.

Sergi, belgesel ve açık oturum aşamalarından oluşan üç bölümlük programı izlemek oldukça keyifliydi. Gazeteci Doğan Hızlan’ın ve Gazeteci Yazar- Şair Hilmi Yavuz’un yorumuyla yapılan açık oturuma daha sonra Orhan Veli’nin kız kardeşi Füruzan Yolyapan’ın katılması ayrıca bir lezzet kazandı.

Ağabeyine ait acı tatlı anılarını anlatan, çok genç yaşta hayata gözlerini yummasına rağmen bugün hala şiirleri dilden dile dolaşan, iz bırakan Orhan Veli’nin kardeşi olmaktan gurur duyan bir tavırla kendisine sorulan soruları nezaket ile cevapladı.

Orhan Veli’nin Garip Akımı’nı başlatması ile aldığı tepkilere sıkça yer verildi. Özellikle o dönem popüler olan Kitabe-i Seng-i Mezar (Süleyman Efendi) şiiri ile olumlu ve olumsuz tepkileri üzerine çekmiş olduğunu öğrendik. Yusuf Ziya Ortaç’ın kışkırtıcı yazısına rağmen, diğer yazar ve şairlerin olumsuz tepkisine karşı yazmaya devam etti.

Nurullah Ataç ise onu her zaman destekleyenler arasındaydı.

Şiirleri yayınlanmaya başlandığı dönem; “Bir Garip Orhan Veli’yim. Veli’nin oğluyum” dizelerinde ise bu kez babasından oldukça tepki almış.

Babası “Hadi şiirlerinde kendini yoksulluğunu dile getirdin, birde Veli’nin oğluyum diye beni neden karıştırıyorsun?” dediğinde bugün Füruzan Yolyapan’ın bunu başından geçen bir anı olarak paylaşacağından, oğlunun yıllar sonra konuşulan bir şair olacağından habersizdi.

Edebiyata derin katkısı olan şairi ailesinden bir ferdin anlatımıyla dinlemek büyük bir zevkti.

Füruzan Yolyapan, yıllar öncesinde Orhan Veli’nin kendi sesiyle “tel”e okuduğu şiirleri saklamış, bugün sevenlerine ulaştırmak için bir cd haline getirilmesine öncü olmuş.

“Beni bu güzel havalar mahvetti” isimli kitabı içerisinde cd iler beraber evimizin kütüphanesinde bulunması gerekli eserlerden.

Tanıtım bültenini sizlerle paylaşarak yazımı noktalamadan önce, Türk Edebiyatı’na emek veren şair ve yazarların unutulmamasını diliyorum.

(…)

“Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti kitabı ve bu kitapla birlikte verilen CD, Orhan Veli’nin çok eski bir kayıt yöntemi olan “tel”e okuma ile kaydettiği ses kayıtlarından oluşuyor. Bu kayıtlarda Orhan Veli’nin kendi sesinden dinleyeceğimiz şiirleri ve bir de Karagöz oyunu bulunuyor.
Kız kardeşi Füruzan Yolyapan’ın yıllarca sakladığı ve klasik bantlardan da önceki bir teknikle “tel”e okuduğu kayıtlarda Orhan Veli, en beğendiği 22 şiirini seslendiriyor.
Bir dost ortamında kaydedilen bu şiirler, ölümünden yıllar sonra, Orhan Veli hayranları için gün ışığına çıkıyor. Orhan Veli’nin kızkardeşi Füruzan Yolyapan, bu kayıtların bir evde, bir yılbaşı eğlencesi sırasında kaydedildiğini tahmin ettiğini ama bu konuda pek bilgisi olmadığını, kayıtların da kendisine küçük ağabeyi Adnan Veli ölünce onun ahbabı Orhan Boran’dan geldiğini söylüyor.
Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti’de ayrıca, Orhan Veli’nin hiç bilinmeyen bir yanını, Karagöz oyunlarına merakını, oynatmadaki ustalığını da öğreniyor, kısa bir Karagöz muhaveresini kendi sesinden dinliyoruz.
Yapı Kredi Yayınları, bir büyük şairin şiirlerini yalnızca kitaplarda okumakla kalmayıp, kendi sesini ve ilk kez işittiğimiz Karagöz oynatma yeteneğini de bu çalışma ile gözler önüne seriyor.”

 

Rabia Türkmenoğlu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yine bir edebiyat kültür yazısı. Ama sizi bayağı etkilemiş havalar belli:) Orhan Veli de yani sevilmez mi?

Ahmet KARAKAYAN 
 26.04.2012 23:37
Cevap :
Hem de nasıl:) çare bulamadım şuan bahara. Hala araştırıyorum şu mevsimin getirilerini, götürülerini. Orhan Veli haklıymış, beni bu güzel havalar mahvetti sanırım:)sevgiler  27.04.2012 12:40
 

Güzel cok güzül. Bende Orhan Veli ile alakalı bir anımı anlatmaz isterdim ama sadece kısacık birşey diyim Orhan Veli nin şiirini dinlerken sınıftan atılmıştım arkadaşımla beraber Orta okula gidiyordum yanılmıyorsam orta 2...

ertugrul aydin 
 26.04.2012 9:29
Cevap :
Ne hoş anılar bırakıyor Orhan Veli. Gelmiş geçmiş kalemi en güçlü şairlerden biri. Onun şiirlerinde insanın kendinden geçmemesi mümkün mü? selamlar  26.04.2012 16:04
 

Ne kadar farklı özellikleri oluyor sevdiğimiz şairlerinh, yazarların... Sevgiyle Merve'ciğim.

Arzu Elif 
 25.04.2012 16:04
Cevap :
Evet Arzu Hanım. Hepsi ayrı bir katkı sağlıyor yaptıklarıyla, bildikleri ve paylaştıklarıyla. sevgiler,selamlar  26.04.2012 8:39
 

yazını okuyunca aklıma Orhan Veli'ye yazılmış bir şiir geldi. Üzülme Orhan veli, tam zamanında gittin buralardan tam zamanında... Adına şiirler düzdüğün, türküler yaktığın İstanbul'un için için ağlamakta... Yüksel Aytuğ yazmış bu şiiri.. İyi haftalar dilerim canım.

ilknur AKPINAR 
 25.04.2012 8:56
Cevap :
Teşekkür ederim İlknurcum bu anlamlı yorumun için. Gerçekten de öyle. Ne yazık ki, onların şiirlerinde anlattığı İstanbul'dan eser yok. Ve eminim hepimiz özlüyoruz. Sevgiler canım,sana da iyi haftalar.  25.04.2012 10:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1844
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster