Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '18

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
108
 

Bir Hayalim Var

Bir Hayalim Var
 

Foto: Benjamin Everett


Hayatımıza heyecanlı, ayrıntılı ve biraz da hayaller kurarak adım attık. Özellikle güçlü olan bazı hayallerimizi ise renklendirmeye başladık. Neden? Hayallerimizin cazibesi, verdiği enerjinin gücü ve yaşattığı o tutku.

Engeller bizi etkilemiyordu ancak frenlemek isteyenler genelde annelerimiz, babalarımız gibi çok yakınımızda olan hatta bizleri çok sevenlerimizdi. Öyle ki hayallerimize, enerjimize ve yaratıcılığımıza da deli gibi hayrandılar.

Bu engellemelerle karşılaşan veya hayallerine sıkıca sarılmayan birçok kişi istek, tutku ve güçlerini kaybetmeye başlayarak o pencereleri bir türlü açamadı. Ne istediğini bilememenin etkisi ile bir başkasının hayallerini gerçekleştirmek için çalıştılar.      

İçi boş hayaller o boşluğun dibine çökmeye mahkumdur.

Bazı hayallerin gerçekten güçlü bir çekimi vardır. O zaman kurabildiysek şimdi de kurabilir, bir ressam gibi renklendirebiliriz. O halde bir başkasının değil kendi hayallerimizin penceresini açmak ve gerçekleştirmek koşulu ile neden ayrıntıları belirleyerek, istek ve enerjimiz ile odaklanmıyoruz? Kendimize biraz zaman ayırarak; uzaktan kendimize bakmayı, özeleştiri yapmayı ve sorunlu alanları düzeltmeyi neden denemiyoruz?

Pekçok insan hayal kurar ama küçük bir adım atmak, kendi hayallerinin peşinden gitmek, başarısızlıkta tekrar denemek cesaret isteyen bir şeydir. İnanmak ve sabırla renklendirmek.

Planlamalar mantıksaldır, hayal ise duyguara hitap eder. O nedenle M.L. King bir konuşmasında "Bir hayalim var." diye kitleleri heyecanlandırmıştır. Peki, neden kendi hayatımıza farklı bir anlam katmaktan, renklendirmekten kaçınıyoruz?


www.erolaslan.com

https://twitter.com/ErolAslan__
 

Yasemin Işık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim de bir hayalim var:) O yüzden yazı ilgimi çekti. Benim düşüncem; çevremizdeki insanlara hayallerimizi çok fazla anlatmayalım. Çünkü etrafımızda bir mutsuzlar ordusu var. Kendi hayatlarından memnun değiller ama kurban rolü oynadıkları için durumlarını değiştirmiyorlar da ve dolayısıyla mutsuz bir hayat sürüyorlar. İşte siz bu insanlara hayallerinizi anlattığınızda ise egoları sizin mutluluğunuzdan rahatsız olduğu için sizi engellemeye çalışıyorlar. Ayrıca biz, kendimiz de kendi hayallerimizin önünde engel oluyoruz bence. Zihnimiz sürekli konuşuyor ve yapamayacağımızı söylüyor. Ben de bununla ilgili bir yazı yazmıştım :)) Vaktiniz olursa okuyup, yorumlarınızı söylerseniz mutlu olurum.

Yasemin Işık 
 24.01.2018 10:17
Cevap :
Teşekkür ederim düşüncelerin için ve mutlaka okuyacağım. Genelleme yapmak istemiyorum ama negatif insanlar belirttiğin yaklaşımlar içinde insanı frenlemeye, engellemeye çalışabilir. Ama insanın hayallerinin peşinden gitmesi en güzel yol, sevgiyle, tutkuyla, coşkuyla. Dilerim senin de hayallerin gerçek olur ve yeni hayallere yelken açarsın :)   24.01.2018 19:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 629
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 807
Kayıt tarihi
: 12.03.07
 
 

Hayatta iki şey vardır; masallar ve sonuçlar. (Erol Aslan)      ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster