Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
998
 

Bir kampüsten izlenimler

Bir kampüsten izlenimler
 

Bugün bir nedenden dolayı isim yapmış bir üniversitedeydim. Geniş arazi içinde kurulmuş yemyeşil ağaçlarla çevrili ve geniş yeşil alanlara sahip olan bir kampüs.

Eski günlere döndüm bir an ve kendimi çimlere atmak, sırt üstü uzanırken rüzgarın esintisini tenimde duymak istedim. Her şey çok güzel, gençler cıvıl cıvıl. Ancak içinde bulunan cafelere, çay bahçelerine ve çevre temizliğine bakınca aslında bu güzel görünümün altında bir düzensizlik olduğu dikkatini çekiyor insanın.

Cafelerin içerisi tam bir görüntü ve ses kirliliği içinde, masalar ve içerisi düzensiz, sadece ticari olarak düşünülen ve işletilen mekanlar. Özellikle bu mekanların hijyen açısından yeterli seviye de olmadıklarını ve işin daha da acı tarafı, bu konuda bir gayret yerine umursamaz bir tavır içinde olduklarını üzülerek izledim.

Gençlerin akademik eğitimleri yanında kişisel ve sosyal eğitimlerinin eksik kaldığını, ve yine o cıvıl cıvıl görünümlerinin yanında bir kimlik arayışları içinde olduklarını gördüm. Okyanusta tek başlarına yüzme öğrenir gibiydiler.

Gençlik mutlaka biraz gençliğini yaşayacak. O yeşil çimenler üzerine uzanacak, bağdaş kurup sohbetler edecek. Gülecek, aşklar yaşayacak, deşarj olacak, gençliğini doya doya yaşayacak kısacası.

Ama bunların yanı sıra bu okullarda sadece ders konuları mı öğretilmeli ?

Sosyal tesislerinde, sosyal bir yaşamında en güzel şekilde yaşanması, nezih bir cafe de, çay bahçesinde oturmaları daha uygun değil mi?

Gençlerimiz bunlara layık değil mi?

Çok lüks veya ulaşılamaz bir şey mi ?

En güzel yönlerinden birisi de böyle nezih bir ortamda yaşayan gençlerimizin; motivasyonlarının artacağını, akademik çalışmalara daha iyi konsantre olacaklarını ve görmek istemediğimiz bazı olayların daha da azalacağı düşüncesini taşıyorum. Ve eğitimin bir parçası olduğunu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben de üniversitede imkanları az,tesisleri hiç olmayan bir yerde okudum.adını vermiyeyim ayıp olmasın.ama aradan 22 yıl geçip o arkadaşlarımı buldum ve aklımda okul degil arkadaşlarım kalmış.eminim bu cocuklarda mutlular.ama dediğiniz gibi en iyileri bizim cocuklarımızın neden olmasın.saygılar

ay.şe 
 02.05.2007 23:32
Cevap :
anılar ve arkadaşlıklar esas roldeler ama onlara sözüm yok, bahsetmeye çalıştığım bu esas roldekilerin bulunduğu stüdyo :) sevgilerimle..  03.05.2007 12:30
 

Bu sanırım onların değil bizim hatamız; yani şu anda karar verici konumunda olanların. Eminim oralarda da temizlik işleriyle uğraşanlar bir şekilde işini iyi yapmıyordur ve herkes büyük? işlerle uğraşmaktan bunlara vakit ayıramaz. Sağlık sektöründeki sorun da, "doktoru ayağınıza gönderdim" mantığıyla hiç bir şeyin düzeltilemiyeceğinin özellikle hizmeti alanlar tarafından bir türlü anlaşılamamasıdır. Bu yüzden doktor olup ta hizmetlisi olmayan sağlık ocaklarını görmek mümkün ki "aile hekimliği" yüzünden o güzelim sağlık ocağı sistemimiz de yok olmak üzere. Her organize hizmet sunumunda olduğu gibi "sağlık" bir ekip işidir, biri olmadan öbürü eksik kalır.

derinmavi.. 
 10.04.2007 11:28
Cevap :
zaten sistemler öyle değişiyor ki teknoloji bile ayak uyduramayacak neredeyse. Aslında o kadar güzel imkanlar ve sistemlerimiz var ki malesef işletemiyoruz. Devamlılık veremiyoruz. Yoksa biz mi anlayamıyoruz acaba? diye düşünüyorum zaman zaman ama ortamda yaşayanlara soruyorum çoğunluk şikayetçi. sevgiler..  10.04.2007 17:09
 

yaziniza katiliyorum. simdilerde oy garantilemek icin universite acmayi dusunen siyasilerden ise utaniyorum. okadar kolaymi universite acmak? su anda var olan universiteleri kalkindirmak yerine, daha iyiye gitmek yerine...neyse sizin gibi duyarli insanlar oldugunu bilmek rahatlatici...sevgilerle,

Yagmur 
 08.04.2007 20:50
Cevap :
Mutlaka öncelikle hali hazırda olanları bir düzene , belirli bir yaşam ve öğrenim seviyesine getirmek lazım düşüncesindeyim. sevgilerimle :)  08.04.2007 23:18
 

Biz nerelerde okuduk biliyor musunuz ? Bilecik diye nalet olası bir yerde ne sosyal yaşamı ne temiz kafeteryası bundan 10 sene önce okulumuzun bahçesinde eşşek inek ne ararsanız vardı:) Bu arada orası bir İ.İ.B.F. kampüsü hatırlatmak istedim.İçinizden şunu geçiriyor olabilirsiniz.Sende daha fazla çalışıp iyi bir okul kazansaydın.Bir yere kadar haklısınız ama ben o ortamı yaşamasaydım başkalarıda size bu maili atabilirdi.Lütfen biraz daha gerçekçi olalım.Yurdumuzun dört bir tarafına ekonumik gelişmeyei sağlamak adına Üniversiteler açılıyor.Önce buna bir dur desek daha doğru olmaz mı???

HAYAL ARSLAN 
 05.04.2007 9:56
Cevap :
Evet öğretim elemanı, alt yapısı olmayan okullar açmakta olayın bir başka boyutu. Ben imkanların mevcut olmasına rağmen imkanlarını değerlendirmeyen, kontrol mekanizmasını çalıştırmayan ve o gençleri kendi başlarına görünce üzüldüm bir an, teşekkürler ve sevgiler.  05.04.2007 11:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 629
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 796
Kayıt tarihi
: 12.03.07
 
 

Hayatta iki şey vardır; masallar ve sonuçlar. (Erol Aslan)      ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster