Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1015
 

Bireyde özgür kişiliğin sloganı: Babamın oğlu değilim ben

Bireyde özgür kişiliğin sloganı: Babamın oğlu değilim ben
 

Hayatınız babanız öldüğü gün başlar; ondan önce babanızın bonususunuz. Bir babadan olduğunuz bu kadar çok vurgulanırsa normal tabi. Anneniz önemli değil, sizi dünyaya getirmiş olsa bile, annenizin üzerinizde vesayeti olmaz; siz babanızın oğlusunuz.

Babanız olmasa siz olmayacaktınız; bütün mesele burada işte. Keşke fabrikada üretilseydik, eşya gibi, mal gibi. Bizi dünyaya getiren sahibimiz de oluyor. Ama sanki sizlerin de bunu ister gibi bir haliniz var. Yaslanacak bir şey arıyorsunuz; değilse düşerim diye korkuyorsunuz.

Gençlik kararını verecek: Ya Kerim Korkut’un yanında ya da değil. Babasının elini tutmuş çocuk istemiyorum! Bacaklarınızın altında yürümenizi sağlayacak bir çift ayağınız varsa bunu yapamazsınız! Ben nüfus kütüklerinizi, kimliklerinizi çöpe atacağım. Kimden geldiğiniz belli olmayacak. Kimse sizi benim oğlum kızım, bana bağlı, bana ait diye vesayet altına alamayacak. Doğurup doğurup bıraksınlar; biz kendimiz büyürüz; ağaçların anne babası mı var?

Bir başka insanla (babanız da bir başka insandır) bağlantınız varsa kişiliğiniz ipotek altındadır. Gençleri çocukları anne babanın vesayetinden kurtarmak gerekir; uzaktan sevsinler! Göbek bağımızı kestiysek sizinle işimiz bitti demektir. Yanımızdan, peşimizden ayrılmıyorsunuz; yoksa bizim göremediğimiz gizli bir göbek bağı daha mı var? Bu konuda yazdığımız yazılar insanlara komik geliyor. Mac Donalds’da hamburger yemek gençlik değildir. Bir insanı genç yapan fikirleridir.

Vesayet kötü bir şey, elinizi kolunuzu bağlıyor. Söylediği, yaptığı, aldığı, sattığı her şeyle ilgili olarak “Annem babam ne der” diye düşünmeyeniniz var mı? Ta evlenip çoluk çocuğa karışacaksınız da belki o zaman ellerini üzerinizden çekerler ki o zaman da zaten düşünülen düşünülmüş, karar verilen verilmiş, yapılan yapılmış oluyor. Düşünce, karar ve yaptıklarımızın en az yarısında ailemizin (özellikle babamızın) etkisi hatta imzası var. Onların arzularını gerçekleştirme aracıyız sanki.

Kişilerde aile, soy ve akraba vesayetinin ortadan kaldırılması konusundaki görüşlerimize gençlerden destek göremiyoruz. “Aslan oğlum” diyen babalarını daha çok dinliyorlar. Siz bilirsiniz! Bu kafa ile 3000 yıl sonraki torununuz dahi Kunta Kinte olarak doğar!

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biraz güldüm biraz düşündüm, karar veremedim Kerim bey, "aile bağları güçlü olmalı, aidiyet duygusu önemlidir." diyorlardı, Siz hepsini ters yüz ediyorsunuz. selamlar saygılar

Cemile Torun 
 15.08.2013 0:15
Cevap :
Teşekkürler Cemile hanımcığım.  15.08.2013 21:42
 

Kıymetli korkusuz Kerim: Bu yazınıza benzer yazıyı daha önce okumuştum.Olsun sizin her yazınız paha biçilmez bir değerdir. Ben o yorumlarımda da yazdım.Çocuklar iş güç sahibi olduktan sonra 24-26 yaşında kendi bağ ve bahçenden çıkaracaksın,gitsin nereye gidiyorsa gitsin, ne yapıyorsa yapsın,Gülecek,biraz da kendim için yaşayacak zamanım olmalı.Öyle yapmazsan dediğiniz gibi torunlar Kunta/Kinde olarak dünyaya gelir.Birde onlarla uğraşamam.Selam ve saygılar korkusuz Kerim.

Mehmet Burakgazi 
 13.08.2013 15:07
Cevap :
Beni terkedeceğiniz yönünde ifadelerinize rastladım; gününü belirtin de memnunuiyetimi belirteyim.  14.08.2013 12:05
 

Ne güzel!..İnsanın yeni değerlerle daha güçlü olmasını,insan olabilmenin nimetlerini eşitçe paylaşıp,kendi gözleriyle gördüğü gerçeklerin ışığında daha da güçlü olmayı yeğlemesiyle insanca ilerlemenin peşinde koşan bir üst kimliği arayan ve bütün gücünü buna harcayan Nitezsche'yi aklıma getirdiniz.Bilgi ulaştırıp,çağrışımlar yaptırarak insan zihnini açıyorsunuz ve geliştiriyorsunuz,sayın Korkut bey dostum.Çok sağolunuz.Selamlarımla sağlıcakla kalınız.

Abbas Oğuz 
 13.08.2013 14:11
Cevap :
O muhteşem şiirlerin şimdi nasıl yazıldığını daha iyi anlıyorum.  14.08.2013 17:38
 

sanirim ulkede insan muhendisligi pek bilinmez, bir iyi ornek ergun zoga'dir. Konferanslarindaki ilk sorusu topluluga; Babanizin babaniz oldugunu nerden biliyorsunuz elinizde bilimsel bir kanitiniz var mi? Yoksa birileri ve cevre dedigi icin mi inanirsiniz?

Newyorker 
 12.08.2013 18:39
Cevap :
Teşekkür ederim.  14.08.2013 17:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6181
Toplam yorum
: 15182
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster