Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '07

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
553
 

Bireysel tıp-2

Bireysel tıp-2
 

Bir kaç blog önce bu konuda yazmış. Bir takım çalışmaların az da olsa var olduğunu ve hatta gelecek zamana göre pek bir ilkel sayılacak olsa da uygulamaların başladığını yazmıştım.


Bugün okuduğum bir makalede bundan bahsediliyordu...yani hayatımıza giren (girecek) bir uygulamadan.

Warfarin, pıhtılaşmayı önleyici bir ilaç. Ağız yoluyla alındığı gibi vücuda enjekte de edilebilir. Uygulanacak dozaj son derece önemli. Genelde hastaya verilecek olan günlük doz 1-10 mg arasında. Geçen ay FDA (ABD’de ilaçların ve yiyeceklerin insan sağlığına uygun olduğunu denetleyen ve kullanım onayı veren kurul) warfarin için hasta dozajının ayarlanmasında genetik test zorunluluğu getirdi.

İşte bu bireysel tıp diye adlandırabileceğimiz sistemin uygulanmasına en yeni örneklerden biridir. Dolayısı ile artık kişilerin yapılarının farklılık göstermesinin ve bunun da bizzat dikkate alınmasına bir örnektir. Warfarin bugüne kadar pek çok hayat kurtarmıştır ve hatta penisilin ile hayat kurtarma yarışına girseler. Neredeyse her ikisi de birinci çıkacak. Belki penisilin biraz daha önde olabilir yarışta...

Neyse sonuçta demek istediğim warfarin önemli bir ilaç. İlk kullanım alanı neydi biliyor musunuz? Fare zehiri olarak yapıldı1948 yılında...Sonra 1955lere doğru pıhtılaşmayı önleyen ve hayat kurtaran bir ilaç olarak ün yaptı.

Dozaj ayarı çok önemli hatta kritik desek daha iyi...Sadece ABD’de bu nedenle acil servislere yılda 40.000 (kırk bin) kişi geliyor. Duruma göre ölümle sonuçlanan vakalar da var.

Bazılarımız başkalarına göre daha az doz almak durumunda...ya da daha fazla...her birey farklı. İşte bu genetik test ile dozaj saptanabilecek.

Warfarinin aktivitesi P450 2C9 ve VKORC1 isimli genlerden etkileniyor. P450 2C9 geninin dizisindeki bir değişiklik ilacın metabolizmaya katılmasını yavaşlatıyor ki kanamalar için bir risk oluşturuyor. Bu gen dizisindeki değişiklik her bireye gore farklılık gösterebilir (işte burada bireysellik işin içine giriyor). VKORC1 geninde de değişiklikler yine ilacın işleyişinde etkili.

Hatta bunun üzerine Washington Üniversitesi Tıp Merkezindeki araştırmacılar http://warfarindosing.org/ isimli web sitesinde doktorlara yardımcı olması amacıyla 1000 hastaya dayanılarak bir veri bankası kurarak dozaj tahmini de yapıyor.

Bu arada önemli bir ayrıntıyı tekrar belirtmekte yarar var. Bu yazıda söz edilen genlerin varlığı yeni değil elbette…FDA’nın warfarin kullanımı için böyle bir testi istemesi bireysel tıp için dikkate değer.

İlgilenenlere web sitesinin yayınlandığı makale,

Millican E, Jacobsen PA, Milligan PE, Grosso L, Eby C, Deych E, Grice G, Clohisy JC, Barrack RL, Burnett RS, Voora D, Gatchel S, Tiemeier A, Gage B. Genetic-Based Dosing in Orthopedic Patients Beginning Warfarin Therapy. Blood 2007.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Pıhtılaşma öneleyiciler iki ucu keskin bıçak gibi.. Bir taraftan hayati organların(beyin, akciğer) pıhtı oluşması nedeni ile fonksiyon kaybına uğramasını engellerken bir taraftan da kanın pıhtılaşma süresini uzattıklarından yaşamı tehdit edici kanamalara neden olabiliyorlar.. Bu nedenle haberdar ettiğiniz gelişme çok önemli.. Sevgilerimle..

Serdar Özdemir 
 03.10.2007 12:05
Cevap :
Cok haklisiniz aynen dediginiz gibi iki ucu keskin bicak gibi...Ozellikle stroke ve kalp krizlerinde, deep venom thrombosis'ler de de yaygin olarak kullanilan bu ilacin boyle bir uygulama altinda kullanilacak olmasi iyi bir gelismedir. Katkiniz icin Cok tesekkurler.  03.10.2007 14:30
 

Bunlara dikkat çekmekte önemlidir. Elinize sağlık

stilwater 
 03.10.2007 8:43
Cevap :
Merhaba zaten makaleyi ve veritabani adresini ozellikle meslektas yazarlar icin verdim. Bilemiyorum belki bizde su anda Turkiye'de bu test uygulanmiyordur...ama baslatan cikar kimbilir. Sevgi ve saygilarimla.  03.10.2007 14:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 729
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 1285
Kayıt tarihi
: 06.08.07
 
 

Biyolojinin son yıllarda, özellikle son 10 yılda içeriğinin yoğun bir şekilde moleküler düzeye inmes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster