Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
804
 

Biz milliyetçi değiliz!

Biz milliyetçi değiliz!
 

Bayram geliyor bayraklar asılıyor.Bölücü olayları baş gösteriyor bayraklar asılıyor. Suikast yapılıyor bayraklar asılıyor. Balkonlar , pencereler, işyerleri heryer bayrakla donatılmış. Her bayrak asmadan sonra bir nutuk atılıyor hemen ardından bir gösteri yapılıyor ve insanlar sokaklara dökülüyor. Biz bayrağı ne zaman asıp asmayacağımızı öğrenemedik bir türlü. Bayrak asmak için mutlaka birşeyler bekliyoruz. Bayrak asmak amaç değildir. Balkona bayrak asmakla milliyetçi de olunmaz. Bayrak Atatürk’ün yarattığı laiklik çerçevesinde tarihi bir anlamı olan ve kitleleri birlikte tutan bir araçtır.

Bayrak asılmasına karşı değilim! Hatta çok da anlamlı buluyorum fakat bunun daimi olması gerektiği düşüncesindeyim. Köşke biri çıkacak ve ortalık yine karışacak. Kim seçti iktidarı? Onlar! Onlar kim? Onlar biziz ,onlar arkadaşlarımız , sevdiklerimiz , sevmedikerimiz yani toplum dediğimiz geniş kitle. İnsanlar toplumu hep ayrı bir birey olarak algılıyor ve bütün suçu ona yıkıyor. Toplum biziz , uyanmamız gereken konu da bu!

Her olayın ertesi günü gazetelerde manşet “Tehlikenin farkındayız”. Farkında olduğumuz köşke kimin geleceği mi? Yoksa yine dışarıdan ABD ve İngiltere’nin çorbayı ısıtıp önümüze koyduğu mu? Aydınlarımız insanların milliyetçilik ve ırkçılığı birbirine karıştırmasından yakınıyorlar ve fakat haksız da değiller. Milliyetçilik yalnızca slogan atıp yürüyüş yapmak değildir. Okumak , yazmak , bilinçlenmek ve bilinçlendirmek de milliyetçiliktir.

Yaklaşık altı yıldır Kanada’da yaşıyorum ve birçok ulusun tek bayrak altında yaşadığı bu ülkede bile insanlar 365 gün bayraklarını arabalarından , evlerinden eksik etmiyorlar. İkiyüz yıllık bir tarihleri olmasına rağmen milliyetçiliği kavramışlar. Biz ki binlerce yıllık bir tarihe sahibiz , milliyetçiliğin en derin işlendiği coğrafyalardan birinde yaşıyoruz ama bir türlü milliyetçiliği kavrayamadık. Hiç mi yok bu akımı anlayan? Mutlaka var!

Milliyetçilik, laiklik tehlike altına girmeden de somut biçimde sergilenmelidir. Kaç kişi her sene Cumhuriyet Bayramında bayrağını alıp meydanlara koşar? Bin yıldır yaşadığımız azınlıkları bile henüz kabullenemedik. Ne yürüyüşlere , ne bayrak asmaya , ne de slogan atmaya karşıyım ama bunun galeyana gelip bilinçsizce yapılmasını ve yaptırılmasını (!) bir TC vatandaşı olarak kanıma dokunuyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de 20 senedir Danimarkadayım. Sizin dediğiniz gibi bayrakları hep asılıdır, ama yeri gelince bayraklarıyla ayakkabılarındaki çamuru da silerler, yerdeki köpeklerinin yaptığı pisliği de alırlar. Bence bu bayrağın her zaman asılı kalması milliyetciliğin ölçüsü olamaz. saygılarımla.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 15.04.2007 16:04
Cevap :
Haklisiniz her ulkenin bayrak anlayisi birbirini tutmaz. Benim anlatmak istedigim bizim kadar bayragi icin savasmis bir milletin nasil olup da ona gerektigi degeri vermedigidir. Kanada'da bayragi ic camasirlarina bile basiyorlar kaldi ki bizde t-shirte bile bsmak yasak. Tezatlarla dolu bir ulkeyiz sanirim. Yorumunuza tesekkur ederim Beyhan Hanim, elestirinizi begendim. Sevgiler...  15.04.2007 23:52
 

Hasan bey bayrak asma konusunda haklısınız her evde mutlaka bayrak bulunmalı önemli günlerde birleştirici unsur olarak asılmalı.Belki çok gençsiniz geçmiş yıllarda bayramlarda şehirler bayraklarla donatılırdı.Her ev ve dükkan bayrak asardı.Son yıllarda bakın ülkemiz sokaklarına dükkanlar zorunlu gibi asıyor evlerde ise tek tük bayrak var evimin etrafında ona yakın apartman var bir benim dairemde asılır bayrak üzülüyorum biliyormusunuz.Dediğiniz günlere çocuklarda katılıyor hiç olmazsa onlara bu sevgi verilmeğe çalışılsın.Cumhuriyet bayramları öyle görkemli kutlanırdı ki il ve ilçedeki bütün resmi ve sivil kuruluşlar kendilerini temsil eden maddelerle şölene katılırlardı.Terziler makinasını araca yükler dikiş dikerek tören alanınıdan gecer,demirciler örs,çekiçocakları ile demir döverek gecer.Herkes bayrama katılır geceleri fener alayları düzenlenir çolukcocuk peşlerinde bizlerde marşlar söyleyerek milli duygularımızı öğrenerek güçlendirerek gezerdik.Sana selamlar

Ctmaksaray1973 
 14.04.2007 17:56
Cevap :
Sanırım milliyetçilik o günlerde daha fazla benimsenmişti. Şimdi evlerde veya işyerlerinde bayrak olmaması şaşırtıcı gelmiyor kimseye. Fikirlerinize katılıyorum ve biraz oturup neler olduğunu düşünmemiz gerektiğine inanıyorum. Sevgiler...  15.04.2007 0:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 128
Toplam yorum
: 364
Toplam mesaj
: 134
Ort. okunma sayısı
: 1963
Kayıt tarihi
: 03.10.06
 
 

Gözlerini kapat ve düşün: bir cümle kaç kişide farklı etki yaratır? Birbirimizi anlamanın gittikçe z..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster