Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1445
 

Bize yeni bir yıl değil yeni bir insanlık gerekiyor

Bize yeni bir yıl değil yeni bir insanlık gerekiyor
 

Her eski yıl biterken, her yeni yıla girerken daha iyi bir gelecek umut ediyoruz, güzellikler diliyoruz. Ama zaman öyle acımasız, öyle insafsız ki, geride bıraktığımız her saniyede sanki insanlık tedavülden çıkmaya daha  da yakınlaşıyor.

Geriye dönüp baktığımızda insanlığın kendi kendini yiyip bitirmiş olduğunu görmek acı veriyor, acıyı hissettikçe insanoğlu daha da bir vurdumduymaz oluyor, daha da bir vahşileşiyor.

Zaman hiç sektirmeden döngüsünü sürdürürken, ne çatışmalar, ne de ölümler durmayacak gibi görünüyor.

Yaşam elden gidiyor, insan gibi yaşayalım, ayakta sağlam kalalım yeter derken, bir de bakıyoruz değil yaşamak ayağımızı basacak alan bile kalmamış.

Bir varmış bir yokmuş gibi yaşıyoruz. Kötülükleri de iyilikleri de kanıksıyoruz, sonra yenileri daha yenileri geliyor.

Sanki bir illüzyon gibi, her şey bir anda olup bitiyor! Şaşırıyoruz ama hemen unutuyoruz.

Vurdumduymazlık insanlığı tuhaf bir kaygısızlık duygusuna itiyor. Hep bir şeyler için koşuşturuyoruz ama hep hayattan ne koparırsam kardır hesabı ile koşuyoruz. Hep kendimiz için hep şahsi menfaatlerimiz için. Bir diğeri umurumuzda bile değil.

Japonya Depremi, Van Depremi, Arap Baharı, seçimler, Genel Kurmay’daki istifalar, şike operasyonu, tutuklamalar, şiddetin her türü ve yine terör yine terör…2011 de dünyada ve ülkemizde pek çok önemli olay yaşandı. Ne doğa durdu, ne savaşlar, ne de çatışmalar.

Onca şeyi bir yıla sığdırdık, bazen cellatlar bazen kurbanlar öldü, ama hep öldüler. Ölmek ve öldürmek akışında hiç bir sekme yok, tıkır tıkır işliyor.

Hiç mi iyi şeyler olmuyor? Oluyor, oluyordur da kötüler daha baskın olduğu için iyileri göremez hale geldik. Kötülüklerden kendimizi sıyıracağız derken iyiliklere vaktimiz kalmıyor.    

Hele ki şu son yıllarda insanlık hayata yalnızca dinlerin, mezheplerin, ırkların penceresinden bakar oldu. Bunlar bilinçaltımıza işledi, bilimmiş, hukukmuş, üretmekmiş sözlüklerden nerdeyse silindi.

Sevmeyi unuttuk sevmeyi, günün huzurunu yaşayamaz olduk, vicdansız olduk. İki güzel söz etmeyi unuttuk, ruhumuzu tatmin edemez olduk.

Şimdi yeni bir yıl geliyor. Birbirimize sağlık, mutluluk dileyeceğiz, insanlık için güzellikler umut edeceğiz. Zaman nasıl da hızlı geçiyor, daha dün gibi diyeceğiz.

 Ama insanlığımızın ne kadar tükendiğini yine fark edemeyeceğiz.

Vicdanını iktidar ve para kavgalarında kaybedenlerin sırıtarak ellerini ovuşturmasını yine seyredeceğiz.

Amaaan bana ne deyip, daha da bir acımasız, daha da bir vurdumduymaz, daha bir tuhaf yaratıklar olacağız.   

O nedenle;

Bize yeni bir yıl değil yeni bir insanlık gerekiyor... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başlığı gördüm ve kocaman EVET dedim, hem de kocamann... Sevgiyle..

Kevser Yenel 
 27.12.2011 20:35
Cevap :
Ne güzel, umut dolu, dilek dolu bir yorum...teşekkürler, sevgiler   27.12.2011 22:41
 

merhaba güzel dileklere katılmamak elde değil. yalnız elimizdeki insan malzemesi bu, yani kapitalist sistemin ürünleri olarak yeni yılda da yine cellatlar işbaşında olacaklar, yine kan akmaya devam edecek, yine silahlar konuşacak insanlık susacak..... Her şeye karşın umutlarım yükseklerde uçuyor ak bir martı gibi...

Yapukay 
 27.12.2011 9:30
Cevap :
ah o ak martılar da olmasa hepten kendimizi yitireceğiz, ama iyi ki varlar, yol gösteriyorlar...sevgiler   27.12.2011 22:40
 

Evet işte.. ben de hep bunu deyip duruyorum ya... neyi anlatıyorum ben? Bitmek üzere, ramak kaldı.. gitti gidiyor insanlık, acil tutmak, yakalamak lazım. İnsanların bir silkelenip kendine gelmesi, getirilmesi lazım! Bir umursamazlık, bir vurdumduymazlık, bir bencillik, bir çıkarcılıktır, bir sorumsuzluktur, bir sırf kendine dönüklüktür, bomboş işlerle, laga luga, bir tersliktir almış başını gidiyor... "İNSAN"a, insan olana yakışmıyor.. hiç mi hiç yakışmıyor. Oysa sorumlulukları vardır insanların.. birbirlerine karşı, yanlışlara doğrulara karşı.. Ama bir duyarsızlıktır gidiyor.. Nereye kadar? Ya sonrası? Sadece insana zarar:(( Herkese, hepimize zarar! Bir an önce akılların başlara gelmesi lazım... Anlatıp duruyorum ama, bilmiyorum artık... gelir dilerim. Hala benim umudum var... Sevgiler canım...

Filiz Alev 
 27.12.2011 1:11
Cevap :
Umudun hiç eksilmesin...güzel yıllar diliyorum, sağlık ve mutlulukla yaşayacağın...sevgiler   27.12.2011 22:39
 

Keşke bu çağrıyı duyması gerekenler duysa. Ne yazık ki sen bizim oğlan döngüsünde bu iyi niyetler dönüp duracak. Yine savaşlar olacak, yine canlar yanacak, yine bize hüsran esmer günler kalacak... Sevgi ve muhabbetle

Murat HACIOĞLU 
 27.12.2011 0:09
Cevap :
Bu çağrıyı bütün insanların duyması gerektiğini düşünüyorum, bila istisna herkesin...sevgiler   27.12.2011 7:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2232
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

bir ters, bir düz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster