Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '08

 
Kategori
Havacılık
Okunma Sayısı
5397
 

Bizi Onlar Uçuracaklar

* “Türk Havayolu Taşımacılığı Sektöründeki Hızlı Büyüme: Türkiye’de havayolu ulaştırmasının daha gelişim sürecini tamamlamaması ve son yıllarda yaşanan hızlı büyüme, ülkemiz için yeni istihdam kaynakları yaratarak işsizlik oranının düşmesine neden olacak, ekonomik gelişmeye katkı sağlayacak, özellikle Türkiye’nin doğu bölgeleri ile batı bölgeleri arasında kültürel, sosyal ve ekonomik bütünlük sağlanmasında önemli fırsatlar yaratacaktır.”

* “Türkiye’nin Transit Yolcu Ve Kargo Taşımacılığında Önemli Bir Merkez Haline Gelmesi: Türkiye’nin coğrafi konumu Avrupa ve Orta Doğu ile Asya Bölgeleri arasında bir geçiş noktası yaratmaktadır. Sözü edilen coğrafi konum, son yıllarda sektörde yaşanan olumlu gelişmeler ve Türkiye’nin İkili Havayolu Taşımacılığı anlaşmalarında daha liberal politikalar izlemesi ülkemizin transit yolcu ve kargo taşımacılığında önemli bir merkez haline gelebilmesinde önemli bir fırsat yaratmaktadır.”

Yukarıdaki satırlar; 9 uncu 5 Yıllık Kalkınma Planı Havayolu Ulaştırması Komisyon Raporu’ndan alınmıştır.

Evet, ülkemizde havayolu ulaştırma sektörü gelişiyor. Hem de hiçbir sektörde yaşanmayan bir ivme ile. Sektördeki bu gelişme, yaşanan işsizlik sorununa da bir çözüm gibi görünüyor. Yer hizmetlerinden, gökyüzüne kadar onlarca yeni istihdam alanı açılacak.

Havayolu ulaşımı denilince; akla ilk gelen meslek “pilotluk” oluyor. Pek çok gencimizin gönlünde yatan bu keyifli, güzel ve onurlu mesleğe sahip olmanın tek yolunun da Hava Harp Okulu’ndan mezun olmak olduğu yaygın, ama yanlış bir bilgi olarak karşımıza çıkıyor.

Oysa ülkemizde bu eğitim veren bir Üniversitemiz, özel havacılık okullarımız ve Yetiştirdiği pilotları ile efsane olmuş, Türk Hava Kurumu Türkkuşu Genel Müdürlüğü Uçuş Okulumuz var.

Son dönemde bu okulumuzda yetişmiş 59 pilotumuz Türk Hava Yolları uçakları ile tüm dünyaya başarı ile uçuyorlar.

Görüştüğüm THY Kaptanları, Türkkuşu Uçuş Okulu’nda eğitim almış pilotlardan övgüyle söz ediyorlar.

Temelinde bilimsel bilgi, disiplin, özgüven olan havacılık mesleği ve Türkkuşu Uçuş Okulu; eğitim alanların övgüye layık başarılarının gizli formülü sanırım burada.

Dün, Türkkuşu Uçuş Okulu’ unu ziyaret ettim. Yeşil kombinezonlar içinde, göğüs ve kollarında renkli yamaları (Peç) ile gökyüzüne özlemle, çakmak çakmak bakan ve hemen uçuverecek kadar heyecan yüklü, yirmi üç Pilot Adayı ile birlikte oldum.

Lise mezunu, Üniversite öğrencisi, Üniversitelerin çeşitli bölümlerini bitirmiş, hatta bir de emekli olmuş astsubayın bulunduğu yirmi üç Pilot Adayı.

Naci Şenol

Kemal Malcan

Mustafa Yurdakadim

Murat Karakuş

Erbil Yurtseven

Gökhan Coşkun

Faruk Dülger

Kutlu Emre Akyüz

Barış Hendem

Serdar Çağlar

Ali Erdem Günal

Ozan Çağlar Arslan

Neslihan Kaya

Ali Murat Sivridağ

Emine Burça Başak

Barış Özgür

Onur Taylan

Yılmaz Yıldırım

Bahtiyar Aydın

Sercan Yılmaz

Sinem Kulaksız

Ali Şengün

Çağatay Cindar

Bu yirmi üç Pilot Adayının isimlerini unutmayın. Çok kısa bir süre sonra, yolculuklarınızda uçak içi anonslarda bu isimleri duyacaksınız. Sizi güvenle uçuracak pilotlarınız olacaklar.

Aldıkları yoğun eğitimin hakkını veren, dershanede, uçak başında, kokpitte ve uçuşta öz güvenlerine ve çalışkanlıklarına hayran olduğum bu gençlerimizi sizlere takdimimdir.

Yolları açık, uçuşları kazasız ve kırımsız olsun.

Türkkuşu Uçuş Okulu tüm gençlerimizi bekliyor.

Unutmayın1: THK Yangın Uçağı alım kampanyası için, tüm operatörlerden yangın yazıp, 3919’a gönderin. Bedeli 6 YTL’dir. Ülkemize katkısı, yemyeşil ormanlar.

Unutmayın2: Bir Cumhuriyet Kurumu olan THK’na üye olun. Rejime ve Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkmanın bir yolu da, rejimin ve Cumhuriyetin kurumlarına sahip çıkmaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İşte kanatlı Türk gençliği budur.Emekli beyefendiyi de genç sayıyorum.Ne mutlu pırıl pırıl insanları sizin yazınızd görmek.Yazınız gençlerimiz için bir ışık niteliğinde.Selamlar ve saygılar.

Ahmet AYDIN 
 16.03.2008 11:28
Cevap :
Sevgili Dostum, çok teşekkür ederim. Yorumunuzu Pilot Adaylarımız da okuyacaklardır. Duyduğunuz güven güçlerini artıracak. Saygılarımla..  16.03.2008 12:43
 

HAVACILIK YÜREK İSTER...YÜREĞİN ATMASI İÇİN DESTEK İSTER...Nurlu ufuklara güvenli bakışla /Yükselen kartal kanatlarıyla/Gövdesindeki al bayrağıyla/Gerçek vatan evlatlarıyla/Özveri abidesi pilotlarıyla/Ciğerlerimi söndüren uçaklarıyla/Bin derde devadır THK//...TALİP BEY,Yenile yaptığım bir EBRU resmimde ,Uçan Kuş, silüeti çıkınca, aniden içimden gelen bu dizeleri üzerine yazıverdim:))Paylaşmak istedim...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 14.03.2008 22:04
Cevap :
Sayın Mesut Selek,on parmağınızda, on hüner. Bunca bildik özelliklerinizin yanında, şimdi de şiir ve ebru. takdir etmemek mümkün mü? Ellerinize sağlık. Saygılarımla..  15.03.2008 9:02
 

Çoculuğumdan beri hep hayalini kurduğum iki şey vardı: Birincisi paraşütle atlamak, ikincisi ise pilot olmak. Birinci hayalimi bu yaz THK'nın İnönü'de açmış olduğu paraşüt başlangıç kursunda büyük bir keyifle gerçekleştirdim. Umarım ikinci hayalimi de gerçekleştirme fırsatını bulabilirim.

Billur AKSOY 
 14.03.2008 20:04
Cevap :
Sevgili Billur, bir şeye sahip olmanın en önemli belirleyicisi; Onu gerçekten istemektedir. Ben senin havacılık tutkunu biliyorum. Bu isteğini sürdürürsen, gönülden inanıyorum ki bizi uçuranlardan biri de sen olacaksın. Havacılığa başlamanın ön koşulu "bulgur pilavı", sen onu defalarca tatmış, hatta bulaşıkları yıkamakla başlayan havacılıkta bir hayli yol almış bir gencimiz olarak, pilot olmayı çoktan hakettin. Geriye birazcık gayret ve gerçekten istemek kalıyor. Yarın pilava bekliyorum. Şubemizde yarın pek çok genç arkadaşımız olacak. Yeni bir oluşumun başlangıcındayız. Seni de onların arasında görmekten çok mutlu olurum. Sevgilerimle..  14.03.2008 21:08
 

duyarak okudum verdiğiniz bilgileri. Bazen öğrencilerimiz bu bilgileri bize soruyorlar. Doüğrusu Harp okulları dışındada böyle yerlerin varlığından benim de haberim yoktu. Hatta bu yazınız sonunda o okullara hangi okul bitimi ve sınavın nevi ile de bilgi verilseydi daha iyi olurdu düşüncesndeyim. Hem lise, hem fakülte bitirmiş birarada ibarenizden detayını çıkaramadım. Konuyla ilgili değil ama THK konulu öykü yarışması için ilimiz Adıyaman ve çalıştığım okul olan Öğrenciler İlköğretim Okulundan 3 öykü gönderdik. Fakat alındığına dair bize ulaşan bir bilgi gelmedi....Teşekkürler paylaşım için, selamlar...

Yalnıztürk 
 14.03.2008 18:05
Cevap :
Sayın Fahrettin Çitil, Değerli Öğretmenim, Önce "Öykü Yarışması" ile ilgili sorunuzu yanıtlayarak başlamak istiyorum. Yorumunuzu okur okumaz; öykülerin gönderildiği adrese baktım. Ne yazı ki, gelmemiş. Adresi burada bir kez daha yazıyorum. lütfen hemen gönderin. Biliyorsunuz süre çok azaldı. thkcankayaoyku@gmail.com Türkkuşu Uçuş Okulu için gerekli olan en az eğitim düzeyi lise eğitimidir. Bu Türkiye'nin Sivil Havacılık Otoritesi olan; SHGM lüğünün belirlediği bir standarttır ve şimdilik uygulanmaktadır. Bu konu da İnönü Buluşmamızda sizi çok detaylı bilgi vereceğime söz veriyorum. Yer darlığı nedeniyle ancak bu kadar yazabildim. Konu hakkında ileride bir blog da yazabilirim. Saygılarımla..  14.03.2008 19:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2322
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster