Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '07

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1100
 

Bizim küp de delik deşik maşallah...

Bizim küp de delik deşik maşallah...
 

Laf lafı açıyor laf da torbayı…

Hadi o torbanın içinden bir anı çıkaralım.

Tarih 12 Mayıs. Bu gün ki gibi aklımdadır. Yıllardan da 1980. Günlerden de Pazar. Akşam yatarken oldukça sinirlerim gergin yattım. Yeni bir iş organize etmişim. İlk mal gelmiş ama Cumartesi günü akşam geç vakit. Yahu kardeşim Cumartesi geç vakit gelinir mi? Hadi geldin, niye acele ediyorsun?

Şoför ile dalaşmayalım diye malı geç vakit indirdim. Ama dediğim gibi, sinir katsayım oldukça yükseklerde.

Şimdi Pazartesi sabah kalkıp tekrar indirdiğin gibi bindireceksin.

Dedim ya sinir katsayım yüksek diye…

Pazar sabahı kalkığımda da kafamda halen "İş"var. Kendi kendime indirip bindiriyorum. Tam bu sırada evde hanım bir şey söyledi. İtiraz ettim "Yok, olmaz"dedim. Ama ben diyorum, ben dinliyorum.

Tam bu sırada "Tekrar"edilince balkon kapısına bir tekme…

Ayak balkon kapısının camından dışarı çıktı ama ayağa da bir şey oldu. Üstüne basamıyorum ve ayağım boşlukta sallanıyor.

Hemen bir arabaya atlıyorum ve doğru hastaneye gidiyorum. Acil girişinde karşılıyorlar ve Doktor Metin’i bulun diyorum. Doktor Metin, Şimdi Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim dalı Başkanı Prof. Dr. Metin ŞEN…

Hemen haber salıyorlar "Arkadaşın geldi, ayağından vurulmuş"diyorlar. Koşarak geldi "Ne vurulması"diye sordu. Ben de ona sordum "Kim vurulmuş"diye.

O zamanlar terör tehdidi altındayım, memlekette hemen herkes de "Gazeteci"diye tanır ya, sonra anladık ki yanlış anlama olmuş…

Apar topar içeri aldıkları gibi, ameliyathaneyi bir bulduk. Ortopediciler, genel cerrahlar, beyinciler, her türden doktor var… Hemen hepsi orada. "N’olmuş"diyen geliyor.

Yok bir şey baba… Ayağıma bir şey oldu, sallanıyor.

Hepsi şaşkın. Benim "Bir şey oldu"dediğime bakıp "Hiçbir şey olmamış, ayağın kopmuş be adam"diye bağırıyor ortopedici doktor…

Ayak nasıl koparsa? Hâlbuki ayak yerinde duruyor, ama sadece sallanıyor benim gördüğüm.

Baktım işlerine karışsam (!) daha beter kızacaklar, sesimi kesiyor ve dinliyorum. Biri diğerine "Yahu, aşıl tendon tümden kopmuş, hem de dibinden. Nasıl tutacak bu?”

Diğeri burnundan soluyor; "Ne bileyim, dik işte…”

Sonunda epeyce uğraşıyorlar, dikiyorlar nereleri dikiyorlarsa ve ayağımı da parmak ucundan kasığıma kadar alçıya alıyorlar.

12 Mayıs, arkasından Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları.

Sıcak… Allah muhafaza, alçının içinde ayak çürüyecek neredeyse…

Bu süre içinde elimde bir örgü şişi, ne kadar pamuk varsa alçının içinde, erişebildiğim kadarını dışarı alıyorum. Ve dünyada en güzel kaşıntısı (!) nasıl olurmuş, yaşıyorum… Alçının içinden ayağımı kaşımak için de çok güzel aletler icat ediyorum.

Bu arada ameliyat yeri enfekte oluyor, kolumdan deri alınıp yaranın üzerine yapıştırılıyor, o da tutmuyor filan… Epey çekiyorum.

Alçı çıktıktan sonra, ayak bileğimin hareketini kısıtlayacak özel bir ortopedik ayakkabı yapılıyor. Altı ay da onu kullanıyorum.

Dokuz ay sonra yavaş yavaş yürümeye başlıyorum ama bu gün halen en beğendiğim ayakkabıları giyemiyorum. İlla ki ayakkabının arkası yumuşak olacak veya çizme gibi koncu uzun olacak…

Keskin sirkenin zararı küpüne imiş…

Bizim küp de zaten delik deşik maşallah…

Geçmiş olsun Mehmet EREN…

Umarım çabuk iyileşirsin…

20 HAZİRAN 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

eşine kızıp tekme atınca balkona, ..... ayak da zarar görür, can da yanar. Geçmişler olsun ama sakin olmak da her zaman fayda var değil mi ama?

kevser şekercioğlu akın 
 24.06.2007 20:13
Cevap :
Sayın Kevser ŞEKERCİOĞLU... Aynen haklısınız ama, olay olalı 27 sene oldu. Mehmet EREN'e destek vereyim, moral olsun diye yeni yazdım.. Şimdiki aklım olsa yaparmıyım. Deneyim dedikleri bu işte, bazen bedeli ağır olur. Yorumla katıldığınız için teşekkür ederim. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  25.06.2007 1:16
 

Evet İbrahim ağbi. ben pansumanlara gittiğimde doktorum bana"bravo Mehmet bey siz bilinçli hastasınız" dedi, yani doktorun dediklerini harfi harfine uygulamaya çalışıyorum.Benim alçım amerikan alçı denen diz altına kadar ve eski alçılardan hafif ve daha sağlıklı ama tedaviyi sonuna kadar götürmem ve bakmam gerekecek, bu zaten spor sakatlıklarında görülen bir sakatlık.Sanada geçmiş olsun ağbey..inşallah çabuk iyleşmeye bakacağım. en derin saygılarımla..

Mehmet EREN 
 21.06.2007 11:51
Cevap :
Sevgili Mehmet EREN... Geçmiş olsun tekrar. Ama sakın yatağa çakılıp kalma... Kalk, koltuk deynekleri ile işine git... saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  21.06.2007 12:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 912
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster