Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '09

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
628
 

Blog hikayeleri

Blog hikayeleri
 

Hangi konuda blog yazacağım genellikle uyku arasında aklıma gelir. Aklımda o konuyu geliştirirken de uykum kaçar ve bir daha da uyuyamam. Geçen gece de aynı durum oldu. Bilinçaltımda birden bizim zamanımızın hikaye, yeni neslin ise öykü adıyla tanımladıkları bir edebiyat türünün tarifi canlandı. Nedense aradan yıllar geçmiş olsa bile hikaye veya öykünün tarifi aklımda kalmıştı. Neydi o tarif?

"Yaşanmış ve yaşanması muhtemel olayları yer ve zaman göstererek anlatma şekline hikaye denir."

Yani hikaye, bir hayal ürünü olsa bile yaşanabilecek olayları kapsayacaktı. İşin işinde bilim kurgu yoktu. Gerçi Milliyet'in açtığı ve sonucu henüz açıklanmayan "Haldun Taner öykü yarışmasına" 10 adet öyküyle katılmıştım ama burada yazacağım öyküler daha ziyade blog yazarlarını ilgilendirecekti. Ve bu düşünceyle öykü kategorisinde "Blog hikayeleri" gurup başlığı adı altında öyküler yazmaya karar verdim. Belki de bu öyküler, okuyan blog yazarlarına bir sigorta görevi yapabilir. Şu anda aklımda, olayların çekirdeğini oluşturan bir kaç fikir var ve bunları yazıya dökmek biraz zaman alacak. İlk öykünün fikrini de bir toplantıda tanıştığım bir blog yazarımızdan aldığımı da itiraf etmeliyim. Arkadaşımız belli bir gurubu hedef alarak yazmış olduğu bir blog sonrasında tehditler almış ve editörlere danışarak yazısını geri çekmiş, ancak ertesi gün, oturduğu sitenin park yerinde bulunan bir otomobilin bütün lastiklerinin yarılmış olduğunu görmüş. Belki de bir tesadüf olabilir ama olmayabilir de?

İlk blog hikayesini anlatan yazım, aşağıda linkini verdiğim "Blogda cinayet" isimli öykü olacak. Bakalım bu öyküleri yazmayı becerebilecek miyim?

Not: Öyküleri okuyunca sakın korkmayın. :)

Blogda cinayet adlı öykünün birinci bölümünün linki:

http://blog.milliyet.com.tr/Blogda_cinayet___/Blog/?BlogNo=206443

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Seni seviyorum. Radyo zamanı annem,"Arkası yarın"ı dinlemek için mutfağı bırakıp radyo başı yapardı. Şimdi eşim, "Yaprak Dökümü" başı yapıyor. Geçen kış, bir sabahın körü "İşkembeci Apik"te Halil Ergün'le karşılaştığımda sordum; "Abi, en son yaprak ne zaman dökülecek?" "Devamı var.." lardan şahsen hoşnut olamıyorum. Hikaye yazmak zor zenaat! İnşallah yıkıcı eleştiri kabul etmezsin. Başarılar dilerim.. Selam.

mamut 
 04.10.2009 18:20
Cevap :
:) Valla Celal bey. Televizyonlarda o kadar çok dizi var ki... Ben de herhalde senaristliğe heves etmiş olacağım ki, birşeyler karalamaya gayret ediyorum. Bizim ki züğürt tesellisi. Sizler gibi kişilerden gelen her türlü eleştiriye de açık olduğumu söyleyebilirim. Saygı ve selamlarımla.  04.10.2009 20:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3270
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster