Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
888
 

Blog yazarlarından ricam var

Blog yazarlarından ricam var
 

Sevgili Milliyet Blog Yazarı arkadaşlar,
okuduğum bloglarda çok keyif aldıklarım o kadar fazla ki, zamanın yetmemesine üzülüyorum. ''Keşke vücudumun hiç uyuma ihtiyacı olmasaydı'' diye düşündüğüm anlar çok oldu. Bazılarına yorum yaparak, güzel cümlelerle iltifatta da bulunuyorum. Eksik olmasınlar, şimdiye kadar nazik bir şekilde cevap verdiler.

Ama... Bizler burada düşüncelerimizi samimi bir şekilde paylaşmak zorunda değil miyiz? Özürlü insanlarımız alınmasınlar lütfen, ''Körler sağırlar birbirini ağırlar'' modunda mı takılı kalalım?
Bunu Türk toplumunda yapan o kadar çok TV sunucusu ve program yapımcısı var ki, bıktım artık. İllallah!

Özel hayatımızda da menfaat için samimi olmayan iltifatlarda bulunup, bizleri göklere çıkaranlar, menfaatleri bitince de bizleri göklerde yalnız bırakanlar yok mu?

Şimdi ben, devamlı anonsu yapılan bir blogcu arkadaşımızın yazısını okuyorum. Güzel bulursam vaktim de müsaitse pozitif yorumla katkıda bulunuyorum. Bloğun içeriğini veya üslûbu güzel bulmazsam kafa sallayıp geçiyorum. Ama bazen kendime hakim olamayıp eleştirdiğim de oluyor. Eleştirdiğim kimseler içinde mantıklı ve nazik cevap veren çok az. Nedense insanlar methedilmeyi seviyorlar da eleştirmeye gelemiyorlar.

Eleştirmeyelim mi?

Sadece ''evet paşam!'', ''sepet paşam'' diyeceksek, düşünce belirtmek için yorum yapmamızın anlamı var mı?

Beni çok üzen konulardan biri de şu: Bazı arkadaşlarımız, kendilerini bildiklerinden beri yazdıklarını belirtiyorlar. Bu kadar iddialı olanların bunu yazılarında göstermeleri gerekmez mi? Yaptıkları imlâ hatalarına bakıyorum, şaşırıyorum. Hani havalara girmese, ''kendimi bildim bileli'' filan demese dikkatimi çekmeyecek.

Uzun zamandır yazan kimselerin masalarında TDK'nun bir Türkçe Sözlüğü ve İmlâ Kılavuzu olması gerekir. İnsanız, bazen günde bilmem kaç defa kullandığımız bir kelimenin yazılışında tereddüte düşebiliriz. Açıp bakıverelim.

Bazı arkadaşların yanlış yazdıkları bazı kelimeleri belirtmek istiyorum:
müteahit=müteahhit
mütevazi=mütevazı
prosüdür=prosedür
muzdarip=mustarip
ızdırap=ıstırap
suistimal=suiistimal
maydonoz=maydanoz
ünüforma=üniforma
her hangi=herhangi
her hangi bir=herhangi bir
hiç bir=hiçbir
dialog=diyalog
baş yazar=başyazar
uslûp=üslûp
entellektüel=entelektüel
her kes/herkez=herkes

Buna benzer çok hatalar var. Ayrıca ''de-da'' bağlacını ayrı yazmayanlar, ''ki'' bağlacını da bitişik yazanlar var. Burada kimseye Dil Bilgisi öğretmek niyetinde değilim. Böyle bir becerim ve konumum da yok. Ama bariz hatalardan rahatsız olduğum için ricada bulunuyorum. Türkçe'mizi en iyi şekilde kullanarak, genç nesile örnek olmalıyız. Genç nesil de kendilerinden sonrakilere.

Bir konuya daha değinip bağlayacağım. Türkçemizde ''üç nokta ...'' vardır. İki nokta yanyana veya daha fazla noktalar yan yana serpiştirilmez. Üç nokta da kafa bulmak için kullanılmaz. Tamamlanmamış cümlelerin sonuna konur. Herhangi bir sebepten dolayı açıklanmak istenmeyen kelime veya bölümlerin yerine konur. Daha bazı yerlerde de kullanılır.

Netice olarak eleştirirken korkmak istemiyorum.

Ben her türlü eleştiriye açık bir insanım. Yeter ki cevabımı da objektif algılasınlar. Kimseyi de art niyetle eleştirmem. Ayrıca burada bir yarış içinde değlim. Sizlerin arasında yazmak, yazılanları okumak istiyorum. Ama yazdıklarıma da; gerek editörler, gerekse blog yazarları tarafından, en az başkalarına verilen değer kadar değer verilirse sevinirim tabii. Hepinize saygı ve sevgilerimi iletiyorum.

Mustafa Mumcu 02 Mayıs 2007 / 01:55

NOT: 7 ay önce yazdığım bu yazıyı biraz değiştirerek tekrar yayına almak istedim. Zira değişen pek bir şey yok. Okuyup da öz eleştiri yapanlar çıkar diye düşündüm. Bazı arkadaşlarımız da "Benim yazımın içeriğine bakılmalı. Ufak tefek imlâ hataları ile ilgilenmemeli. Hata gören okuyucu kendisi düzeltsin!" düşüncesinde.

Olur mu öyle şey? Yazar dört dörtlük olmak için kendisini devamlı yetiştirecek, güzel Türkçemizi güzel bir şekilde kullanacak. Bu Milliyet Blog'dan çok yazarlar çıkacak. SOLOHAN (Mehmet KARA) arkadaşımız çıktı işte. Kendinizi geleceğin yazarı olarak görün ve ona göre yazın lütfen! Yoksa karalamalarınızın burada yayınlanmasının kime faydası var?

Saygılarımla.

Mustafa Mumcu, 14 Aralık 2007 / 12:40
Mustafa

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değindiğiniz konu ve duyarlılığınıza teşekkür ederim. Yüreğinize sağlık

Pınar Yeşiltay SEVİM 
 05.10.2007 5:29
Cevap :
Sevgili Pınar Hanım, asıl ben size teşekkür ederim. Ukalâlıkla da suçlayabilirdiniz. Saygılarımla.  05.10.2007 7:47
 

Sayın Mumcu yazınız gerçekten aydınlatıcı olmuş. Bu yüzden size teşekkür etmek istiyorum. Kimse kimsenin başına dediğiniz gibi TDK kesilme gayretinde değil zaten olamaz da. Yalnız hata yapmak olağan bir şeydir. Evet ve dediğiniz gibi "insanlara" aittir. Hata yapmazsanız doğru olanı bulmanız sanırım zor olur. Ben de kendi bildiğim kadarı ile hatasız yazmaya çalışıyorum. Elimden geldiğince kısa mesaj, bilgisayar, sınav kağıdı veya başka bir yazım aracında kendimi hatasız olmaya zorluyorum. Bir de şu ".../Üç nokta yanyana" olayı var. Ben çok fazla kullanıyorum. Hatta değil üç bazen daha fazlasını bile yanyana dizdiğim oluyor. Bu cümlem bitmemiş anlamına gelse de daha çok alışkanlıktan bu oldu diyelim. Sanırım tek hatam da bu. Ukalayım demişsiniz, bence değilsiniz. Yalnızca fazla açık sözlüsünüz. Bu da kötü olmamalı. Saygılar sunuyorum. Bloglarınız daim olsun.

Nonethelessh 
 15.08.2007 13:01
Cevap :
Sevgili Nonenone, öncelikle bloğumu güzel yorumunuzla onurlandırdığınız için ben de size teşekkür ederim. Aslında eleştirmek, peşinen düşman kazanmayı göze almaktır. Ben bunu bile bile, belirli bir yaşa gelmenin cesaretini de kullanarak bazı arkadaşlarımızın yazım hatalarını eleştirdim. Bakın sizin uzun yorumunuzda bir ''kâğıt'' haricinde hata yok. O da, inceltme işaretlerini çoğu kimse kullanmadığı için hata olarak bile kabul edilmemeli. Gerçekten çok düzgün ve dikkatli yazmışsınız. Kendinize ve diğer insanlara saygılı olmanızdan kaynaklanıyor bu. Hepimiz biraz daha dikkatli olsak güzel Türkçe'mizi en iyi şekilde kullanabiliriz. Sizi düzgün Türkçe'nizden dolayı da tebrik ederim. Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle. Saygılar, sevgiler.  16.08.2007 4:19
 

Bazı yazılarınızda ki bazı eleştirileriniz derken.Sivyus'un yazısını kastettiğimi siz söylediğinize göre benim sizinle değil ama sizin onunla bir probleminiz olmalı.Eski sitemden bu tür polemikler yüzünden ayrılmıştım,umarım burada da aynı şey gelmez başıma.Size Uğur Mumcu ile bir akrabalığınızın olduğunu sanmıyorum derken.Sizin yorumunuzda kullandığınız "Gönül Yazar"ifadesine bir göndermeydi yaptığım."şahıs" lafına gelince,bunda ne var hepimiz bir şahıs değilmiyiz?Ayrıca ben hiç kimseyi özel adresinden rahatsız ederek laf dalaşına girişecek biri değilimdir.Arkadaşlar birbiri için koruma iç güdüsünü taşırlar.Sivyus benim çok değerli bir kardeşim.Sizden öncede buralarda olan biri.sessiz-çığlık,Efeco,Nilgün Karabulut,Ümran ateş de önceden tanıdığım kişiler.Aynı tutum onlara da gelse onlardan önce ben konuşmaktan çekinmem.Çünkü kendimde bu hakkı görüyorum.Dilerim ki bu soğuk muhabbet daha fazla uzamayacak.SAYGILAR.

Lavinya 
 23.07.2007 15:21
Cevap :
Siz kendinizde sivyus'u savunma hakkını görebilirsiniz ama ben size benimle polemiğe girme izni vermiyorum.  23.07.2007 20:24
 

Keşke eleştiri yaparkende bu kadar ılıman,elit ve büyük olabilseniz.Bazı yazılarda ki bazı eleştirilerinize şahitlik ettim,elbette hoşumuza gitmeyen bize yanlış gelen durumları eleştireceğiz,bana da sizin eleştiri tutumunuz yanlış geldiği için eleştirilerinizi eleştirmek durumunda hissettim kendimi.SAYGILARLA

Lavinya 
 22.07.2007 21:02
Cevap :
Düşüncelerinizi bu şekilde dile getirmenize saygı duyuyorum. Ama sizinle hiçbir problemim yokken, sivyus'a yaptığım eleştiride benim Uğur Mumcu'yla alâkamın olmadığını belirtmeniz, benden ''şahıs'' diye bahsetmeniz filân çok mu hoştu? Uğur Mumcu benim kendisiyle 3-4 saat Münih'te dostane görüştüğüm, çok değer verdiğim rahmetli bir yazarımızdır. Benim lâkabım onunla ilgili değil, kendi ismim ve soyadım. Sizin gibileri tanırım, önce tahrik edersiniz sonra da ''Bak bu bana saygısızlık etti, bu saygısız '' diye düşünce belirtirsiniz. Benim sizinle bir alıp veremediğim yok. Sizin varsa emailime yazın, içinizi dökün. Başkalarını rahatsız etmeyelim. Sivyus kendisini müdafaa edemiyor mu ki siz bu görevi üstlendiniz? Ben sizin bir yazınızı bile okumadım okumayı da düşünmüyorum. mustafamumcu@hotmail.com  22.07.2007 21:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3176
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster