Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
168
 

Boğuluyoruz!

Boğuluyoruz!
 

ilkhaberajansı.com.tr


 Türkiye…Türkiye… Türkiye’nin üç yanı  derya deniz…

Derya deniz de ne yani; insanlarımız sabah akşam denizden çıkmıyorlar mı?  Hepsi balıkçı , hepsi yüzücü mü? Nedir…?

Şimdi son zamanlarda olan şu son haberlere bakın:.

- Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde, bayram tatilinde girdiği denizde boğularak hayatını kaybeden LYS Çerkezköy birincisi ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Emrah Ukşal’ın evinde yas hüküm sürüyor. (Internet.12.8.2013)

- Rumeli Feneri,  Silivri, Şile ve Arnavutköy'de denize giren 8 kişi boğuldu. Akıntıya kapılan 3 kişiden ise hala haber yok.

- Adana'da tarım işçisi olarak çalışan 16 ve 17 yaşındaki iki kız kardeş de serinlemek için girdikleri Ceyhan Nehri'nden bir daha çıkamadı.

- Konya Beyşehir'de gölete giren 19 yaşındaki 3 gençten de acı haber geldi. Gençlerin cesedine 5 saat süren arama sonunda ulaşıldı..

- 4 günlük bayram tatilinde 20 ilde 36 kişi boğularak hayatını kaybetti.En çok ölüm İstanbul'da..

Durumu görüyor musunuz… Bu üç tarafı denizlerle çevrili ülkede bulunan  yurttaşların çoğu (bana göre %99’u ..) doğru dürüst yüzme bilmiyor.

Eh deniz kıyısında oturanların bir bölümü belki girip çırpınmasını biliyorlar ama işte o kadar… Kurbağalama; kelebek; sırüstü…vb  yüzecek insanlarımızın sayısı parmakla sayılabilir.

Bir de uluslararası yarışmalara bakın. Bu yarışmaların hiç birinde Allah için doğru dürüst bir Türk yüzücüsü derece almış mıdır? Bir Birinciliğimiz var mıdır? Yok yahu…

Neredeyse pisinlerde boğulacağız. Üç beş tane göstermelik yüzücümüz var ama  gençler ne yapsınlar; doğru dürüst havuz; doğru dürüst öğretmen bulamazlarsa nerede yüzmeyi öğrensinler?

Bir de zaman nerede?

Şimdi tatil zamanı, yaz zamanı; bakıyorum .. Gençlerimiz çocuklarımız, sağ olsunlar tümü değilse bile çoğunluğu başlarını bağlamışlar, Kuran Kurslarına gidiyorlar ; okuyorlar… Tatil de böyle geçiyor. Yüzmeye ne zaman vakit bulacaklar ki?

İşte şöyle haberleri karıştıracak olursanız. Yurdun  dört bir yanında gençler suya girmek istiyorlar; yüzmek istiyorlar. Ama yüzmeyi bilmezseniz, yüzme çok tehlikeli bir şeydir. Acemi bir insan diğer insanların gözleri önünde boğulup gidebilir..

Ama yüzmek ne kadar güzel bir spordur. Aman Allah! İnsanı son derece mutlu yapar ve düzenli olarak yüzme sporunu yapanlar son derece sağlıklıdırlar ve son derece mutludurlar.

Devlet eğer gençlerini düşünmek istiyorsa, onları mutlu etmek istiyorsa; onlara yüzmeyi öğretsin; her yerde havuzlar yapsın..

Yoksa güzel insanlarımız , göletlerde, derelerde… boğulup gidecekler.  Yazıktır.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Baştan sona kadar yazdıklarınıza katılıyorum. Katılmadığım yer, yüzme dersi okullarda verilmeli, yazın Kuran kursuna gidenler sabahtan akşama kadar gitmiyorlar yarım gün, istenirse yarım günün arta kalan zamanında telafi edilebilir. Kuran da lazım. Ölümüze-dirimize. Bizim çocuklarımıza İslamın şartı kaç diye sorsanız bilmiyorlar, Tarkan'ın secerisini biliyorlar.Hollanda'da bir pazar sabahı bir ailenin büyük-küçük elele güzel giysilerle kiliseye gittiklerine tanık oldum. Bizde kim ne kadar gidiyor veya biliyor:((( Bu eğitim alınmalı, beni sakın gericilikle suçlamayın. Teyzemin cenaze namazı kılınırken dikkat ettim, birçok insan abdest alma vs den bihaber. Bizler bizlere gerekli olan herşeyi bilmek durumundayız. Yüzmek sünnetmiş aynı zamanda, faydaları saymakla bitmez. Güncel konuya dikkat çekmişsiniz, sağ olunuz...Selam ve saygılar sunuyor, sağlıklar diliyorum.

Sündüs Akkaya 
 17.08.2013 17:12
Cevap :
Çok haklısınız. Siz de haklısınız. Keşke biz de Pazar günleri büyük küçük en güzel giysilerimizi giyip camilerimize gidebilsek... Ama.. Bu konular çok tartışma götürür. Aslında herkes sizin gibi düşünüyor. Ama boğulmalar devam ediyor..!?  18.08.2013 4:35
 

Yazdıklarınızı düşünen kim ki halkın sağlığı kimin umurunda dertleri oy+koltuk+para...söyleyecek birşey bulamıyor insan yüzme bilmeyen girmesin diyeceğim ama o da olmuyor, umarım yazdıklarınızı duyanlar çıkarda tedbir alırlar....selam ve saygılarımla hocam.

Tülay EKER 
 17.08.2013 12:29
Cevap :
Sağolun Tly Hanım. Biz buradan bazı gevezelikler yapıyoruz. Denize atılmış bir taş gibi... Nereye gider hiç kimse bilemez. Ama ben hep umutlu oldum. Ne yaparsın. Umut Memet'in ekmeği! Saygılar.  17.08.2013 17:43
 

Bundan 12-15 sene kadar önce bu yönde hızlı bir girişim başlamıştı, sık sık yüzme havuzları, spor kompleksleri açılıyor, yaz-kış yüzme kursları düzenleniyordu. Ama 11 senedir ülkemizin içinde bulunduğu ahval ve şerait nedeniyle, bu kursların, havuzların bırakın geliştirilmesini, bu çaba ciddi bir şekilde sürdürülemedi bile sanırım. Yani nerden nereye değil mi? Düşünmeli işte insanlar! Selam ve saygılar...

Filiz Alev 
 16.08.2013 23:27
Cevap :
Filiz Hanım bana göre bazı işlere üstten değil, alttan başlamalıyız... Önce Köy ve Kasaba çocuklarını alıştırmalıyız. Onlara olanaklar sağlamalıyız. Özellikle, Doğu'ya ve Güneydoğu'ya... Gençler gerçekten yüzmeli ve spor yapabilmeli... Yüzmek ne mutluluktur.! Onu bilen bilir. Saygılarımla.   17.08.2013 12:59
 

Erdal Bey güzel konuya değinmişsiniz ancak Kur’an kursuna giden öğrencileri örnek vermenizi anlayamadım! Kur’an kursuna giden öğrenciler, Kur’an öğrenmeye gittikleri için zaten denizde boğulma ihtimalleri de yok değil mi? Ancak Kur’an dersini kaynatıp yüzmeye gidenlere bir şey diyemem (!) onlar da zaten istisna :) Biz bu yüzme işini en iyisi müfredata sokalım. Okullara havuzlar yapılmalı, bazen, beden derslerinde yüzme hocalarının gözetimi altında öğrencilere yüzme dersi verilmeli. Bırakın kur’an kurslarına giden öğrencileri… hiç bir yere gitmeyen öğrencileri eğitelim ki yazın sahillerde hava atalım derken boğulmasınlar! Saygılar…

M.Talip Girgin 
 16.08.2013 22:02
Cevap :
Ehh.. o da olur. Niye olmasın ki! Düşüncelerinize teşekkürler.  17.08.2013 17:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 811
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster