Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
427
 

Bora'nın Kitabı

Bora'nın Kitabı
 

Ayşe Kulin'in bundan önceki ve bununla bağlantılı kitabı 'Gizli Anların Yolcusu'nu okumamıştım, ama baş kahramanının Bora olduğunu ve farklı cinsel tercih yaşadığı ilişkisinin anlatıldığını biliyordum.

Burada sadece Bora var. Bora'nın güney doğu illerinde geçen çocukluk günleri, daha o günlerde cinsel kimliğinin ortaya çıkışı, gizlemek zorunda kalışı ve bunun yarattığı sıkıntılar; hayatı, normal (!) insanların içinde rahat yaşayabilmek isteği ile kimlik değişimi ve geçmişten kaçış...

Hiç de şen şakrak bir roman okumayacağımı zaten biliyordum; dolayısıyla akıcı ve yalın diline, kimi mizah ögelerine rağmen çevirdiğim her sayfada hüzün buldum. Hüzün ne kelime, bazı sayfalarda safi acı vardı.

 

Gaylik, lezbiyenlik, biseksüellik...

 

Eşcinsellik doğal olana aykırı olduğu için en uygun koşullarda bile toplumsal güçlüklerle karşılaşıyor.

Yapılan bilimsel araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlara göre eşcinseller kabaca dört gruba ayrılıyor. *Çocuklukta garip cinsel davranışlar sergileyen, karşı cinsin elbiselerini giyen, karşı cins oyunlarını oynayanlar. (Hepsi için söz konusu değil, bir kısmının bu huyları büyüyünce geçiyormuş)

*Büyüyene kadar normal olup sonradan şaşkınlık ve arzuyla karşı cinsle ilgilendiklerinin fakına varanlar. (Çocukluklarında böyle bir şeyi yaratacak hiç bir belirti olmadığı halde)

*Cezaevleri, yatılı okullar ve uzun deniz yolculukları (gemiciler) sırasında ortaya çıkanlar. (Karşı cinsin olmadığı ve cinsel yaşam enerjisinin arttığı durumlarda insanlar daha az titiz davranıyor ve bu genellikle erkeklerde daha çok görülüyor.)

*İğfal edilenler. (Kızların lezbiyen, erkeklerin eşcinsel olması en çok görüleni.)

Her iki cinsin eşcinselleri arasında da dört tür âşık görülürmüş; erkek olarak davranan erkek, dişi olarak davranan dişi, erkek olarak davranan dişi ve dişi olarak davranan erkek.

Araştırmalarımda öğrendiğim bir diğer şey de şu, her erkeğin içinde hem erkek hem de dişi hormonları var, fakat normal heteroseksüel erkekte erkeklik hormonları dominant olduğundan kendi cinsine ilgi duymuyor.

 

Üniversite yıllarımda NOKTA dergisi yeni çıkmaya başlamıştı ve 12 Eylül sonrasının apolitik ortamında biz gençler politikayı, günceli, kültürü, sanatı ondan takip ediyorduk. Her sayının kapak konusu başlıbaşına olay olurdu, çok cesur bir dergiydi. Bir sayısında eşcinselleri kapak yapmıştı ve çok kapsamlı da bir çalışma vardı iç sayfalarda. Henüz on sekiz yaşımdaydım, eşcinselliğin ne demek olduğunu iyi biliyordum, ama yaşadıkları fiziksel ve ruhsal zorlukların bu kadar büyük olduğunu o zaman öğrendim. Hiç bir zaman da garip gözle bakmadım onlara. Bence, toplum içindeki diğer insanların da yapmaması gereken insanlık dışı eylemleri gerçekleştirmedikleri sürece istedikleri gibi cinsel kimlikleriyle yaşayabilirler. Ulu orta göstermemek, tecavüz etmemek, fuhuş yapmamak gibi. Fuhuş konusu da ayrı bir sıkıntı, acı. Bu insanlar cinsel kimliklerini gizlemediklerinde normal insanlar gibi iş bulup çalışmaları oldukça zor ve bazıları zorunluluktan bu yola sapıyor.

Her şekilde hayatları zor. Normal sayılan insanlar için bile bazen içinden çıkılması zor sorunlarla dolu olan hayat onlar için çok daha zor.

Bora'nın Kitabı...

Ayşe Kulin'i kutluyorum. Hemen her kitabını zevkle okuduğum bu güzel kadına, Kardelenler projesi kapsamında Türkan Saylan ile yaptığı çalışma için Güneydoğu'ya gidip oradaki insanlarla bire bir görüşüp, onları yazdığı kitabında hayran oldum. Bu Güneydoğu gezisi ile onun da hayatının, hayata bakış açısının değiştiğini biliyorum.

Bora'nın Kitabı'nı okuyun, pişman olmazsınız. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 314
Toplam yorum
: 619
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1151
Kayıt tarihi
: 07.08.11
 
 

Üsküdar İstanbul doğumluyum ve halen burada yaşıyorum. Okumak, yazmak ve seyahat etmeyi çok seviyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster