Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
592
 

Bu ne tema, bu ne radyo

Bu ne tema, bu ne radyo
 

Televizyonum olmadığı için sürekli radyo dinliyorum desem yalan olmaz. Ancak radyo dinlerken de saatlerce müzik dinlemiyorum. Bunun saçma ve gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bunun yerine tematik radyolar dinliyorum. Hayat görüşüme uygun dini içerikli radyolar. Ancak bu radyolardaki bazı çelişkiler beni çok rahatsız ediyor. Aynı durum televizyon içinde belki geçerlidir ama televizyonum olmadığı için ben radyoyu değerlendiriyorum.

Radyoda değer verdiğimiz bir Hoca Efendinin çok güzel bir sohbeti yayınlanıyor, sohbette sünneti seniyeden, müslümanın eline, gözüne, diline hâkim olmasından bahsediliyor ancak sohbet bitince reklam giriyor, ilk reklam "Göster kendini" diye başlıyor. İşte burada tabiri caiz ise film kopuyor. Bu radyolarda bayan sesiyle şarkı, türkü yayınlanmıyor. Ancak reklamlarda bayanlar şarkı söylüyor.

Efendim bir radyoda Hoca mikrofonla ezan okunmasını, namaz kılınmasını bile caiz görmüyor ama o radyoda arabesk şarkılar bile çalınıyor. Diyeceksiniz ki Hoca ne yapsın? O radyoda program yapmasın efendim. Çünkü samimiyet kalmıyor.

Diğer bir radyoda soru-cevap yapılıyor (ki o sorulardan bazıları gerçekten ilginç olabiliyor) tam Hoca bir soruya cevap veriyor, sunucu şu numaradan Hocamızın bu konuda yazdığı şu kitaba kargo ücreti ödemeden sahip olabilirsiniz diyor. Tabii ki satış olacak ancak bunun duyurulacağı zaman ve şekil böyle olmamalı. Yine samimiyet konusunda endişeleniyoruz.

Bu örnekler saymakla bitmez. Ben yapılan bu işlerde reklam alınmasın demiyorum, satış yapılmasında demiyorum. Ancak siz bazı konularda hassas olduğunuzu söylüyorsanız, reklam alırken de, verirken de şarkı türkü yayınlarken de dikkatli olmalısınız. Yok, ben böyle iyiyim diyorsanız, o zaman ya hassasiyetlerinizi bir tarafa bırakacaksınız ya da hassasiyetlerinize uygun reklamlar alacaksınız ve yayıncılık yapacaksınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam bu yazınızı da çok hüzünlü okudum. Programı en heyecanlı yerinde bıraktık be hocam... Bir gün fırsatını ayarlarsak yeniden program için kapınızı çalıcam hocam. Tam bir tarçın tadı bıraktı program; zamanında ve dozunda tüketildiğinde çok tatlıydı.

jack amca 
 08.03.2012 6:31
Cevap :
Hocam radyo artık Rizeden yayın yapmıyor galiba! Şimdi girdim odama sizin okuldan geliyorum. Sordurdum ama yetişemedik size çıkmışsınız  08.03.2012 13:14
 

Internet yeterli...REklamlar rahatsız edici değil...Üstelik reklamı kapatma hakkı da veriyor...Kapatmasan bile on saniye de kendi kapanıyor...PAzarlama her alanda var...Din de buna dahil...Tv lerde ve radyolar daki reklam kültürü eskiden kalma ....Modern insana hitap etmese de bu reklamlarda etkilenen byük bir kitle var... Samimiyetsizlik Dünyamızın genel problemi...Siyasetten tutun işalanı ve bilim alanına kadar...Söz konusu insanlık değil de menfaat olursa olacağı budur dünyanın hali...Tüketen İnsan çiftliği!

Süleyman Akyürek 
 15.07.2010 20:03
Cevap :
Keşke din bu paranteze dahil olmasa... Teşekkür ederim.  16.07.2010 13:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 80
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 2057
Kayıt tarihi
: 07.11.07
 
 

Psikolojik Danışmanım, iki tane dünya tatlısı çocuğum var. Fanatik Beşiktaşlıyım... Psikolojiye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster