Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '11

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
555
 

Bülent Ecevit'e saygı

Bülent Ecevit'e saygı
 

Eski Başbakanlarımızdan Bülent Ecevit


Geçenlerde eski siyaset ve devlet adamlarımızdan Bülent Ecevit 5 Kasım 2011 ‘de Ankara’da yapılan bir anma töreniyle anıldı. Bu anma töreninde C.H.P Genel başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu 9. Cumhurbaşkanlarımızdan Sayın Süleyman Demirel hazır bulundu.  Ecevit’in vefalı hayat arkadaşı Rahşan Hanım rahatsız olduğu için  bu anma toplantısına katılamadı. 

Asıl adı Mustafa Bülent Ecevit , Türkiye'de ve dünya'da bilinen,tanınan ve saygı duyulan bir  devlet adamıdır.  ( 28 Mayıs 1925; İstanbul – 5 Kasım 2006; Ankara ), gazeteci, şair, yazar, siyasetçi ve Türkiye Cumhuriyeti eski başbakanlarındandır. Beş kez Türkiye Cumhuriyeti başbakanlığı yapmıştır.

TBMM ‘de uzun yıllar politika sahnesinde  onurla  yer almış, Türkiye Cumhuriyeti'nin 18. başbakanıdır. Ecevit, düşünceleri ve uygulamalarıyla, 20. yüzyıl Türk siyasal hayatında  önemli isimlerden biri olmuştur.Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 11. ve 12. Dönem Ankara, 13., 14., 15., 16. ve 19. Dönem Zonguldak, 20. ve 21. Dönem İstanbul milletvekili olarak görev yaptı..

1961'de Kurucu Meclis Cumhuriyet Halk Partisi Temsilciliği (6 Ocak 1961 - 25 Ekim 1961), Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı, Demokratik Sol Parti Genel Başkanı oldu. Çalışma Bakanı, Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Başbakan olarak görev yaptı; ancak üniversite mezunu olmaması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı'na aday olamadı. Koalisyon partilerinin bu hükmü değiştirme teklifini ve kendisine cumhurbaşkanlığı teklifi getirmesini ise teşekkür ederek reddetti.Bülent Ecevit Anadolu halkının gönlünde yer ldı, sevildi ve sayıldı. KARAOĞLAN diye adı Anadolu' nun dağlarına,taşlarına yıllarca yazıldı. KARAOĞLAN  diye onurla anıldı.

Bülent Ecevit, uzun yıllar Türk siyaset yelpazesinde görev yapmış dürüst bir devlet adamı idi. Fikir ve düşünceleriyle  dürst bir insandı,mala,mülke hiç değer vermedi. Evinde ve başbakanlmıkkoltuğunda sade bir vatandaş gibi yaşamayı tercih etti, siyaset ortamında  bir dik duruşu vardı. Yalandan, dolandan uzak, şaibesiz bir başbakandı. Evinde ise sade bir vatandaş gibi gelen konuklarına  bir  çay ikram edecek kadar  alçak gönüllü idi...

Milli Selamet Partisiyle ( MSP )  birlikte 1974’lerde kurduğu hükümette 24 Temmuz 1974’te Kıbrıs’a yaptığı barışı harekette Kıbrıs Fatihi diye anıldı. Ölümüne kadar Türk Siyaset sahresinde önemli görevlerde bulunuldu.

O bizden biriydi. İçinde yaşadığı halkın geleneklerine ve dini inançlarına  saygılı idi.İnsanlara tepeden bakmazdı. 05 Kasım 2006 yılında aramızdan ayrıldı. Cenazesi yüzbinlerin omuzarında  taşındı. Bülent Ecevit'in Türkiye Cumhuriyeti Devlet Mezarlığı'ndaki kabri siyasetçilerden birisidir. Sanskrit, Bengal ve İngilizce dillerinde çalışmalar yapmış olan Ecevit, Rabindranath Tagore, Ezra Pound, T. S. Eliot, ve Bernard Lewis'in yapıtlarını Türkçeye çevirmiş, kendi şiirlerini de kitap halinde yayımlamıştır.

En son başbakan olduğu günlerde rahatsızlandı ve 05 Kasım 2006’da aramızdan ayrıldı. Vefatının 6. yılında rahmetle ve saygıyla anıyorum. 19 – 20 Nisan 2003 tarihinde Çanakkale Şehitliğin yaptığım bir gezi sırasında koca bir mermer taşına yazılan “Çanakkale Şehitleri “  için yazdığı uzun soluklu bir şiirinden birkaç dizeyi burada sizlerle paylaşmak istiyorum:

……………………

“Ya sizler dedi Mehmet

Dünyanın dört kıtasından

Mezarlar dolusu erlere,

Hangi rüzgâr savurdu sizleri,

Bu bilmediğiniz yerlere”..

 

Kimi İngiliz’di, kimi İskoç

Kimi Fransız’dı, kimi Senegalli,

Kimi Hintli, kimi Nepalli,

Kimi Avustralya’dan, kimi Yeni Zelanda’dan Anzak

Gemiler dolusu asker

Her biri niye geldiğinden habersiz

Gelibolu’nun oya gibi koylarından sızarak

Tırmanmışlardı dağa, taşa, bayıra

Siper siper yara gibi yarılan toprak

 Mezar olmuştu savaş ardından onlara

Kiminin burada yattığı sanılır

Kimin adı bilinse de mezarı bilinmez

Kiminin de mezar taşında

On atlı, on yerdi, on sekiz yaşında

Ebedi istirahata çekildiği yazılı

Çanakkale topraklarında….

……………………………

Savaş bitti,

Ölenler kaldı sağlar gitti

Köylü köyüne döndü evli evine

Kır çiçekleri geldiler akın akın

Çekilen askerlerin yerine

Yaban gülleri, dağ laleleri, papatyalar,

Kilim kilim yayıldılar toprağa

Siper siper

Toprağın savaş yaralarını örttüler

 

……………………………

Üstü cennet altı mezar

Çanakkale toprağının

Kavga bitmiş mezarlarda

Kaynaş olmuş yiten canlar

 

Huzur içinde uyusun

Vuruştukları toprakta

Kavgadan, kinden uzakta

Yan yana dostça yatanlar. (   1  )

Bülent ECEVİT 

Gazeteci, şair ve yazar olarak bilinen Bülent Ecevit, Türk siyasal yaşamında önemli hizmetlerde bulunmuştur. Bu hizmetlerinin yanı sıra sanat ve edebiyatla uğraşmış, Türk edebiyatında kazandırdığı  şiir kitapları , siyasi çalışmalarıyla ilgili eserleri vardır. 

Yayımladığı şiir kitaplarından bazıları şunlardır:

Bir Şeyler Olacak Yarın (Tüm şiirleri), Doğan Kitapçılık (2005 ), El Ele Büyüttük Sevgiyi, Tekin Yayınevi (1997), Işığı Taştan Oydum (1978 ), Şiirler (1976)

Siyasetle ilgili  yapıtları ise  şunlardır:

Ortanın Solu (1966 ), Bu Düzen Değişmelidir (1968 ),Atatürk ve Devrimcilik  (1970), Kurultaylar ve Sonrası (1972 ),Demokratik Sol ve Hükümet Bunalımı (1974), Demokratik Solda Temel Kavramlar ve Sorunlar (1975 ), Dış Politika (1975), Dünya-Türkiye-Milliyetçilik (1975), Toplum - Siyaset-Yönetim (1975 ), İşçi-Köylü Elele (1976 ), Türkiye / 1965–1975 (1976) Umut Yılı: 1977 (1977 )

Bülent Ecevit hakkında yazılan kitaplardan bazıları da şunlardır:

1-Faruk Bildirici, Kuzum Bülent (2000)

2-Cüneyt Arcayürek,Bir Özgürlük Tutkunu Bülent Ecevit (2006)

3-Aras Erdoğan,Umut Adam Ecevit (2006)

4-Can Dündar & Rıdvan Akar,Ecevit ve Gizli Arşivi (2008)

5- Fikret Bila, Phoenix- Ecevit'in Yeniden Doğuşu (2001)

1-  Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı / İnceleme -Araştırma  / Abdülkadir  Güler,

                  Aydın - Kolalı Matbaası 4.Baskı. 2008.      

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel ve dik duruşlu bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Bülent Ecevit KARAOĞLAN diye adını dağlara, taşlara yazdırmış çağının en dürüst onurlu lideri. Geçenlerde bir dost sohbetinde bir farklı eleştiri getirilse de benim saygı duyduğum lider Bülent Ecevit ancak solda tarihi görevini yerine getirmiş olsaydı adını dünya ülkelerine yazdıracak bir lider olarak tarihe geçecekti. Meclis'te en son gördüğümde o halktan adamın duruşu ve bakışı, yürüyüşü başkaydı... BİR ŞEYLER OLACAK YARIN öyle güzel bir siyasi şiiri ki...Selam ve sevgiler.

Nabide Kılınç 
 16.12.2011 17:25
Cevap :
Merhaba Nabide Hanım, hasta olduğum için geç cevap veriyorum. Bir ameliyat geçirdim.Bay pas oldum. Onun için yazılarıma da ara vermek zorunda kaldım. Sayın Ecevit gelmiş geçmiş dürüst başbakanlarımızdan biri idi. Dik bir duruşu vardı. Onu anlatmaya çalıştım. Tekrar rahmetle ve saygıyla anıyorum. Mekanı cennet olsun. Sizlere de selam ve sevgiler gönderiyorum.   09.02.2012 23:36
 

Dilinize ve yüreğinize sağlık. Ölüm yıl önümünde Büyük Devlet Adamı Sayın Bülent Ecevit'i ne güzel anlatmışsınız.

suatbenzer 
 12.11.2011 18:24
Cevap :
Merhaba Suat Bey, baktım ki kimse yazmiyor, üzüldüm doğrusu... Zamanın büyük politikacısı ve KARAOĞLAN'ı böyle yalnız kalmamalıydı...Ben deayrıcaç rahmetli Ecevit'in bir mektubu da vardır. Onu da zamanı gelince yayınlamayı düşünüyorum. İlginiz için teşekkürler ediyorum.  14.11.2011 22:44
 

Bu yazı için size teşekkür ederim.Selamlar..

Beymihdar 
 12.11.2011 17:15
Cevap :
Duyarlı olmanıza ben de teşekkür ediyorum. Bülent ECEVİT büyük bir devlet adamı idi. Anadolu' halkının KARAOĞLAN'ı idi... Teakrar rahmetle anıyorum. Şaibesiz bir başbakandı... Selamlar...  14.11.2011 22:48
 

Yazınız çok güzel. Keşke bütün yönetenler Ecevit kadar özbenlikli olsalardı bu ülke şimdi bambaşka güzelliklerde olurdu. Sevgi ve selamlar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 12.11.2011 9:30
Cevap :
Nazik yorumunuz için teşekkürler ve selamlar....Ecevit deyince biraz durmak lazımdır...   14.11.2011 22:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2091
Toplam yorum
: 4554
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 825
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster