Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '06

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1148
 

Bütün kızlar toplandık

Bütün kızlar toplandık
 

Almodovar sadık izeyicisini bir kere daha fazlasıyla tatmin edip uğurluyor salonlardan. Sürprizlerle dolu hikayesi, Penelope Cruz'un büyüleyici güzelliği ve üst seviyede ki oyuncu performansı filmi izlerken büyük keyif almamı sağladı. Tadı damağımda kaldı desem yeridir.

Temel olarak, "erkekler tarafından türlü ihanetlere uğramış fakat şanssızlıkların hayatlarına güçlü bir şekilde devam etmelerine mani olmasına izin vermemiş bir grup güçlü kadının" öyküsünü izledik. Güçlerini zaman zaman kadınlararası dayanışmadan zaman zaman da bireysel inatçılıklarından alan, hayattaki yolarını sezgileriyle bulan, hayatın her anında ulaşmak istedikleri yere ulaşmayı başaran kadınları anlatan ve gerçekten hayranlık verici bir öyküydü izlediğimiz. Modern amazonlardı diyebiliriz belki kendilerine.

Bütün bu hikaye anlatılırken erkeklerin -genel olarak kötü bir itham olmasa da- "damızlık" olarak bile görülmeden hikayenin dışında kalışlarıda ilginç. Bu film için, sanki hayatta erkeklerin rolü yaşamı kadınlar için zorlaştırmak ve onların daha güçlü olmalarını sağlamakmış gibi. En azında "dönüş" bu şekilde gelişiyor. Hemen her kadın karakter bir şekilde ihanete uğramış.

Filmden çıktığımızda arkadaşlarımın ve benim kafamda bir çok soru vardı. Hayatlarındaki erkekler işlevsel olduğu müddetçe kadınlar bu derece güçlü olamıyorlar ya da olmamayı mı seçiyorlar desek? Karşı cinsi ikame edebilmekte kadınlara özel bir durum sanki, erkeklerin bunu başarabildikleri durumlara pek rastlamıyoruz. Bizim toplumumuzda öyle değil midir, bir kadının hem anne hem baba olmak zorunda kaldığı ve gerçektende bunu başardığı durumlar çok yaygınken, hem baba hem anne olmak zorunda kalmış ve bunu başarmış erkek örneği pek gelemiyor gözümün önüne, sanki bu tabiata aykırı bir durummuş gibi. Öyle belki de gerçekten.

Memleketimizdeki maço kültürün etkisi daha ne kadar sürer, ne kadar zaman daha ihanete uğrayan, şiddete maruz kalan kadınlar kocalarıyla yaşamaya zorlanır kestiremiyorum fakat şu bir gerçekki -tercih etmeselerde- kadınlar erkekler olmadan ayakta kalabiliyorlar sanki tabiat anayla gizli bir anlaşma yapmış gibiler. Biz erkeklerinde sanki biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor, daha doğduğumuz gün üzerimize peşinen yerleşen hakedilmemiş saygıyı gerçekten haketmek için. Yalnız kalamayanlar bizleriz çünkü.

Not; Almadovar ve Ferzan Özpetek karşıllaştırmas için girdiğim blog : http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=12833. Bu blog u sevdiyseniz onu da sevebilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir Almodovar hayranı olarak "Dönüş"ü dört gözle bekliyordum ve üç gün önce izleyebildim. Gerçekten çok beğendim ve dediğiniz gibi P.Cruz filmi büyüleyici bir atmosfere sokuyor.

Alpay BELLİSAN 
 09.11.2006 8:21
Cevap :
Penelope hipnotize ediyor, almadovar öyküyü anlatıyor. Gerçekten etkileyici bir ikili. Bir de ben Tom Cruise u sevmediğimden ötürü Penelope'yide sevmiyordum bir süredir. Ama bu filmle tekrar hayranlığımı kazandı doğrusu. K.  09.11.2006 10:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 3950
Toplam mesaj
: 280
Ort. okunma sayısı
: 729
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Bugün ölseniz mesela, ya da hafifletelim biraz hadi, bu giriş çok karamsar oldu. Bugün ortadan kay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster