Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Portakal Çiçeği ve FISILTI

http://blog.milliyet.com.tr/elvince

11 Aralık '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
842
 

Buyurun aşureye; ya sine i PKK ya sine i millet…

Buyurun aşureye; ya sine i PKK ya sine i millet…
 

Bir parti kuruluşunun gerekçesi ne olursa olsun silahlı eylemlere arka çıkıyor, eli kanlı bebek katillerini koruyorsa hukuksal olarak kapatılmalıdır.Teröre bulaşmış bir parti hiçbir şekilde oluşumunu devam ettiremez. Bu bağlamda; siyasi hedefi: Türkiye Cumhuriyetinin bütünlüğünü bozmak olan oyun bozan DTP kapatılmıştır.

Demokrasi adına atılmış güzel bir adım olarak karşılıyorum bunu. Kapatma kararının çıkarıl-a-mayacağını sanıyordum.Terör örgütü olan PKK ile bağlantısı çok kere ve çok yerde göz önünde olmasına rağmen, Kürt vatandaşlarımızın çoğunluğunun oylarıyla meclise sokulduğu için, onların kırgınlık yaşamamaları adına sadece alacağı hazine yardımının kesileceği hakkında bir inancım vardı.

Terörün tabanını genişleten, sokağa hatta masumlara kadar indirgeyen bu parti her canı sıkıldığında Türkiye Cumhuriyetini çeşitli şekillerde tehdit ediyordu. Türk ve Kürt halkı arasında köprü olmasını beklediğim DTP sivri ithamlar ve söylemlerle ara bozuculuk yaparak cadı kazanını fokur fokur kaynatıyordu. Dünyanın hiçbir yerinde tehditlerle siyaset yapılmasına izin verilmez.

“Sine i millete” döneriz diyorlardı DTP milletvekilleri, sadece iki milletvekilenin yasaklı olması, bu kararın DTP adına ne kadar yumuşatıldığını ortaya koymakta. İsterlerse yeni bir parti kurarak, iyi niyetle Türk ve Kürt halkı arasında köprü olarak, yanlışlarından sıyrılıp PKK dan uzaklaşırlarsa onları saygıyla selamlarım. KURBAN TAKLİDİ yaparak hiçbir yere varılmayacağını artık anlamışlardır.

Sokaklar karışırsa, ( bundan kaçınılacağını düşünüyorum) bu olumsuz hamleler DTP nin kapatılmasının ne kadar haklı olduğunu kanıtlayacaktır.Yeni bir parti kurarak demokratik mücadelerine terör adına değil, her iki halkın kardeşliği adına devam edeceklerine inanıyorum.

Süreç sancısız ve demokrasi adına en iyi şekilde idame edilmelidir, temennim budur…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

demokrasi farklı olana saygı duymak, farklı olanın haklarını korumaktır. güçlülerin zayıfı ezdiği değil, haksızlığa uğrayanı koruyandır demokrasi. neden sonuç ilişkilerine bakmadan olayları yorumlamak ve ülkemizdeki ırkçılığa varan milliyetçilik belası ne yazıkki objektif olmaktan uzak kalmaya yarıyor. kürtlari yok saymak insanimi? demokrasilerde her kesin kendini ifade hakkı ve örgütlenme hakkı kutsaldır.

Ali BAKMAZ 
 21.01.2010 16:44
Cevap :
"Özgürlük sonsuz değildir" demişti lisede bir öğretmenim. Ben biliyordum değildi. Katkınız için teşekkür ederim.  22.01.2010 18:45
 

Epey eski bir yazımda 2011 seçimlerinde APO milletvekili olur demiştim... Şimdiden girdi meclise, DTP'liler başkanlarının emriyle istifadan vazgeçip BDP de grup kuracaklar... Ufuk Uras da yardım edecek... Ahmet Altan dün yazısına manşet atmış : "APO BARIŞIN YOLUNU AÇTI" diye... 1980 darbecisi Kenan, "asmayalım da besleyelim mi?" demişti... Sanırım, şimdi "besleyeceğimize meclise sokalım" diyorlar... 2011 de de milletveki yaparlar... Sahi bu ERGENEKONCULAR neden yargılanıyorlar ya iki yıldır? Darbe yapma ihitimalinden mi? Güzel yazın için teşekkürler dost...

UFUK KESİCİ 
 19.12.2009 9:46
Cevap :
Katkın için teşekkür ederim, Yorumun aydınlatıcı. Darbelerden korkmak yeterli olamamaktan gelebilir mi?? Esen kalın.  22.12.2009 10:37
 

Üfürdüklerine bakma. Kurban olsunlar sine-i millet dediklerine. Tehditle oyunu gaspettikleri bölge insanının neyine dönecekler. Hainler her yerde her kültürde hep hain olarak görülürler.

Ahmets 
 17.12.2009 14:27
Cevap :
Bakış acısı geniş bir milletiz biz, size de katılıyorum. "şimdi Nasrettin hoca gibi oldun", portakal çiçeği diyorum kendime. Tehdit bölge halkını çok yoruyor, aşağı tükürseler sakal yukarı tükürseler bıyık. Katkın için teşekkür ederim.  17.12.2009 18:41
 

Yorumlarım direk sizin yazdıklarınıza değil. Amacım,Türkiye'deki kimi yaklaşımları eleştirmekti.Yanlış bir algıya sebep verdiğim için özür dilerim. Hayatımız korku ve paranoyalarla geçiyor.Barış ve huzurun egemen olduğu demokratik bir ülkede yaşamayı haketmiyormuyuz?DTP'nin kapatılması anayasaya göre normal.Sorun anayasa değişikliği dahil ülkemizde köklü reformların yapılması.Sorunlarımızı çözmek için cesur adımlar atmaz,ülke bölünecek paranoyasından kurtulmazsak,(aslında ülkeyi bölenler " bölünüyoruz" diye feryat edenler,PKK bile artık ayrı bir devlet istemiyoruz diye yırtınıyor)silahlar konuşmaya, kan akmaya devam edecek. DTP'nin kapanmasına en çok PKK ve savaşın devam etmesini isteyenler sevinmiştir. Yıllarca Kürtlerin varlığını redettik,90'lı yıllara kadar Kürtçe yasaktı.Sonuç?Şimdi saçma geliyor değil mi?Herkesin kendini eşit vatandaş hissettiği,dilini,kültürünü konuşup geliştirdiği bir ülke bölünmez. Ülkemizde barış,huzur ve özgürlüğün egemen olması dileğiyle sevgi ve saygılar.

ali akpinar 
 15.12.2009 14:13
Cevap :
Barışın ve huzurun egemen olmasını istemek kadar doğal ne olabilir ki, sizi anladığımı, sizin de en azından beni anlamaya çalıştığınızı biliyorum. Katkınız için teşekkür ederim.  15.12.2009 19:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 1905
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 2643
Kayıt tarihi
: 06.11.06
 
 

"Yasamak sakaya gelmez,büyük bir ciddiyetle yasayacaksinbir sincap gibi mesela,yani yasamin disinda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster