Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
58
 

ÇANAKKALE SAVAŞI

MERHABA ARKADAŞLAR

SİZLERİ BU HAFTA ÇANAKKALE SAVAŞINDA KAHRAMANLARIMINZDAN BAZILARINA BAHSETMEYE VEBU YOLDA KULLANILAN GEMİYİ TANITMAYA ÇALIŞACAGIM.

ÇANAKKALE SAVAŞI  TÜRK MİLLETİNİN ÖLÜM KALIM SAVAŞI OLARAK ADLANDIRABİLİRİZ. ÇANAKKALE DEMEK TÜRK , ÇANAKKALE DEMEK KAHRAMANLIK DESTANLARI , ÇANAKKALE DEYİNCE GEÇİLMEZ DENMEKTEDİR.

‘ ÇANAKKALE NE ŞARTLAR OLUŞURSA OLUŞSUN GEÇİLMEYECEKTİR ‘

DEĞERLİ OKUYUCULARIM BU VATAN   NASIL VATAN DENDİ HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ BENCE BİR DÜŞÜNELİM. ÇÜNKÜ BU VATAN İÇİN KAÇ  TANE ŞEHİT  , KAÇ TANE YİĞİT GAZİ , KAÇ  TANE ANNLER OĞULSUZ EŞSİZ , KAÇ TANE EŞ KOCASIZ KAÇ TANE ÇOCUK BABASIZ KAÇ TANE ÇOCUK ANNESİZ KALMIŞTIR. NEDEN HERŞEY BUGÜNLERDE BURAYA VATAN DEMEK İÇİN AMA NE KADAR KIYMET BİLİYORUZ ODA AYRI MESELE

YANİ KISACA OLARAKN ELİ SİLAH TUTAN HERKES CEPHEYE KOŞARAK ŞUAN VATANIMIZA NİZE MİRAS BIRAKMIŞLARDIR , VE BİZDE BU MİRASI 1453 RUHUYLA AYRICA OLARAK 1923 RUHU İLE SAHİPLENMEMİZ ATATÜRK’ÜN DEYİMİ İLE MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE ÇIKARTMAK İÇİN GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞMALIYIZ.

TARİH TÜRK , TÜRK TARİH DEMEKTİR. HANGİ ÜLKENİN TARİHİNE BAKARSAN BAK YA SELÇUKLU NE OSMANLI NEDE BUGÜNKÜ DEVLETİMİZ OLAN TÜRKİYE CUMHURİYETİN İSMİ YAZMAKTADIR. TARİHİMİZ KİMSENİN TEKELİNDE OLAN BİRŞEY DEGİLDİR KESİNLİKLE. ECDADLARIMIZ OSMANLI OLMUŞ VE BUNUN DEVAMI OLAN KUVAI-MİLLLİYE ÖNDERLİĞİNDE KURULAN MİLLİ MÜCADDELE DÖNEMİNDE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK LİDERLİĞİNDE BU TOPRAKLARA SAHİP OLDUK.  

YANİ KISACA OLARAK TEKRAR BAHSEDEYİM.

TÜRK  SELÇUKLU

TÜRK  OSMANLI

TÜRK  TÜRKİYE CUMHURİYETİ

TÜRK YÜCE TÜRK MİLLETİ DEMEKTİR.

VE BUNU İNKAR EDEMEZ .

FAZLA LAFIN UZATMADAN BAŞLICA KAHRAMANLARIMIZA TANITMAYA BAŞLAYABİLRİZ.

  1. SEYİT ONBAŞI :

1909 YILINDA OSNAMLI ORDUSUNA KATILDI. ÇANAKKALE CEPHESİNDE SAVAŞMAYA BAŞLADIGI SIRADA , 18 MART 1915 TARİHİNDFE MÜTTEFİK DONANMA SALDIRILARI SIRASINDA RUMELİ MECİDİYE TABYALARINDA GÖREVLİ Dİ. 275 KG’LUK MERMİYE KALDIRARAK İLK ATIŞTA BOUVET DİĞER ATIŞLARDADA FRANSIZ  ZIHRISINA ZARAR VERMİŞTİR. BALIKESİR HAVRANDA DOĞMUŞTUR.

 

  1. MEHMET ÇAVUŞ :

BULGARİSTAN’IN FİLİPE KENTİNDE DÜNYAYA GELMİŞTİR. OSMANLI-RUS SAVAŞI SIRASINDA AİLESİ BİĞAYA GÖÇ ETMİŞTİR. ASKERLİĞİNİ 16 YIL YAPMIŞ , ÇANAKKALE SAVAŞI SIRASINDA SEDDÜLBAYIR CEPHESİNDE GÖREV ALMIŞTIR. SAVAŞ BİTİMİNDE KÖYE DÖNEN MEHMET ÇAVUŞ VATANI İÇİN SAVAŞTIGINI SÖYLEREK BAĞLANACAK GAZİ AYLIGINA REDDETMİŞTİR.  MEHMETÇİK ANINDA BURADAN GELDİĞİ SÖYLENMEKTEDİR.

  1. DENİZ YÜZBAŞI TOPHANELİ HAKKI BEY

HAKKI BEY 1876 YILINDA DOĞMUŞTIR. DÜŞMANA AMAN VERMEYEN KAHRAMAN GEMİNİN KOMUTANI OLUP , SON MAYINLARI  ÇANAKKALE BOĞAZINA DÖKEREK ÇEKİLMEYECEGİNİ İLAN ETMİŞTİR. O GEMİYİDE İLERİ SATIRLARDA BAHSETMEYE ÇALIŞACAGIM. MAYINLARI DÖŞEDİKTEN SONRA KIYIYA YANAŞIRKEN DÜŞMAN FENERLERİ İLE  KIYIDAKİ TÜRK FENERLERNİN FENER SAVAŞLARINA KALBİ DAYANMAYARAK ŞEHİT OLMUŞTUR.

  1. ALBAY CEVAT ÇOBANLI

ÇANAKKALE BOĞAZI MÜSTAHKEM KOMUTANI OLUP , ÇANAKKALEDE YER ALAN BÜTÜN TABYALARINGEZEREK SAVAŞA HAZIR HALE GETİRMİŞTİR.

18 MART KAHRAMANI

ÜNVANI ALMIŞTIR. DÜŞMAN KAÇMAYA BAŞLAYINCA ŞU İFADELERİ SÖYLEMİŞTİR.

‘ GİTTİLER GEÇEMEDİLER GEÇEMEYECEKLER ‘

ARKADAŞLAR ŞİMDİDE ÇANAKKALE SAVAŞINDA YER ALAN BİR KADIN KOMUTANIMIZ OLAN NEZAHAT ONBAŞIDAN BAHSEDECEGİM.

  1. NEZAHAT ONBAŞI

ÇANAKKALE 70. ALAY KOMUTANI HAFIZ HALİT BEY’İN KIZIDIR. BABASIYLA BERABER 8 YAŞINDA CEPHEYE GİTMİŞ ORADA KALMAYA BAŞLAMIŞTIR. 12 YAŞINDA ONBAŞI RÜTBESİ ALMIŞTIR. İSMET İNÖNÜ TARAFINDAN TBMM’DE İSTİKLAL MADALYASI ALMIŞTIR.

VE SON OLARAK ÇANAKKALE SAVAŞINDA KİLİT ROY OYNAYAN VE ÇANAKKALE CEPHESİNİN GEÇİLMEYECENİ BİLDİREN O GEMİ YANİ NUSRET MAYIN GEMİSİNDEN BAHSEDECEGİM.

  1. NUSRET MAYIN GEMİSİ

ALMANLAR TARAFINDAN ÜRETİLMİŞTİR. 7-8 MART BAĞLAYAN GECE SABAHA DOĞRU HAFIZ NAZMİ BEY İLE YÜZBAŞI HAKKI BEY İLE NUSRET MAYIN GEMİSİYLE 26 MAYINI DÖŞEMİŞLERDİR. BU GEMİ 3 SAVAŞ GEMİSNİN DENİZE BOYLAMASINI VE DİĞER ÜÇÜNÜNDE AGIR HASAR ALMASINI SAĞLAMIŞTIR.

 

EVET DEĞERLİ OKUYUCULARIM BU ANLATMAYA ÇALIŞTIKLARIM BU TOPRAKLARIN NASIL VATAN OLDUGUNU VE BU VATANIN KOLAY KOLAY ASLA VERİLMEYECEGİNİ ANLATMAKTADIR.

ZAMANLARINIZI AYIRIP OKUYAN HERKESE TEŞEKKÜRLERİMİ BİR BORÇ BİLİYORUM.

 

SEVGİ VE SELAMLARIMA SUNARIM

 

HÜSEYİN YURTDAŞ 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 94
Kayıt tarihi
: 11.01.18
 
 

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ MEZUNUYUM. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster