Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '11

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
533
 

Cep telefonunun gözümüzle gördüğümüz kulağımızla duyamadığımız zararı

Cep telefonunun gözümüzle gördüğümüz kulağımızla duyamadığımız zararı
 

 

Cep telefonunu hayatımıza dahil edeli yıllar oldu ve bilim adamlarınca açıklanan onca zararına rağmen özel yaşamımızda ve iş hayatımızda durmaksızın kullanmaya devam ediyoruz. Cep telefonunun, basında da defalarca yer alan zararlarından en çarpıcı olanları kansere neden olması, tümör riski, radyasyon, kalp rahatsızlıkları, genetik yapının bozulması, işitme bozuklukları ve en hafif görüreni de baş ağrısı. Tüm bunlara rağmen sabah uyanmak için başucumuzda çalar saat yerine cep telefonu bulundurmaktan çekinmeyiz, çocuğumuzun onunla oynamasına izin veririz ve işyerinde her an ulaşabileceğimiz mesafede bulunmasını sağlarız. Biz akıllanmayız!
 
Cep telefonlarının zararlarını anlatan haberlere daha çok rastlasak da dönem dönem zararlarından aklandığını da görürüz. Benim de yazarı olduğum Alternatif Anne'de, sevgili Gülüş Türkmen'in son yazısında yer alan bilgiye göre; Danimarka’da Kanser Epidemiyolojisi Kuruluşu tarafından yürütülen 18 yıllık bilimsel araştırmaya göre uzun süreli cep telefonu kullanımı sonucunda kişilerde beyin tümörü ya da herhangi bir kanser çeşidine rastlanılmadığı kanıtlanmış. 
 
İşin en uzmanının söylediği de kimi zaman yanıltıcı olabiliyor malesef. www.frihost.com'da yer alan bilgiye göre; Dünya iletişim devlerinden AT&T için çalışıp cep telefonunun zararının olmadığını söyleyen Dr. George Carlo, şirketten ayrıldıktan sonra ancak yazıp konuşabilmiş ve "Laboratuar deneyleri, cep telefonu radyasyonunun genetik şifre bozukluklarına yol açtığını göstermiştir." diye açıklama yapmış. 
 
Bu durumda neye inanacağımızı bilemez hale geliyoruz. Yine de gözümüzün gördüğüne, kulağımızın duyduğuna inanmaya meyiliyiz ki en inandırıcı olanı odur. Ben cep telefonunun zararlarından yalnızca bir tanesine dikkat çekeceğim:
 
Geçtiğimiz günlerde duyma kaybı ve baş dönmesi için doktora giden anneme doktorun söylediğine bizler de kulak vermeliyiz. Cep telefonu kulak içi kristalleri bozuyor! Doktorun anneme önerisi ise şöyle: Cep telefonunu aramaya cevap verirken ilk saniyelerde kesinlikle kulağınıza tutmayın, kulakl ık kullanın, kulaklık yoksa uzaktan hoparlörü açarak konuşun. Cep telefonlarının en çok radyasyon yaydığı zamanlar, telefon çaldığı ve çevirdiğiniz numaranın bağlandığı anlardır. Bu sırada telefonu baş bölgesinden uzakta tutmak gerekiyor. Ayrıca kulaklık kullanmak da ceptelefonunun yaydığı radyasyonu engellemeye yetmiyor; sadece direkt maruz kalmamızı önlüyor. Sonuç olarak, teknolojiden ve iletişim kanallarından uzak duramasak da kullanımını en aza indirmek ve özellikle çocuklarımızın acil durumlar dışında kullanımını önlemek gerekiyor.   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2429
Kayıt tarihi
: 13.11.11
 
 

Uzun yıllar mali işler alanında çalıştım. Hamilelik ve doğumla kendi doğumumun da yeniden gerçekl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster