Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '08

 
Kategori
Telekomünikasyon
Okunma Sayısı
4719
 

Cepte numara taşıma ile artık daha ucuza ve özgürce konuşabileceğiz

Cepte numara taşıma ile artık daha ucuza ve özgürce konuşabileceğiz
 

Cepte özgürlük dönemi başladı


Cep telefonu aboneleri, bugünden itibaren numaralarını değiştirmeden GSM operatörünü değiştirebilecek.

Cepte numara taşıma özelliği bugün başladı. Artık cep telefonumuzun numarasını değiştirmeden istediğimiz GSM operatörünü seçerek daha ucuza konuşabilme özgürlüğüne kavuşuyoruz.

Daha önce hiçbir ücret talep etmeden abonelerin numaralarını taşımayı kabul eden Turkcell, Vodafone ve Avea arasında numara değişmeden, operatör değişimi yapılabilecek.

Türkiye’de yaklaşık 64 milyon SIM kart olduğu düşünüldüğünde, cep telefon numaralarının değiştirilmeden istenilen GSM operatörüne taşınabilecek olması sektöre bir hayli hareket getirecek, GSM operatörleri arasında yaşanan rekabet iyice kızışacak ve bu cepten konuşmayı daha da ucuzlatacaktır.

Turkcell, Vodafone ve Avea, şimdiden abone kapma yarışına başladı. İlk etapta 7 milyon cep telefonu abonesinin numarasını taşıyacağı tahmin ediliyor.

Mevcut abonelerini kaptırmadan, numarasını taşımak isteyen aboneleri kendine çekmek isteyen GSM operatörleri de her gün yeni bir kampanya ile abonelikleri cazip hale getirmeye çalışıyor ve dikkati çekmek içinde tanıtımlarında sanatçıları kullanıyorlar.

Turkcell, Ferhat Göçer, Gülşen, Bengü, Zeynep Casalini, Murat Boz ve Sarp Apak'la ön plana çıkmaya çalışırken, "Numaran aynı kalsın, kalitesi Turkcell olsun" sloganıyla başlattığı kampanyalarında faturalı hatlara haftanın 2 günü tüm Turkcell’lilerle bedava konuşma sağlıyor. Operatör ayrıca üç ay 120 kontörü geçmemek şartıyla ücretsiz görüşme imkanı sunuyor.

Vodafone Limitsiz Ofis Tarifeleri ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Aylık 8 yeni lira ve 24 yeni lira olmak üzere iki farklı sabit ücret seçeneğiyle sunulan tarifeler, her yöne tek ücret anlayışıyla kurumsal kullanıcıların beklentilerine cevap verecek. Ayrıca bir dünya devi oluşu, Vodafone’u tercih etmek için en önemli nedenlerden biri" mesajını veriyor.

Avea ise, Türk Telekom'un gücünü de arkasına alarak komedyen Cem Yılmaz'lı reklamlarla özellikle gençlerin ilgisini çekmeye çalışıyor. Avea da Turkcell gibi tanıtımlarında sanatçılara yer veriyor. Hande Yener, Teoman, Demet Akalın, Peker Açıkalın ve Yavuz Seçkin'le yeni müşterilere 'hoş geldin' diyor. Numarasını değiştirenlere de sanatçılarla tanışma fırsatı sunulacak, ayrıca hediye cep telefonu, maç bileti ve forma dağıtılacak.

Numara taşıma işlemi için yapılacak işlemler ise şunlar;

Mevcut operatörünü değiştirmek isteyen bir abone kimliğiyle beraber geçmek istediği operatörün bayisine gidereke burada numara taşıma talep formunu dolduracak.

Geçiş yapılmak istenen operatör size yeni bir SIM kart verecek.

Abone, 08.00-16.00, 16.00-24.00, 00.00-08.00 olmak üzere istediği taşıma aralığında numarasını taşıyabiliyor. Yeni hat türü abonenin talebine göre faturalı ya da ön ödemeli olabilecek.

Operatör tarafından aboneye verilen yeni SIM kart en fazla 6 gün içerisinde aktif olacak.

Taşıma zamanından asgari bir gün önce olacak şekilde, operatör aboneye SMS, e-posta veya benzeri bir yolla taşıma zamanını bildirecek.

Bu saatten sonra artık eski SIM kartınızı çıkarıp, size verilen yeni SIM kartını takacaksınız ve yeni operatörden hizmet almaya başlayacaksınız.

Bu işlemler için GSM operatörleri tüketiciden ücret talep etmeyecek.

Fiili taşıma esnasında abonenin haberleşme kesintisi ortalama 15 dakika olacak.

Abone, başkası adına kayıtlı numara için, numara taşıma başvurusu yapamayacak. Abonenin kendisi veya noter onaylı vekalet verdiği kişi başvuru yapabilecek.

Abonenin operatörde bulunan kullanılmamış kontörleri veya bedava dakikaları, kampanyaları vb. yeni operatörde geçerli olmayacak.

Türkiye, cep telefonu kullanımında artık “özgürlüğe merhaba” diyor.

Umarım bu özgürlük faturalara da ucuzlama şeklinde yansıyacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bir arkadaşa 3 ay sonra telefonu atacağım demiştim ikiye çıkmıştı.. tek yine bu kampanyaların hiç birisini anlamıyorum.. atacam bunu da... bu fotoraftakinin numarası kaç acaba:)) yani .. töbe töbe.. sevgiler..

Salih ERDAGI 
 11.11.2008 2:36
Cevap :
Ben bir keresinde yanlışlıkla! denize düşürmüştüm, denizin dibinde bile çaldı:))) şakası bir yana en çok hayret ettiğim de şu on parmak daktilo yazar gibi nasıl mesaj yazdıkları...doğa üstü varlıklar gibiler :)) fotoğraftakinin bir numarası yokmuş, tek numarası işte böyle çevirme piliç gibi közlenmek...ama şimdilerde hangi operatöre angaje olacağına karar vermeye çalışıyor:)))...yine sevgiler  11.11.2008 15:47
 

Operatörü değiştirmek konusunda galiba operatörler kendi aralarında bir anlaşma yapmışlar. Baksanıza bütün operatörler rklam üstüne reklam yapıyorlar ama ben şimdiye kadar hiç birisinin tarifelerini belirttiğine şahit olmadım. Yani şu anda her şey belirsiz ve karanlık. Aslında devletin şu reklam sektörüne bir el atması lazım ama bunu yapacak devlet nerede. Oysa tüketicinin hangi tarife ile konuşacağını önceden bilmesi onun en doğal hakkı olmalıydı. Elinize sağlık önemli bir konuya el atmışsınız. Saygılar ve sevgiler

Matilla 
 10.11.2008 16:44
Cevap :
Aslında ben de çok emin değilim sanki hepsi de kandırmaca gibi geliyor di mi?:) En iyisi çok konuşmamak olsa gerek:) Devletin bu ara başı çok yoğun !!!... teşekkürler ve sevgiler matilla  10.11.2008 17:34
 

Bildiğim kadar "Filan operatöre kayıt olursak ucuz konuşabileceğiz" diyebilmemizi sağlayacak kesin bir ölçüt yok. Zaten böyle keskin hatlar olsa herkes bir tarafa yığılır. (Hani reklamda bütün stadın boşaldığı gibi...) Ancak burada da bir mantık hatası var. Bir stad dolusu insan ne diye bugüne kadar pahalı operatörleri seçmiş ve bu kadar insanın içinde bu firmanın bir tek abonesi bile yok... Ticarette bu kadar belirgin bir fark zaten olamaz. Sonuçta ticarette de bileşik kaplar kuralı geçerlidir. O zaman geriye firmaların zaman zaman düzenledikleri kampanyalar kalıyor. Eğer her kampanya döneminde numaralarımızı alıp öbür operatörün ucuz tarifesinden fatura çıkarttırabileceksek belki kâr edebiliriz. Yoksa operatör değişikliğinin hiçbir ucuzluk sağlayacağını sanmıyorum. Selam ve saygılarımla...

Ahmet YILMAZ 
 10.11.2008 11:40
Cevap :
Sevgili Ahmet Bey, inanın bu konularda ben çok fikir sahibi değilim ancak bir gelişmeyi duyurayım istedim:) Belki igilenen birilerine faydam dokunsun diye. Ben sadece konuşmayı biliyorum:) o da mümkün olduğu kadar cep telefonundan değil:)) Sizin bu bilgilendirmeye katkınız daha doğru olmuş...(ya sev ya terk et yazıma yorumlarınızın hepsine yanıt verdim ancak henüz bir tanesi yayınlandı...valla dersimi çalıştım:)))...sevgiler selamlar  10.11.2008 11:49
 

Numara insanın kafasında olmalı. Cepte de para!!

Ahmet Balcı 
 09.11.2008 14:47
Cevap :
Her ikiside yoksa en rahatı aslında:) sevgiler  09.11.2008 19:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2300
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster