Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '06

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
14728
 

Cesaret ne ister?

Cesaret ne ister?
 

Hayat cesaret ister. Gerçek cesaret ister. Aşk cesaret ister. Kırmızı ruj cesaret ister. Denemek cesaret ister. İtiraf cesaret ister. Güvenmek cesaret ister. Evlilik cesaret ister. Çocuk yapmak cesaret ister. Kalmak cesaret ister. İnanmak cesaret ister. Barış cesaret ister. Yaratmak cesaret ister. Aramak cesaret ister. Özgürlük cesaret ister. Affetmek cesaret ister. Saflık cesaret ister. İstemek cesaret ister. Yalnızlık cesaret ister. Hayaller cesaret ister. Gitmek cesaret ister. Bilmek cesaret ister. Yenilik cesaret ister. Farklılık cesaret ister. Peki, cesaret ne ister?

Hiç soran olmuş mudur; "Yahu cesaret, seni bu kadar çok isteyen var. Sen ne istiyorsun?"

Ben cesaret olsaydım eğer, sağlam bir ruh isterdim beni isteyenlerden. Tehlike ya da acı muhtemel durumlar karşısında korkusunu göstermeyecek olan, beni destekleyecek kadar sıkı bir yürek isterdim. Zeki olsun beni isteyen. Beni seçtiyse eğer, seçiminden ve sonuçlarından emin olsun. Kaybetmeyi de bilsin. Kökü sağlam olsun; öyle ilk estiğimde savrulmasın. Düşse bile kalksın. Yüzümü kara çıkartmasın. Başka ne isterim? İnsan olsun. İnsan.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsan, aklıyla öyle muhteşem bir varlık ki kendine neden bir türlü güvenemez bilmem. (Belki de nevrotik ödüllerden) İnsanoğlu kendine güvenebilseydi cesaret sözcüğü sözlüklerde yer almazdı sanırım. "yaparım" ya da "yapmak istemiyorum" işte bütün mesele bu. Kendine bir türlü güvenemeyen insanlar belki kendilerine şöyle sormalılar: "Korkmasaydım ne yapardım?" Bu güzel bloğunuzu yeni keşfettim. Aslında hayatın kendisi felsefe; yorumlayabilene. Mutlu kalın. Felsefesiz kalmayın. Şiirinizi de çok beğendim.

Uçan Kartal 
 02.11.2006 17:34
Cevap :
Doğru söylüyorsunuz. Allah insan oğluna her şeyi vermiş. Duyguları doğru kullanabilmek ve değerlendirebilmekse bizlere kalmış. Teşekkür ederim. Sevgiyle kalın...  03.11.2006 9:06
 

Sedacim.. Artik bende varimmm :) Yaziya bence muhtesem baslamissin. Yani verdigin cesaret ornekleri gercekten cesaret ister!! Ve carpici ornekler bulmussun. Hayat o kadar degisken ki hayat karsisinda cesaret edemeyenler zaten yok olmaya basliyorlar. Bence biz CESARETLİLER cesaretsizler karşında her zaman önder olmalıyız ve birçok şeye cesaret etmeliyiz. Belki de dedigin gibi bir roman ı tekrar okumak da cesaret ister.. Ne dersin? sevgiler ile..

Erol Serhat Kuseyri 
 11.10.2006 2:15
Cevap :
Sen de hoş geldin Erol. Görüşüp konuşamasak da istediğimiz kadar, yazılarımızla bir olacağız desene. Bence bir roman ikinci, üçüncü ve hatta yeniden okunmak istendikçe değerini ortaya çıkartır. Her kim ki bir roman bir kez okunur der, bence çok şeyler kaçırır. Hayat biraz da kaçırdığımız fırsatlar, öyle değil mi? Bence de o bir kez okuyup sevdiğin romanı bence ikinci kez okumalısın. Madem cesartelisin... :)  11.10.2006 14:04
 

ama karşılığında rahatımız bozulmasın risklere de pek girmeyelim, başkası elini taşın altına soksun, sonuçlardan faydalanalım diyoruz da bunları gerçekleştirenler yani "ilk"ler yani "öncü"lerde olan cesareti kimi zaman düzen tehditi olarak görebiliyoruz. cesaret aynı zamanda "farklı" olmaya katlanıp yerine göre "dışlanmayı tercih etmeyi" de ister kanımca. sevgiler ve aramıza hoşgeldin.

Başak ALTIN 
 10.10.2006 15:42
Cevap :
:) hoş bulduk... Güzel yorum için teşekkürler.  11.10.2006 8:09
 

Merhaba..Yaşamak cesaret ister kısaca.. Cesaret, bazen bizden uzaklaşıveriyor yaşarken, ama inatla bir şekilde yaşadığımıza göre, sanırım cesaret doğru kişileri bulmuş.. Sizi okuduğuma çok sevindim..

Seval ERİS 
 10.10.2006 15:14
Cevap :
İşte, arada bir yanlışlıkla sana da bana da uğruyordur belki. Yaşama kararlığını gösterip, sabrına sahip herkes gibi inatçıyız biz de. Son cümleniz beni gerçekten çok sevindirdi. Teşekkür ederim.  11.10.2006 8:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 86
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 3115
Kayıt tarihi
: 09.10.06
 
 

Marmara İng. İşletme mezunuyum. Pazarlama bölümünde uzmanlaştım. Reklamcı olmak istiyordum. Olmad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster