Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
964
 

Ceylan, seni unutmadık!

Ceylan, seni unutmadık!
 

"Şahmeran: Ceylan'dan bize kalan" - Hakan Akçura


Ceylan Önkol İnisiyatifi, savaşın kurbanı olan küçük kızın ölüm yıldönümde katillerden hesap sormak ve adalet arayan Önkol ailesinin yanında olmak için bir protesto etkinliği düzenliyor.

" Anne, bana makarna yap. Akşam gelince yiyeceğim " deyip evinden çıkan ama bir daha evine canlı olarak dönemeyen küçük Ceylan öldürüleli 1 yıl oldu. 14 yaşındaki Ceylan'ı öldürenler hala açığa çıkarılmadı.

Ceylan Önkol İnisiyatifi, cinayetin hemen ertesinde kurulmuş, Lice ve İstanbul'da eş zamanlı protesto eylemleri yapılmıştı. 28 Eylül Salı günü, Ceylan'ın öldürüldüğü gün saat 19.00'da Beyoğlu'nda Galatasaray Lisesi önünde başlayacak etkinlik çağrısı şöyle :

"Ceylan Önkol'un askeri bir ağır silah mermisiyle öldürülmesinin üzerinden tam bir yıl geçti.

Ceylan Önkol'un küçücük bedeni, paramparça edilmişti bir yıl önce.

Katil ya da katiller henüz açığa çıkartılmadı.

Siyasi sorumlular hesap vermediler.

Katilleri araştırmak yerine Ceylan'ın ailesine kötü davranan, görevini ihmal eden savcı gerekli cezayı almadı.

Ama Ceylan, arkasında çok etkili bir yankı bıraktı. Tüm şehirlerde yüz binlerce insan, bu cinayetin arkasındaki derin odakları ve bu odakların üzerine yürümeyen siyasi ve idari yetkilileri teşhir etti. "Ceylan'ın hesabı sorulacak" dedi.

Bizler, Ceylan Önkol İnisiyatifi olarak, Ceylan'ı öldürenlerin açığa çıkartılması, yargılanması ve gereken cezayı alması için mücadelemize devam ediyoruz.

Bu yüzden, Ceylan'ı unutmadığımızı bir kez daha göstermek için, ölümünden tam bir yıl sonra,

28 Eylül Salı günü saat 19.00'da,

Galatasaray Lisesi önünden Taksim'e yürüyoruz.

Önce Galatasaray Lisesi önünde mumlarla Ceylan'ı andıktan sonra yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştireceğiz.

Ceylan Önkol İnisiyatifi"

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hatırlıyorum; Ceylan'ın yerde bulduğu bir patlayıcıya elindeki tahra ile vurduğu için patlamanın olduğunu iddia edenler (çok ileri görüşlü uzmanlar ya!), oranın terör nedeniyle yasak bölge olduğunu, dolayısı ile Ceylan'ın orada ne demeye dolaştığını soranlar (Utanmasalar; keçileri için marketten ot alsaydı, ne işi vardı orada ot biçmeye gidecek diyecek kadar sorumluları gözden kaçırmaya çalışanlar!), Patlamanın şekline bakmadan, bu işi PKK yaptı, devletin üstüne atıyorlar (Sherlock Holmes'a taş çıkartan ve her haltı görmeden şıp diye bilenler takımı!), kısacası olayda bütün suçu hiç sıkılmadan küçük Ceylanın sırtına yüklemek için bin dereden su getirenler... Ve bir yıl sonra aynı noktadayız. Üstelik küçük Ceylan'ın yanına başka çocukların isimleri eklenirken hiç utanmadan yüzümüze bakıp hâlâ; ''Türkiye bir hukuk devletidir'' yalanını söyleyenleri dinliyoruz. Duyarlı yüreğin dert görmesin değerli arkadaşım. Sevgi ve sağlıcakla kal.

hazandagüzeldir 
 28.09.2010 1:08
Cevap :
ceylan bir küçük kız..tek vesikalık resmi olan, başka bir tane daha resmi bile olmayan bir çocuk..yaşama hakkı nasıl neden elinden alındıysa ortaya çıkmalı (ydı) . modern devlet yurttaşlarının yaşama hakkını koruyan devlet demek günümüzde.. dileğimiz ve çabamız Türkiye' de de devletin yurttaşlarını kul olarak görmekten vaz geçmesi, evrensel normlara uygun hakları olduğunu kabul edecek bir aygıta dönüşmesidir. teşekkür ederim . dostluk ve sevgi ile.  28.09.2010 12:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 397
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 3330
Kayıt tarihi
: 25.12.08
 
 

İnşaat mühendisiyim. İTÜ mezunuyum.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster