Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1542
 

CHP Karşıtları bir göz atın…

CHP Karşıtları bir göz atın…
 

AKP, sosyal devleti tarihe böyle gömdü!

Her düşüncenin, her siyasetin muhakkak ki taraftarı da olacak, karşıtları da. Demokratik bir yaşamı özleyen insanların en azından kabul etmeseler bile karşı görüşte olanların fikirlerine saygı göstermeleri lazım.

Günümüzde gelişen bunca asla kabul edilmeyecek olaya rağmen, taraftarı olduğumuz düşüncenin sözcüsü ve uygulayıcısı iktidar şu işi yanlış yapıyor, uyaralım demek yerine CHP ye saldıranlar bir bakın.

CHP, AKP nin yedi yılda sosyal devleti ne hale getirdiğini onyedi madde ile açıklayan bir kitapçık çıkartmış. Bir bakın bakalım ne diyor.

1) Evlenmemiş kız çocukları, yaşı ne olursa olsun çalışmadıkları sürece anne ya da babalarının sigortasından yararlanarak tedavi olabiliyorlardı. 5510 sayılı yasayla bu hakları elinden alındı.

2) Tedavi için hastanelere yatan hastalardan katılım payı adı altında bir para alınmıyordu. AKP “Sosyal güvenlik sisteminde açık var, yatan hastalardan da katılım payı alacağız.” dedi.

3) Bugün cezaevinde çalışıp gelir elde eden mahkumların, cezaevinde kaldıkları sürece çalışmalarına karşılık olan emeklilik hakkı talebleri hala kabul edilmedi.

4) 5510 sayılı yasaya göre emeklilere refah artışından pay verilmiyor, aylıklarının artışında sadece TÜFE (Tüketici enflasyonu) esas alınıyor. Emekli aylıklarının artışında sadece TÜFE değil, milli gelir artışının da dikkate alınması AKP’nin işine gelmiyor.

5) Ölen sigortalının dul eşine sigortalının aylığının yüzde 75’i oranında ölüm aylığı bağlanıyordu. AKP, bu oranı 5510 sayılı yasayla yüzde 50’ye indirdi.

6) 5510 sayılı yasa ile prim borcu olan Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkarın hem kendisi için hem de ailesi için sağlık yardımları kapsam dışına çıkarıldı.

7) Emekli maaşları arasındaki uçurumu kapatacak intibak yasası bir türlü çıkarılmadı. Haksızlık hala sürüyor.

8) İşsizlik ödeneğinden yararlanan işsizlerin, bu ödeneği aldıkları sürece sağlık sigortası primi ile birlikte emeklilik primlerinin de İşsizlik Sigorta Fonu’ndan karşılanması önerisi kabul edilmedi. Böylece işsizlerin emeklilik hakkı korunmamış oldu.

9) İlk yapılan düzenlemede sigortalının doğum yapan eşine 1.368 lira emzirme parası veriliyordu. Bu önemli yardım 70 liraya düşürüldü.

10) 5510 sayılı yasayla prim gün sayıları ve bağlama oranları değiştirilerek emekli aylıklarının düşük hesaplanmasının yolu açıldı.

11) Ağır ve tehlikeli işlerde çalışanların yıpranma hakları 5510 sayılı yasayla kaldırıldı.

12) Emekliler, yeniden çalışmaya başladıklarında Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilmeye başladı.

13) Sosyal Güvenlik Destek Primi’nin yüzde 15’ten yüzde 10 oranına indirilmesi teklifi asla kabul edilmedi.

14) Ölen sigortalının yakınlarına hiçbir koşul aranmadan yapılan 2.079 liralık cenaze yardımı bazı şartlara bağlandı ve miktar da 280 liraya düşürüldü.

15) Kayıtdışı çalışanların kayda alınması için hiçbir çaba sarfedilmedi ve böylece milyonlarca kişi sosyal güvence kapsamı dışına itilmiş oldu.

16) Seçimle gelen ve devletten aylık alan herkesin sigortalı olmasından devletin sorumlu olması ilkesi muhtarlara uygulanmadı.

17) Yoksullukla mücadele eden çağdaş ülkelerde uygulanan aile sigortası uygulamasına bir türlü geçilmedi.

Ne dersiniz, yine yıkıcı muhalefet mi yapmışlar?

2009-11-15

Mehmet Sinan Gür bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnanılır gibi değil!

Kerim Korkut 
 25.07.2017 10:25
Cevap :
Merhaba, Çıkarttıkları kanun bu. Demek ki halk böyle istiyor. Hala iktidarlar. Saygı ve selamlar...  25.07.2017 16:54
 

Bu arada çok sevdiğim blog yazarlarımızdan Mustafa MUMCU ağabeyimiz aramızdan ayrıldı. Teessürümü size kelimelerle ifade edemem. Kendisini rahmetle anıyorum.

Atila SARUHAN 
 03.12.2009 19:56
Cevap :
Merhaba, Allah razı olsun. Dostlar sağ olsun. Saygı ve selamlar...  03.12.2009 20:18
 

Cehepe geleneğini değiştirmek bizim haddimize değil. O gelenek değişen zaman ve ortama göre kendi kendine ya değişir yada değişmez o da tamamen ilgili partinin yürütme kurulu üyelerinin ve tabanının zorlamasına bağlıdır. Eğer bir taban partiyi zorlayamıyorsa ve eğer o parti tabanından kopuk bir takım sayfaların satırlarını okuyarak siyaset yapıyorsa sokağa inmiş ve sokak tarafından yönetilen bir partinin veya siyasetin karşısında takdir edersiniz ki erime sürecine girer. Bu partiye ATATÜRK'ün partisi demek her şeyden önce ATATÜRK'e hakaret etmekle bence eş anlamlıdır. Size sorarım. Bu parti ATATÜRK'ün partiside millet ATATÜRK'emi Partisine mi teveccüh etmiyor. Tabiidirki her ikisine de tevveccüh ediyor. O halde halkın teveccüh etmedi şey nedir. Partinin genel başkanı mı...??? Sayın BAYKAL'mı. Tabiki hayır. Neticede Sayın BAYKAL'da önüne ne konursa onu kaşıklıyor. Ama bu kaşıkta bişey yok.... Biri çıkıpta Sayın BAYKAL'ın eline kaşığı verenlerin kaşığı ters tuttuğunu da söylemesi gerekir

Atila SARUHAN 
 03.12.2009 19:52
Cevap :
Merhaba, CHP Atatürkün kurduğu bir partidir. Bu değitirilemez. Kökü en derinde olan partidir. Hiç bir güç Türk siyasi hayatından söküp atamamıştır. Neden bir türlü iktidara gelecek oy sayısına ulaşamaz? Acaba kötü yönetimmi? Yanlış strateji mi? Yoksa başı dik durma politikasımı? Ben o partinin içinde bir görevli olmadığım için bilemem. Ancak büyük çoğunlukların oyunu alan partilerin bu gün nerde oldukları da malum. Neden acaba? Saygı ve selamlar...  08.12.2009 10:59
 

1950 senesinden beri iktidar olamamış bir parti nasıl oluyorda hedef tahtasında yerini alabiliyor. Çok basit efendim. Burada CUMHURİYET ile "CUMHURİYET" in çatışması var. Birinde YETER SÖZ MİLLETİNDİR anlayışı, diğerinde ise GÖBEĞİNİ KAŞIYAN, UZUN KILLI BACAKLI, ÖRÜMCEK BEYİNLİ vesaire adı altında küçümsenen ve CAHİL oldukları kanaatiyle sınıflara bölünen ve kullandıkları oylara bile ONUN OYUYLA BENİM OYUM BİR OLMAMALI gözüyle bakan, CUMHURİYET MİTİNGİ adı altında CUMHURİYET'e karşı ve DARBE ÇIĞIRTKANLIĞI içinde olan bir ERGENEKONİST YAPI ile karşı karşıya olduğumuzu ve bu yapının DEVLET için millet anlayışından MİLLET İÇİN DEVLET anlayışına geçememenin vermiş olduğu rahatsızlıktır. Her ne suret şekil ve şartta olursa olsun HUKUKU DAHİ senin hukukun ve benim hukukum olarak ikiye ayırmayı UĞUR MUMCU'ları BAHRİYE ÜÇOK'ları ve nice vatan evlatlarını bazı bilgi ve belgelere ulaştılar diye yok etmeyi bile göze almış bir teşekkülle DEMOKRAT'ların CUMHURİYET'le "CUMHURİYETİN" savaşıdır bu.

Atila SARUHAN 
 25.11.2009 23:51
Cevap :
Merhaba, 60senedir tüm emperyalist güçleri arkasına alan güdümlü sağ hala CHP geleneğini değiştiremediyse, kusura bakmayın ama başarısızlar. Saygı ve selamlar...  01.12.2009 17:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1677
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster