Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
86
 

CHP'li vekilin kamp ziyareti

Millet iradesi denilerek her şey yapılabilir mi? Ne yazık ki ülkemiz siyasetçilerinde böyle bir anlayış var. Bu ülkenin iyi kötü bir hukuk sistemi var, kim olursa olsun bu sistemin kurallarına uymak zorundadır. Ben tasvip etmesem de devleti yönetenler kendi politikaları gereği Suriye sığınmacılarına hiçbir komşu ülkenin yapmadığını yaparak kucak açtılar, onlara kamplar hazırladılar, barınmalarını ve ihtiyaçlarını temim ettiler. Benim işleri bozuk vergi mükelleflerimizden cebren tahsil ettikleri vergilerle tabi.

Diğer kamplarda olduğu gibi Apaydın kampının kuruluş kararı, donatımı ve diğer yapılması gerekenler yürürlükte olan mevzuata göre yapılmıştır. Bu kampların idaresi de hukuki bir düzenlemeye dayanarak yapılması gerekmektedir. Bu kampı ziyaret edecek bir vekilin hukuki prosedürü bilmesi gerekmekte, bilmese bile araştırıp öğrenmesi gerekmektedir. Hem de profesör ünvanlıysa eleştiriyi de hak etmektedir. Mesela bir vekil elini kolunu sallayarak Mit Müsteşarlığı binasına girebilir mi? Söz konusu vekilin Apaydın kampına girmek istediği, ancak yetkililerce içeri alınmadığı medyaya yansıdı, bu konuda epey de söz söylendi.

Ey muhalefet, siz bu kamplar hakkında mecliste ne gibi bir çalışma yaptınız? Böyle tek bir milletvekili bu kampa girmiş olsaydı ne yapacaktı?  Müze ziyareti gibi gördüklerini partisine anlatacaktı, sonuç tabi ki boş. Mücadelenizi hukuki zeminlerde yapmanızda daha fayda görülmektedir. En azından iktidarı gelen sığınmacıların azami sayısını belirlemeye çağırabilirdiniz. İçi boş demeçlerle, günlül siyasetle vakit harcamazdınız. İktidar da kampı kimlerin ziyaret edebileceğini yazılı olarak belirlemeliydi. Ordaki görevli ve yetkililerin elinde de uyacakları bir yazılı bir talimat olurdu.

Bu Suriye politikası da zaten tam bir muamma, ne olacağı belirsiz, her an her şey olacakmış gibi millet istim üzerinde oturuyor. Aklıma seçilmiş Hitler geliyor ister istemez. Tüm yetki bir kişide toplanırsa ülkenin büyük çoğunluğu uygun görmese bile bir felakete sürüklenmek pekala mümkündür. Böyle durumların tarihte sayısız örnekleri de vardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elbette prosedüre uyulur.Müze gibi ziyaret edilmez.Dış işleri ile istişareye geçilir.Yalnız bir vekilin böyle bir ziyareti yanlış değil,sadece yapılış şekli yanlış.

Kerim Korkut 
 10.03.2013 6:34
Cevap :
Teşekkür ederim,değerli yorumunuz için  10.03.2013 14:48
 

AKP'liler özelde Hatay, genelde Suriye politikası eleştirilirken eleştiren tarafın görüşlerini irdelemeden hemen Baasçı ve El Muhaberat yanlısı yaftasını yapıştırıyorlar. Türkiyenin Suriye ile ilgili politikasının iflası BM Güvenlik Konseyinin toplantısında da görüldüğü gibi taraftar bulamamış, dolayısıyla uluslar arası camiada haklı bulunmayarak yapayalnız kalmamızla tescillenmiştir. Hal böyle iken Milletin vekili, seçilmiş birey olarak nitelendirdiğimiz bir kişinin yasal izin talebi ile bu kampları görmek istemesi uluslar arası anlaşmalar zırvaları bahane edilerek engellenmiştir. Bu tavır oralarda bilinmesi, görülmesi istenmeyen birtakım dolapların çevrildiğine işarettir. Dışarıdan bir gazeteci, hatta Sayın Güneş kapıda beklerken yerel bir klima servisi aracının içeri girmesi sizin için normal karşılanırken bir milletveklinin girmesinin sakıncalı olması abesle iştigaldir. PKK nın Irak'ta kamplar kurması nasıl bizim için tehlikeliyse, Suriye için Hatay kampı o denli düşmancadır.

ahmet demir 
 04.09.2012 16:10
Cevap :
Konu ile ilgili değerli ve yerinde yorumunuz için teşekkür ederim Ahmet bey. Yalnız benim milletvekilinin yasal izni olduğuna dair bir bilgiye sahip değilim.Eğer öyleyse durum daha da vahim demektir. Önceki zamanlarda kamu görevlisi döven, görev yerinden sürdüren vekil sabıkalarını da unutmayalım.Dokunulmazlıklar da kaldırılmalıdır.Kürsü dokunulmazlığı hariç. Kamu görevlileri özellikle yargıç ve savcıların da bazı imtiyazları kaldırılmalıdır. Hani anayasada kanun önünde herkes eşitti.Tv de gördüm 3,4 beyaz atletli (atletler yeni ve temiz) genç,orta yaş adamlar,madem rejime muhalefler gitsin Özgür Suriye Ordusu'nda savaşsınlar. İktidar taraftarlarının çok hoşuna gittiği usta, ileri demokrasi gibi kavramları ciddiye almıyorum. Ortada elle tutulacak,konuşulacak, yazılacak somut bir icraat da göremiyorum. Habur icraatı da ancak iyi bir yazar elinde tiyatro oyunu olur.Ayrıca yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim.Selamlar,saygılar  05.09.2012 11:55
 

ülke kaynaklarından 350 milyon dolar harcandığı , suriyedeki çatışmalarda aktif olan askerlerin barındığı kampları gözlemlemek ve orda ne olup bittiğini seçmenlerine aktarmak zorundadır muhalefet milletvekili..evet tbmm deki tüm vekiller ellerini kollarını sallayarak heryere girebilmelidir... burası diktatörlük değil beyefendi hatta bu ülke ustaların yönettiği ileri bir demokrasiye sahiptir.!

Meltem Şahin 
 03.09.2012 8:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 449
Toplam yorum
: 335
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 222
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster