Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '11

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1801
 

CHP'nin ekonomik veriler karşılaştırması...

CHP'nin ekonomik veriler karşılaştırması...
 

Bildiğiniz gibi seçim çalışmalarına çok erken başlayan CHP, aldığı yüzde 26’lık oyun yorgunluğu ile seçim sonrası, Sanki kış uykusuna yatmıştı! 

Seçim sonrasında, seçim için çalışmayan, kimi aday gösterilmiş seçilememiş, kimi de seçilmesine rağmen liderlik yapma içgüdüsüyle harekete geçerken, seçimlerde aday gösterilmeyen Sav ve ekibi ile işbirliğine giderek, imza toplamaya yeltenmişler, ancak boylarının ölçüsünü alıp, k…larının üstüne oturmuşlardı. Ondan sonra partiden ses seda çıkmazken, grup başkanvekilleri arada bir cılız da olsa seslerini çıkartıyorlardı. Ancak bu seslerin medyada fazla ilgi görmediği gerçek! 

Yaklaşan ekonomik krize rağmen, CHP’nin ekonomi kurmayları ortada görünmüyor. Seçimlerde çok çalıştıkları(!) için olsa gerek hepsi tatilde. Tıpkı okullar gibi CHP parti olarak tatile çıkmış! Ekonomik kriz tüm dünyayı sararken, ülkemizde ‘bakanlar’ bile ekonomik krizin ülkemizi etkileyeceğini söyleme cesareti gösterdikleri bir zaman diliminde, CHP’den ses seda çıkmamasından cesaret alan Sayın Başbakan ekonomide işlerin yolunda olduğunu, krizin, bu kez “teğet” bile geçmeyeceğini söylemesi, piyasaları olumlu etkilemese bile yandaş ve holding medyası tarafından manşetlere çıkartıldı. 

CHP’den ses seda hala yok! 

Bu arada muhalefete muhalefet etme devri tekrar başladı. Ve bir haftada yüzde 15-18 arasında değer yitiren TL’nın hala değerli olduğu belli kesimler tarafından seslendirilmeye devam etti. 

CHP’den hala ses yok! 

Yaklaşan yaş nedeniyle Genel Kurmay Başkanı dâhil, ordu komutanlarının tümü istifa etti. CHP’den hala bir ses yok! Siz bakmayın çıkan o cılız sese. 

Türk Silahlı Kuvvetleri yeniden dizayn edilirken, CHP’li yöneticiler hala tatilde! 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de krizin belirtileri kendini gösterirken, T.C. Merkez Bankası, kriz öncesi ve zamanında alınması gereken tedbirlerin tersi yönde tedbirler alırken, CHP ekonomi kurmayları hala sessiz! Birkaç cılız ses, arı vızıltısı gibi çevreyi bile rahatsız etmezken, medyanın ekonomi sayfalarında AKP’nin ekonomik başarısı(!) anlatılmaya devam ediliyor. 

CHP hala tatilde! 

Biz de CHP’den niye ses çıkmıyor diye CHP’li yöneticilere kızarken, meğer onlar normal gündemin dışındaki konulara kafa yorup, ileride tarihe geçebilecek bir çalışma yapmışlar. Sizin anlayacağınız, CHP ne kış uykusuna yatmış, ne tatile çıkmış. Harıl harıl tarihe not düşmek için çalışıyormuş! 

İşte CHP’nin tarihe not düşmek için yaptığı, ”80 yıllık Cumhuriyet ve 8 yıllık AKP iktidarının ekonomik gerçekleri” isimli çalışmasından kısaca başlıklar: 

* Hükümet 8 yılda 1 trilyon 117 milyar dolar kaynak kullanmış.
* 8 yılda yatırıma sadece 77.1 milyar dolar ayrılmış.
* 80 yılda 242.7 miyar lira borçlanan devlet 8 yılda 253.2 milyar lira borç altına girmiş.
* 80 yılın sonunda 2.2 bin dolar olan kişi başına kamu borcu, son 8 yılda 2 bin dolar artmış.
* Kişi başına borç 80 yılda 3.7 bin, 8 yılda 2, 8 bin lira birikmiş.
* Hazine 80 yılda 149.9 milyar, son sekiz yılda ise 213 milyar lira borçlanmış.
* 80 yılda 135 milyar lira olan faiz ödemeleri son 8 yılda 408 milyar lirayı bulmuş.
* Son sekiz yılda önceki 80 yıldan daha fazla dış borç biriktirimiş.
* 80 yılda 43 milyar dolar dış borç biriktiren özel sektörün son 8 yıllık dış borç artışı 150.1 milyar doları bulmuş.
* 80 yılda 56.2 milyar lira olan şirketler kesiminin bankalara olan borcu son 8 yılda 425 milyar lira armış.
* İşsizlik sorunu daha da ağırlaştı, işsiz sayısı rekor kırmış.
* Önceki 80 yılda 57 milyar dolar olan Türkiye’nin cari açığı son 8 yılda 256 milyar doları bulmuş.(Bilindiği gibi ülkemizdeki çarklar, nereden geldiği tam olarak bilinmeyen sıcak parayla dönüyor.)
* Sıcak para son 8 yılda Türkiye’de yılda ortalama yüzde 20 dolar faizi, borsada ise dolar bazında yılda ortalama yüzde 27.5 kazandığı tespit edilmiş.
* 80 yılda 246 milyar dolar olan dış ticaret açığı AKP döneminde 440 milyar dolar olmuş.
* Karşılıksız çekler 2009’da 2 milyona yaklaşmış, karşılıksız çeklerin tutarı ise 18 milyar liraya çıkmış.
* Protesto edilen senetlerin tutarı 7 kat artmış.
* Vatandaşların bankalara borcu 30 katına çıkmış ve borcu gelirinin yüzde 41, 2’sine ulaşmış.
* Bankalara tüketici kredisi borcu olanların sayısı 7 kat artmış.
* Batık tüketici kredisi ve kredi kartı borçları 70 kat artmış.
* 2.2 milyon kişi bankalara borcunu ödeyemez duruma gelmiş.
* Yıllık icra sayısı 18 milyonu bulmuş.
* Ekmek fiyatı yüzde 110.9 oranında artmış.
* Akaryakıt pompalarından vergi akmış, benzin fiyatı dolar bazında yüzde 150 zamlanmış.
* Motorin fiyatı yüzde 150’ye yakın artış göstermiş.
* Emeklilerin satın alma gücü erimiş.
* Cezaevleri dolup taşmış, 2002 yılında 59 bin 429 olan tutuklu ve hükümlü sayısı 2010’da ise 122 bin 400 kişi olmuş. 

Bu çalışma CHP’ye bir şey kazandırır mı? 

Kazandırmadığı açık! 

CHP seçim çalışmalarında ortaya attığı 41 vaadi ile halkı etkileyemedi! Halkın tercihi, her uygulama kendi aleyhine bile olsa sözde sağ iktidarlardan yana. CHP veya benzeri sosyal demokrat partilerin Türkiye’de alabileceği maksimum oy yüzde 30! 

Yukarıdaki çalışmalarda, halkın yararına hiçbir rakam yok! Ancak bu rakamlara rağmen halkın yüzde 77’si az veya çok yaşamından memnun, yaşamında mutlu! Bu yüzde 77’lik kesimin yüzde 50 si de AKP’ye oy veriyor. 

CHP bu tip çalışmaların yanı sıra, halkın ayağına gidip ekonomik gerçekleri ve CHP’nin yapabileceklerini anlatmalı. Yoksa bir dahaki seçimlerde bırakın iktidarı, ana muhalefet bile olamaz! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Karşılaştırma Yanlış, çünkü Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye'ye zerre kadar yatırım yapılmamış, dünyanın her yerinde olduğu gibi yatırım yapmak için hem öz kaynak kullanılacak yetmezse kredi kullanılır. 15 sene önce susuz, elektriksiz, her tarafından kanalizasyon taşan, çöp dağları, dünyanın en kirli ilk beş metroplü arasında yer alan, her hafta binlerce işçilerin grev yaptığı, kaldırımsız, yolları ve raylı sistemi olmayan, sağlık hizmetlerinde dünyanın en geri kalmış metropollarından birisi olan, delik deşik çamurlu yolları olan, fabrikaların atık sularını boşalttığı boğaz ve leş gibi kokan bir Haliç, tüp, kömür, ekmek, yağ, şeker..vs kuyrukları ile öne çıkan İstanbul ve diğer kentler.Tüm dünyaya rezil olduğumuz 20 milyon banknotlar (Ak Parti gelmeseydi şu an 1 Milyar Liralık banknotlar kullanır olurduk). Bir asır sonra bile hayal edemeyeceğimiz tüp geçit,metrolar,metrobüsler, 3'üncü köprü,3'üncü havalimanı, kanal İstanbul, Melen Projesi, 8 yıl önce 2,5 milyon turist bu yıl 11 milyon

C D 
 12.08.2011 11:32
Cevap :
Merhaba, demek Cumhuriyet dönemi boyunca yatırım yapılmamış öyle mi? AKP son 9 yılda yandaşlarına ne kadar satış yaptı? Yapılan satışların değer olarak, çok çok aşağılarda olduğunu hepimiz biliyoruz. Sizin söylediğiniz metropoller son 15-20 yılda hep AKP zihniyeti tarafından yönetildi. Eğer bir yanlışlık varsa, demekki onlarda yanlışlığı devam ettirmişler. Yandaşlığın bu kadarına da pes diyorum. Koskoca Cumhuriyet tarihini ve yapılan yatırımları görmezden gelmek, en azılı yandaş köşe yazarlarının ve hatta AKP'li bakanların bile söyleyemeyeceği bir iftira. Oysa siz bu iftirayı o kadar basit yapıyorsunuz ki! Pes doğrusu!.. Ayrıca siz resmen hayal dünyasında yaşıyorsunuz. Sizin bahsettiğiniz tüp geçit'in temeli ne zaman atılmış? Ankara Metrosunun hali ortada, metrobüsleri biliyoruz zaten. En küçük bir yokuşta çekmiyor! Turist'e gelince; 8 yşıl önce gelen turistler, bu günkünden fazla gelir bırakıyorlardı.  13.08.2011 14:13
 

CHP Kimin partisi olduğunu biliyoruz. O kesimin sayıları da belli. Onlarda diğerleri gibi sürü ile çocuk yapmazsa 20-30 yıl sonra asimile olacaklar, ortada CHP diyede bir şey kalmayacak. Saygı ve selamlar.

izmirli doksanyedi 
 10.08.2011 17:41
Cevap :
Merhaba Osman Bey. çok doğru, bir yandan üç-beş yetmez diyenler, bir yandan da ekonomik durumuna göre çocuk yapanlar. İşte benim güzel ülkemin gerçeği! Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  11.08.2011 19:07
 

Türk toplumu osmanlı geleneğinden gelen,kul bir toplumdur.Henüz birey olamamıştır.İçinde din olmayan bir düşünce sistemini yeğlemez.İsterseniz işkence edin içinde din varsa mutlu olur.Henüz daha refah'ın ne olduğu konusunda bir fikri yok.Anadolu'ya bakın!Tarım bitirilmiş,topraklar yabancılara satılıyor.Yani anadolu insanın yaşam hakkı fiilen elinden alınmış.aç ve perişan bırakılmış.Ama oylarını bunu yapanlara kitlesel olarak veriyorlar.Bu toplum bunu görmüyormu?Anlamıyor mu? Bunu anlatmaya gerek var mı?Kentlerde işsizlik tepe noktasında.Para borç,tüketim malları ithal.Yani,parayı borç olarak alıyoruz.Malı da parayı borç aldığımız kişilerden ithal ediyoruz.Peki türkiyedeki bilim adamları,aydınlar bunu görmüyorlarmı? Aydınlar bireysel çıkar için yağcılık peşinde iken,ihanete düşüyorlarsa,toplumun büyük çoğunluğu yaşam kaynaklarını kurutanları, bunu gördükleri halde kitlesel olarak destekliyorsa yapılacak ne var.O'nlara ne anlatıbilir ki.ama yılmak yok.çalışmaya devam.yorgınluk yok.

muStafa SOYASLAN 
 10.08.2011 10:18
Cevap :
Merhaba Mustafa Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar...  10.08.2011 11:19
 

yukarıdaki çalışmalarda belki halkın yararına hiçbir rakam yok, ama chp'ninde aynı şekilde yaptığı çalışmalarında halkın yararına hiçbirşey yok. 41vaatten bahsediyorsunuz. izmir örneğini verirsem anlayışla karşılarsınız belki; chp'nin izmire kazandırdıkları diye bir araştırma yaptım, hayvanları ücretsiz kısırlaştırmaları dışında bir faaliyetlerini bulamadım. siz bu konuda daha bilgiliyseniz aydınlatırsınız benide. senelerdir bir çivi çakılmayan her seçimde chp'nin kalesi izmire, chp'nin yapabileceklerini anlatsanız ne olur anlatmasanız ne olur. yada ankaralısı sivaslısı demezmi izmire ne yaptında Türkiye'ye ne yapacaksın. ekonomik gerçeklerden hiç bahsetmeyelim. bana kılıçdaroğlu iktidarında usulsüzlüğün olmayacağını garanti edemezsiniz kendisi o konuda ssk'dan sabıkalı. bu gidişle tarihemi geçerler yoksa tarihemi gömülürler orasınada varın siz karar verin.

ahmed hassan 
 07.08.2011 2:55
Cevap :
Sende nemalanıyor musun? Gerçi siz faşizmi savunan bir kafa yapısına sahipsiniz. Sizin zihniyetinizdekiler, ancak muhalefete muhalefet edebiliyorlar. İktidara seslerini çıkartamıyorlar.  09.08.2011 10:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3072
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster