Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
29
 

CHP'nin Oslo belgeleri

CHP'nin Oslo belgeleri
 

Malum görüşme 2007 yılında Oslo'da yapılmıştı. Bilmeyenler ya da hafıza tazelemek isteyenler için yazıyorum, Türk Devleti ve PKK'nın Kürt Sorunun çözümü için toplanıp görüştüğü meselelerdir. Ekstra anektodda vereyim... Devletler genel olarak müzakerelerini hep Oslo'da yaparlar. Bakın Devletler diyorum ama sanırım ilk defa bir Devlet karşısında Terör Örgütünü alıp görüşmüştü Oslo'da belki de bu bir ilktir. 
 
İlk etapta bize anlatılan ise Devlet'in PKK'ya anlaşma maddelerini kabul ettirdiğiydi. Hatırlayın; yandaş medya görüşmede yer alan ve Türk Devletini temsil edenlere ''Oslo Fatihi'' filan diyordu. Diğer yandan CHP'li Haluk Koç ise İktidar partisine ''Orası özerk bölge olacak'' diye söz mü verdiniz diye de karşılığını alamamış bir soru da sormuştu.
 
CHP'nin 2012'de görüşmeler hakkında gensoru verdiği için hain parti ilan edildiğini de hatırlatayım.
 
***
 
Günler günleri kovalarken gerek seçim meydanlarında gerek parti meclislerinde gerek televizyon programlarında MHP ile alay edercesine ''Siz terör örgütü liderini asamadınız'' cümlesini sıkça kullananlar kapalı kapılar ardında bahsi geçen terör örgütüne neleri vaat ettikleri aşağı yukarı belliyken net belgelerin ortaya çıkmamış olması ayrı bir tartışma konusuydu. Medya her defasında konuyu başka yerlere çekmeye çalışıyor, MİT müsteşarı için muhalif kesimler tarafından başlatılan yıkım kampanyasına karşı bir müdafaa ortaya konuluyordu. Ama her defasında ise ''Oslo'da ne görüşüldü ?'' sorusunun tam karşılığı alınamıyordu.
 
***
 
CHP Genel Başkanının bir TV programında ''Belgeleri gördüm. İktidar bu milletin kaldıramayacağı işler yapıyor'' cümlesinin ardından İktidar kanadının klasik ''Yayınlamayan namerttir'' cümlesi ile birlikte 2012'de sorduğu sorulara karşın cevap alamayan Haluk Koç malum belgeyi yayınladı. Belgeyi okuduysanız ki benim aklım almadı. Kati suretle üzüldüğümü belirtmem gerekir. Bazı akademisyenler TV'lerde ''PKK, Devleti masaya oturttu'' cümlesine kızardık ama sanırım doğruymuş.
 
***
 
Belgelerde hakem heyeti olarak İngiltere devletinin de imzası var. Metinde tarafların 9 madde üzerinde mutabakata vardığı belirtilerek, bu maddeler şöyle;
 
-Taraflar, süregelen Oslo ve İmralı süreci bağlamında, Kürt sorununun çözümü konusundaki kararlılıklarını koruduklarını bir kez daha belirtmişlerdir.
 
-Taraflar, bu güne kadar Oslo ve İmralı süreçlerinde vurgulanan Kürt sorununun kalıcı çözümüne yönelik temasların sürdürülmesi ve yürütülecek çalışmaların Anayasal ve yasal çerçevede sonuçlandırılmasının esas alınmasının gerekliliği konusunda varılan mutabakatları teyit ederler.
 
-Taraflar, 10 Mayıs 2011 de İmralı’da yapılan görüşmede Sayın Öcalan tarafından sunulan, ’Türkiye’de Temel Toplumsal Sorunların Demokratik Çözüm İlkeleri Taslağı’, ’Türkiye’de Devlet ve Toplum İlişkilerinde Adil Barış İlkeleri Taslağı’ ve ’Kürt Sorununun Demokratik Çözüm ve Adil Barışı İçin Eylem Planı Öneri Taslağı’ adı altındaki taslaklar konusunda, en geç Haziranın ilk haftasına kadar görüş ve önerilerini sunarlar. Kürt tarafı, sözü edilen taslakları memnuniyetle karşılar, prensip ve ilkesel olarak kabul eder.
 
-Taraflar, aynı süre içinde yukarıda adı geçen taslaklarda zikredilen Anayasa Konseyi, Barış Konseyi, Hakikat ve Adalet Komisyonu için isim düzeyinde çalışma yaparlar ve netleştirdikleri isim önerilerini sunarlar.
 
-Türk tarafı, seçimlerden sonra en kısa zamanda örgütü temsilen iki kişinin sayın Öcalan’ı ziyaret etmesi, yukarıda adı geçen konsey ve komisyonlar kurulduktan sonra, birer alt komisyonlarının da sayın Öcalan’la ilişkilendirilmesini taahhüt eder.
 
-Kürt halkının siyasi ve legal temsilcileri, basın yayın organları ve çalışanlarına yönelik uygulanan baskı, tutuklama ve çalışmalarını engelleme vb. yönelimlere son verilmesi ve KCK adı altında gerçekleşen siyasi operasyonlarda tutuklananların serbest bırakılması, sürecin yumuşatılması ve çözüm yönünde ilerlemesi için önemli bir adım olacaktır. Bu çerçevede Türk tarafı ilk adım olarak Newroz ve sonrasında tutuklanan Kürt siyasetçileri bırakmayı taahhüt eder.
 
-Taraflar, seçimlerin güvenli bir ortamda geçmesi ve ortamın normalleşmesi için, en üst düzeyde kamuoyuna açık çağrı yapacaklardır.
 
-Kürt sorununun nihai çözümünün, ancak çatışmasızlık zemininde gerçekleşebileceğinden hareketle tüm askeri, siyasi ve diplomatik operasyonların ve eylemlerin durdurulması ve uygun tedbirlerin karşılıklı geliştirilmesi esastır. Bu çerçevede taraflar, 15 Hazirana 2011’e kadar her türlü operasyon ve askeri eylemlerini durdururlar.
 
-Taraflar, müzakereleri derinleştirmek ve gündemdeki konuları tartışmak üzere hazırlıklarını yaparak 2011 Haziran ayının ikinci yarısında bir araya gelmeyi kararlaştırmışlardır."
 
 
***
 
Öyle böyle değil ! 
Milletli çocuk yerine koyup öyle bir oyun oynanıyor ki...
Bu kadarına da pes diyorum !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 351
Kayıt tarihi
: 01.09.12
 
 

Öğrenci, sanatsever, sporsever, Mustafa Kemal Atatürk... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster