Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1068
 

Cinsiyetsizlik Kavramı!

Daha önce birçok kez LGBT kelimesine farklı mecralarda denk gelmişizdir. LGBT’nin açılımı şu şekilde: "lezbiyen", "gey", "biseksüel" ve "transgender" kelimelerinin baş harfleridir. Artık bu kelimeye yeni bir harf daha ekleniyor. “Queer”i temsilen Q harfi, yani cinsiyetsizlik. Peki bu cinsiyetsizlik diye tabir edilen kavram nedir, şimdi biraz bu sorunun üzerinde durmaya çalışalım.

“Queer” İngilizce'de bir zamanlar eşcinsel bireyleri aşağılamak ve yalnızlaştırmak için kullanılan, argoda ise “nonoş” anlamına gelen bir sözcüktü. “Queer” zaman içinde, bireylerin, olumsuz anlamlarına karşın sahiplendikleri ve kendilerini tanımlamaya başladıkları bir kavram oldu.

İlginçtir ki Queer teori; toplumsal cinsiyet ve cinsel arzu arasındaki uyuşmazlıkları vurgular.

Başka bir deyişle “queer” teori bize, “erkek” ve “kadın” gibi sorgulamadan kabul ettiğimiz kavramların doğruluğunu sorgulatır.

Şu anda, sanat ve moda camiasında da  bu akımın izlerine çokça rastlıyoruz.               

Elizabeth Hurley’nin 17 yaşındaki oğlu Damian bir makyaj kampanyasının yüzü oldu. Çekim sosyal medyayı salladı. Uzun sarı saçlarıyla genç bir kız gibi görünen Damian, şuh bakışlarıyla dikkat çekti. Damian’ı görenler, annesiyle olan benzerliğinden dolayı şaşkına döndü.

Moda camiasında ise şu yorumlar yapıldı: “Çok güzel bir kız diye baktım ilk önce. Annesinin aynısı, hakikaten çok güzel... "  Makyaj, saç ve kıyafetler ile özellikle Avrupa’da, modada ‘cinsiyetsizlik’ eğiliminin altını çizmek istiyorlar artık. Böyle bir gidişat var.

Peki veri tabanımızdaki kısıtlı bilgilerle ve beşerî önyargılarla değerlendirdiğimiz cinsiyetsizlik kavramının beyindeki yaklaşımı nasıldır?

Günümüzde, Altın Çağ diye nitelendirdiğimiz bu dönemde; özden açığa çıkan halifelik yani cinsiyetsiz olma özelliğinin algılanışlarından biri LGBTQ açılımı gibidir. Bir zamanlar aşağılanan cinsiyetsizlik kavramı, belki de halifeliğin cinsiyetsizliğinin, çoklukta bilinçsizce algılanan bir yansıması oluyor.

Halife; cinsiyet kavramından ötedir, beden kaydıyla kayıtlanamaz. Kayıtlanmayan hali ile İNSAN ismini alır,hakikati de Esma boyutunun izdüşümüdür, kuantum alandır.  Kuantum alanda ve Esma boyutunda kimlikten-cinsiyetten bahsedilemez.

Peki bu bilgiyi yaşantımıza ne kadar yansıtabiliyoruz? Yoksa toplum tarafından dayatılan ve etiketimiz haline gelen kimliğimizle yaşantımıza devam mı ediyoruz?

Doğduğumuz andan itibaren veritabanımıza toplumsal şartlanmalarla yüklenen cinsiyet etiketiyle kendimizi sınırlıyoruz.

Bunun neticesinde, cinsiyetli ve suretli beden algısına yönelik beşeri ortaya koyuş ve çıkışlar oluyor.

Bu algılardan kendimizi kurtarıp, özetle YOKluğumuzu kabul edip orijin varlığı hissetmeye çalışmalıyız.

İşte bu aşamada AŞK; suretsiz, cinsiyetsiz hakikatimizi yaşamak için bir ayna olur.

Eğer yaşayamıyorsak; en azından çevremizde bulunan cinsiyetsizliği tadan insanları örnek almalıyız.

Ancak bu şekilde bakış açımızdan kurtulup Mevlana’nın Şems’e duyduğu aşkın hakikatini anlayabiliriz.

Yoksa aşk kavramı bedensellikle kayıtlı kalır. Cinsiyetle nitelenir.

Ahmed F. Yüksel

İstanbul/Bahçeşehir  01.01.2020

 

https://www.facebook.com/ahmedfyuksel

https://www.instagram.com/ahmedfyuksel/

https://twitter.com/ahmedfyuksel

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Beşer olan insana dayatılan en güçlü olgudur ,cinsiyet !! Bedensel şartlar la başlayan sosyal baskılarla edinilen oluşturulan bu kimlik ise Insan olma basamağındaki en büyük engel. Bedensiz,cinsiyetsiz kimliksizlik ile INSAN lik yoluna Aşk ile katılmak nasib ola Kaleminize sağlık

gönül adamı 
 05.01.2020 20:03
 

Yine çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Aşkın sadece kadın ve erkek arasında yaşanılacağı gibi sınırlı toplumsal görüş, dediğiniz gibi,son yıllarda, bilinen gender kavramini değiştiren LGBTQ ile sarsılırken; Siz Aşk'ı cinsiyetsizliğinde ötesinde, beden,kimlik kayıtlarından da çikartarak suretsizlikle Yoklukla İnsan'ın Hakikatini yaşamasi olarak açıkladiğınız bu yazınızlada; Mevlana ve Şemsin aralarında yaşadıklarını da daha farkındalıkla bakmamızı sağladınız tşk ederiz. insan olarak Aşk'ı yaşamak, Aşkı yaşayandan aynalanmak umuduyla...kaleminize gönlünüze sağlık

Zeynep Z. Bodur 
 03.01.2020 16:01
 

Yine çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Aşkın sadece kadın ve erkek arasında yaşanılacağı sınırlı toplumsal görüş, sizinde dediğiniz gibi,son yıllarda,bilinen gender kavramini değiştiren LGBTQ ile sarsılırken; Siz Aşk'ı cinsiyetsizliğinde ötesinde, beden,kimlik kayıtlarından da çikartarak suretsizlikle Yoklukla İnsan'ın Hakikatini yaşamasi olarak açıkladiğınız bu yazınızlada Mevlana ve Şemsin aralarında yaşadıklarını da daha farkındalıkla bakmamızı sağladınız,tşk ederiz. insan olarak Aşk'ı yaşamak, Aşkı yaşayandan aynalanmak umuduyla...kaleminize gönlünüze sağlık

Zeynep Z. Bodur 
 02.01.2020 18:44
 

Cinsiyetsiz derken, biyolojik cinsiyetten özgürleşmiş olan insanı kastetmişsiniz. Biyolojik cinsiyet, bedene ait bir özelliktir ve insanda tek bir kromozoma bağlıdır. Buna binaen, insan kendini ya dişi ya da erkek bedeninde bulur ve içinde bulunduğu toplumun bu cinsiyete verdiği rollere bürünerek dünya yaşamını sürdürür. Her toplum kendi örf ve adetlerine göre bir rol biçmiş kadın ve erkeğe; ki bu roller rölatiftir. Avrupa da uzun zamandır toplumun kadına ve erkeğe biçtiği cinsiyet kavramına dayalı rollerden uzaklaştırma çabaları mevcuttur; bu, okullardaki eğitimde başlar ve her alana yayılır. Cinsiyet kavramı bedenin belirli özellikleriyle insanı Hakikatinden ayrı bir varlık hissiyle sınırlar; halbuki bugün bilim İnsanın frekans yapı olduğunu tespit etmiştir. İnsan ne kadar beden kaydından özgürleşirse, o kadar bilinç varlık olduğunu, Halife özelliğini hissedebilir. Ruhsal yükselişimindeki algı değişimleriyle, İnsan göreceli cinsiyet kabulünden de arınabilir. Teşekkür ederim. Saygılarımla

Türkan Gündüz 
 02.01.2020 18:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 616
Toplam yorum
: 2000
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 10196
Kayıt tarihi
: 14.12.11
 
 

Araştırmacı Yazar.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster