Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
734
 

Tartışma

İlk bakışta banal ve anlamsız kaçan bu ifade popülizm açısından son derece önemli ayrımların oluşmasını mümkün kılar. Bunu basit bir örnekle anlatmak faydalı olacaktır:

"Bahçe düzenlemesi henüz tamamlanmamış, görece büyük bir sitede oturduğunuzu düşünün. Ve site yönetimi bir toplantı düzenleyip boş alanların nasıl değerlendirilmesi gerektiğini tartışmaya açıyor. Sportif site sakinleri mini bir futbol sahası, suyu sevenler yüzme havuzu, çocuklu aileler oyun parkı, uçarı gençler de araba parkı istiyor vb. Ayrıca dindar olanlar ise bahçeye küçük bir mescit yapılmasını temenni ediyor.

Ve düşünün ki uzun, yorucu ve yıpratıcı tartışmalardan sonra yönetim meşakkatli bir toplantı neticesinde mali sorunlar nedeniyle bahçeyi yandaki araba galerisine kiralamaya karar verdiklerini ilan ediyor. Böyle bir sonuçla, site sakinleri sadece homurtuyla yetinmeyip, ortamdaki psişik enerjinin düzeyine göre masa, sandalye veyahut ellerine ne geçerse yönetime doğru fırlatıyorlar.

Protestolar sonucu isteklerin karşılanamayacağını gören yönetim hayal kırıklığına uğrayarak geri adım atar, kararı iptal eder ve köşesine çekilir.” (İnternet/Alıntı)

Şimdi sadede gelelim; Sinirlerin gerildiği, fikirlerin birbirine ters düştüğü böyle bir konumda; kişisel görüşlere sahip insanların beklentileri gerçekleşmediğinde olayı medeni bir şekilde karşılamaları pek tabi ki beklenemez.

Öfke ve hiddet gibi duyguların açığa çıktığı noktada, herkesin birbirini hedef alması söz konusu olmaktadır. Böylesine bir eylemi başlatan ve ona hız veren şey tartışma konusunun ayyuka çıkmasıdır. Herkesin birbirini dışlayan tutumlarından/düşüncelerinden ötürü ortam bir savaş alanına dönmüş, iyi niyetle çıkılan yol artık tümüyle negatif olmuştur. Birbirini çeken değil, iten unsurlar bir araya geldiğinde ortamın havasının başka yönlere sapması doğaldır.

Görünen o ki bu tür hareketlenmeleri dünyanın pek çok yerinde; günlük yaşamın muhtelif kesitlerinde, siyasi parti toplantılarında ve özellikle seyir zevkinin olması gereken spor müsabakalarında da görmekteyiz. Tartışmalar neticesinde, birlik ve bütünlükten eser kalmaz. Nasıl kalsın ki çöp bilgiler havada uçuşmaktadır.

Bu hal bir enerji patlaması ile devam eder ve ancak tarafların mücadele edecek gücü bittiğinde sona erer. Tıpkı bardağı taşıran son damla metaforunda olduğu gibi  burada da sembolleştirilen ve uğruna mücadele edilen değerlerin sarsılması sonucu böylesine bir ortam oluştu diyebiliriz.

Tabii amacına ulaşılamayan bu tip hareketlerin arka planında; genlerde tartışma karakterinin baskınlığı ve astrolojik etkilerin de bu gensel faktörü tetiklemesi yatmaktadır.

Sizler bu oluşumun nasıl meydana geldiğini beyninizde bir canlandırın. Nöron aktivitelerinin adeta çalışamaz hale geldiğini bir düşünün.

Ayrıca birlikte yaşayan insanlar için neden bu kadar farklı taraflı ve tartışmaya varan davranışlar önem arz ediyor ki!

Burada yapılması gereken şey; yaratılan havanın şiddete döneceğini hissedip sakinleşmek, sert tavırlarla bu konuyu tetikleyenleri yumuşak bir dille uyarmaktır.

Çünkü çekişmenin getireceği şeyin kimseye bir faydasının olamayacağını düşünüyorum.

Ahmed F. Yüksel

İstanbul/Bahçeşehir 06.01.2020

https://www.facebook.com/ahmedfyuksel

https://www.instagram.com/ahmedfyuksel/

https://twitter.com/ahmedfyuksel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Seviyeli Tartışmanın önemli önceliği saygıyla diğer tartışmacıları dinlemek ve anlamaya çalışmak olmalıyken görüşlerine uymayan ama düşündürücü bir açıklama yada soruyla karşılaşınca da ortalığın adeta köpek ulumalarına dönüşmesi ve kendi dediklerini bile duymaz anlamaz olmaları. . Güzel konu, güzel makale olmuş gerçekten.. Artık insanlar her yerde, her konuda rasgele körü körüne tartışma ortamları yaratıyor. Teşekkürler Bakışınıza Bereket

Zeynep GörürCeyran 
 14.01.2020 23:23
 

tasavvuffi tabirlerde oturmuş bir söz vardır... ''Rububiyet hacr altında kalmaz'' Ego,Benlik rububiyeti gereği ken dini hep haklı görecektir, Ancak insanlıktan nasibini alan bu farkı yaşayıp belli arınma ve farkindaliklari hissedebilirse tartışma olarak yaşanılanların esasında kendi özelliklerinin çatışması olduğunu farkedip, bir üst noktada seyr aşamasında beynine bu zulmü yapmayacaktir. Çok önemli, gündelik hayatımızda sıkça rastlanılan bir konuyu sade bir dilde anlayışlara sundugunuz için teşekkür ederim.

gönül adamı 
 09.01.2020 4:10
 

teşekkürler

Volkan Tolga 
 07.01.2020 22:59
 

Yazılarınız insan eğitme karakterinde; çok değerli. Günümüz insanının yaşamı iş, aile, spor derken çok yoğun geçiyor ve bunları yaşarken bilinçsiz bir şekilde otomatikman kendinde olanı ortaya koyuyor. Toplum gittikçe kollektif yaşamdan bireysellik üzerine kurgulanmış bir yaşam serüvenine dönüşmekte. Bireysellikte, her birim kendi egosal menfaatleri doğrultusunda düşünüp yaşamaya çalışıyor. Hayatın içinde olan, bunu çok iyi gözlemleyebilir. Bu doğrultuda, kişiler empatiden yoksun bir şekilde, kendi fikirlerinde direten ve karşısındakilere de bunu kabul ettirmek için şiddete kadar giden bir yol çizmekteler. Böylesi kolay tartışmaya meyilli olma özelliği, genetik yazılımda kodlanmıştır ki, bu astrolojik etkilerle acığa çıkabilir. Buna çözüm olarak tartışmayı devam ettirmemeyi seçebilirsiniz, sessiz kalarak, öfkenin, sert enerjinin geçmesini sağlayabilirsiniz. Sessizliğe karşı kim savaşmaya devam ederki. Bu halde çok daha bilinçli olarak, yeniyi tetikleyebilirsiniz. Kim bilir, belki de gönüller böyle huzur ve sevgiyle harmanlanır. Teşekkür ederim. Saygılarımla

Türkan Gündüz 
 07.01.2020 1:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 1993
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 10255
Kayıt tarihi
: 14.12.11
 
 

Araştırmacı Yazar.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster