Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
1760
 

Çocuk gelinler

Çocuk gelinler
 

Eliflere sahip çıkmamız gerek…

“Elif 13 yaşında, dudağında kıpkırmızı ruj sürülü, memeleri büyük ve orantısız bir şekilde kalın basma elbisesinden belli oluyor. Kerpiç evin içerisinde, ev işi yapıyor. Masadaki yemek sonrası kalanları topluyor. Masanın boyu biraz yüksek olduğundan her seferinde sandalyeye çıkarak ellerine büyük gelen tabakları, çanakları tepsiye diziyor, tepsiyi titreyerek mutfağa taşıyor. Bulaşık yıkamak için musluğa ulaşamaz, levyenin önüne bir tabure koyar ve musluğu açar. Yatak odasına giderken koridordaki kırk üç numara erkek terliklerini yerine yerleştirir. Yatak odasının kocaman pencerelerinin kepenklerini açar, yerdeki üzeri kırmızı lekeli havluları toplar. Yorgundur, minik elleriyle yatağa kendini çeker, yatağa yatar, yatak kocamandır. Elif anca yatağın beşde birini kaplar. Tam gözleri kapanırken irkilir kapıya doğru ilerler, kapı kolu yüksekte ve kapı kocamandır, kapıyı açar, içeri irice Kazım (26) girer. Elif’i kolundan çekiştirerek yatak odasına iter, cebinden adi basit dantel kırmızı bir don çıkartır, yatağın üzerine atar. Elif minicik elleriyle donu alır, ince bacaklarına geçirerek giyer. Kazım yatağın üzerinde tek bacağı altında otururken, Elif’e doğru uzanarak çekiştirir yatağa doğru ve üstüne çıkar, Kazım’ın altında Elif görünmez. Kazım işini bitirir kalkar kapıyı çarpar gider. Elif kalkar yataktan ayaklarını sallar, ayakları yere değmez, yatağın altında kırmızı plastik bir top vardır. Yere zıplar, kilotu çıkarır, uzun don giyer, göğüslerinin yerindeki pamukları çıkarır, Banyoya gider, tabureye çıkarak lavabonun üzerindeki aynaya bakar, ruju yüzünü kızartırcasına bastırarak siler, yıkar, parmaklarıyla ovalar. Saçlarının iki yandan örer. Gözlerini aynadan kaçırır. Yatak odasına koşar, yatağın altından kırmızı topu alır koca kapıdan cıkarak sokakta ayakları poposuna değerek meydana koşar. Meydanda diğer yaşıtları olan kız çocukları ile istop oynamaya başlar.”

Uçan Süpürge Organizasyonu’nun “Çocuk Gelinler” projesi kapsamında düzenlenen “Sözsüz Kısa Film Sinopsis Yarışması” nda ilk beşe giren, Ayşe Güler’ait “İstop” isimli kısa filmin bu senaryosunda olduğu gibi, binlerce Elif binlerce “çocuk gelin” var Türkiye’de.

Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği’nin (CETAD) verilerine göre 15-19 yaş grubu kadınlarda evlilik yüzde 11.9 oranında.

Çocuk gelinler, “berdel”, “beşik kertmesi”, “başlık parası” gibi çok değişik nedenlerle ortaya çıkıyor ve özellikle Anadolu’da halen ve artarak yıkıcı bir gelenek olmaya devam ediyor.

Uluslararası Dünya Vizyonu Örgütü’nün verilerine göre, yoksul ülkelerde 18 yaşından küçük kız çocuklarının evlendirme oranı gittikçe artıyormuş.

Küresel gıda krizinin, az gelişmiş dünyada çok sayıda ailenin yoksulluk nedeniyle kız çocuklarını erken yaşta evlendirmeye teşvik ettiğine işaret ediliyor.

Çocuk gelinler, eğitimlerini tamamlayamadan, bedensel gelişimlerini tamamlamadan doğum yapıyor, hastalıklara ve ölüme maruz kalıyor.

Dünyada her yıl 15 yaşın altında 3 bin 500, 18 yaşın altında da 21 bin kız çocuğunun evlendiriliyor ve bu sayının gelecek 10 yılda 100 milyon gibi bir rakama katlanabileceği kaydediliyor.

Erken yaşta ve zorla yapılan evlilikler, bugün dünyanın pek çok bölgesinde olduğu gibi, Türkiye’de de yaygın bir sorun olmasına karşın, halen “sorun” olarak tarif edilmiyor, geleneklerin bir parçası sayılıyor.

Halen kız çocuklarını bir yük gibi gören zihniyet,

Halen başlık parasına kızını satarak maddi kazanç sağlayan aile düzeni,

Halen ‘kız çocuk okuyup da ne yapacak, evlensin, kocasına hizmet etsin’ anlayışı.

Elifler artık sadece istop oynamak istiyor, Elifler memelerini pamukla şişirmek istemiyor…

Elifler, kendileri daha çocuk…nasıl çocuk doğuracak?

Eliflere sahip çıkmamız gerek…

_____________________________________
 

http://www.ucansupurge.org/

http://www.ntvmsnbc.com/news/458417.asp

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çocuk gelin elif bu yazıyı okuyunca gözyaşlarımı tutamadım inanın okadar çok üzüldümki elimden hiç bir şey gelmiyor olmasına kahrettim onların analarına babalarına diyecek tek kelime bulamadım midemi bulandırdılar bu çocuklar için ne olur bir şeyler yapalım

nurhayat kula 
 08.09.2008 17:35
Cevap :
Sevgili Nurhayat, bizler yazarak,duyurarak,biliçlendirerek yardımcı olmaya gayret edeceğiz. Ben de çok üzülüyorum ama üzülmekle olmuyor. Etrafımızdakilere karşı duyarlı olmak gerek...Sevgiler.  08.09.2008 18:06
 

Türkiye Cumhuriyet'inde insanların alınıp, satılması kanunen yasak. 18 yaş, altındaki kız çocuklarını alıp, kendine karı yapmak ta. "Savaşa hayır" diyen çocukları tutuklarlar da, bu adam hangi hakla kanunlara karşı konuşur.Hakkında suç duyurusunda bulunalım mı? Kızın hayatı göz göre göre kararmasın.

Arzu Pınar 
 08.09.2008 17:23
Cevap :
Sevgili Arzu, 66 yaşındaki sapığın durumunu bütün gazeteler yazdı. Henüz fiiliyat yok ama Büyük bir ihtimal uçan süpürge organizasyonu ve diğer kadın kuruluşları da olaya el koymuştur zaten. Bu konuda kanunu hukukçular daha iyibilir ama, bu tip haberler savcılığa suç duyurusu niteliği de taşır...Duyarlılığın için teşekkürler...sevgiler  08.09.2008 18:04
 

Bugün bir haber okumustum ya Milliyet, ya Hürriyet ya da Vatan'da. Onu aradim durdum bu yaziniza cok uygun bir örnek oldugu icin. Ara ara bulamadim. Herhalde yayindan kalkmis... Mealen veriyorum: Diyelim Sanliurfa. 16 yasinda bir kiz (fotografi gercekse cok güzel bir kiz). Babasi, bir saglik sorunu nedeniyle dayisindan (60'lik falan) üc bes bin YTL borc almis bir ameliyat icin. Ameliyat olmus. Sonra ölmüs. Simdi dayi parasini geri istiyor. Bir ay süre vermis. Ya parami isterim, ya da o kizi kendime kari alirim diyor. Kizcagizin feryadini orijinal yansitmak isterdim buraya. Ama dedigim gibi bulamadim... Hayat bizde neden bu kadar zor yaa!.. Tesekkürler, sevgiler bu güzel yazi icin.

pirmete 
 07.09.2008 23:04
Cevap :
Haberi buldum...."16 YAŞINDAKİ KIZ 5 BİN YTL İÇİN 66 YAŞINDAKİ DAYISININ KARISI OLACAK Bir milletvekilinin arabasıyla çarptıktan sonra felç olan ve siroz hastalığı yüzünden kaldığı çadırda hayatını kaybeden babasının tedavi olmak için aldığı borç para, 16 yaşındaki kızını perişan etti. Bir milletvekilinin arabasıyla çarptıktan sonra felç olan ve siroz hastalığı yüzünden kaldığı çadırda hayatını kaybeden babasının tedavi olmak için aldığı borç para, 16 yaşındaki kızını perişan etti. Aileye borç veren 66 yaşındaki 6 çocuk babası akrabaları, "7 bin YTL olan borcun 2 bin YTL'sini yeğenim olduğu için silerim, ama 5 bin YTL'yi bir ay içinde ödeyemezseniz yeğenimi alıp kendime karı yaparım' dedi"....İŞTE BİR BAŞKA ELİF...HAYATLARI KARARAN ELIFLER...sevgiler  08.09.2008 0:16
 

Ülkemizin kanayan yaralarından biri... Henüz çocukluklarını yaşamadan kadın olan, ana olan o kadar çocuk var ki... Kanayan o yarayı sağaltmak o kadar kolay da değil. Aynı konuda ben de bir snopsis yazmıştım. İsmi "Gelincik" Güneydoğu'da öğretmenken gözlerimin önünde gelin oldu henüz 5. sınıfta okuyan bir kızım. Yüreğinize sağlık. Dostçakalın.

Rıfat Mertoğlu 
 06.09.2008 22:43
Cevap :
Rıfat Bey,konu dinlendiğinde, duyulduğunda çok hassasiyet gösteriliyor ancak ne yapılması gerektiği konusunda bilinçlendirme çok az. İşte bu durumlarda en çok siz eğitimcilerimize görev düşüyor...Duyarlılığınız için teşekkür ederim. Sevgiler  06.09.2008 23:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2263
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

bir ters, bir düz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster