Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '20

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
40
 

Çok Uykun Geliyor

Dağlardan ve nehirlerden uzak yaşamak, sürgün bir yaşam gibi sıkıştırıyor yüreğini… Nar bahçelerinden, incir ağaçlarından, üzüm bağlarından kokular almıyorsun… Tozlu da olsa, taşlı engebeli de olsa; sevdiklerine götürürdü ya bu yollar seni… Ilık soluklara, katıksız dostluklara, canından bir parça olanlara… O canının parçaları birer birer çıkıyorlar bilinmez yolculuklara, bir daha göremiyorsun hiçbirini.

            Şafakla doğan güneşte ışıltısını izlediğin aydınlıkları çok özledin… Mavi bulutlar dağılırdı her iç çekişinde. Koşmak isterdin, varmak bir nehrin kenarına… Dizginlerinden kopmuş doru taylar gibi coşarken nehir, sen gözlerin kapalı suların sesiyle tarihin derinliklerine dalar giderdin. Biraz da çocukluğun vardı o derinliklerde. Bir yanın uzayıp giden yonca tarlaları, kırmızı gelincikler, beyaz papatyalar, hayıt, ıtır kokuları… Bir yanın serin bir rüzgar. Steplerden gelen atlı bir gelin alayı takılır gözlerine. Gelinin başı kırmızı tülbentle örtülü, narin bir gelincik gibi, dokunsan ağlayacak. Kadınlar zılgıt çekiyor, sesleri yankılanıyor kulaklarında. Sonra bir avuç buğday, bir avuç kuru üzüm savruluyor gökyüzüne. Bir yumurta, bir bardak hızla vuruluyor taşa, cam parçaları yüreğine batıyor. Uzaklaşıyor atlılar, gelinin hıçkırıkları uzaklaşıyor.

            Gözlerin kapalı, uğultuyla akan suyun sesini dinliyorsun….

            Kudurgan akıyor nehir, için yanıyor. Ruhunda bir yangın külleniyor. Toprakla sıvalı odalarda kurumaya yüz tutmuş portakal kabuklarını kokluyorsun. İçin dışın portakal kokuyor. Yolu, suyu, elektriği olmayan uzak bir mezrada kış uykusuna dalıyorsun. Dünya, uzay, evren o daracık odaya sıkışıp kalıyor. Uyansan mahşer olacak, uyanmak istemiyorsun….

            Biliyorsun, uyansan yonca tarlaları kuruyacak,  gelincikler, papatyalar solacak. Soluksuz kalacaksın. Dumanlar saracak dört bir yanını…

            Uyanmak istemiyorsun,

            Çok uykun geliyor…

Adil Bozkurt, jale kasap, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 100
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1470
Kayıt tarihi
: 01.11.06
 
 

1970 yılında Siverek'te doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Tarsus'ta tamamladım. İstanbul Üniversites..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster