Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
556
 

Cumhurbaşkanından kadın açılımı: 3 çocuk doğur, büyüt, evlendir askere yolla sonra da öl

Cumhurbaşkanından kadın açılımı: 3 çocuk doğur, büyüt, evlendir askere yolla sonra da öl
 

Aslında sayın cumhurbaşkanımızın mesleği madencilik olmalıydı; çünkü damar yakalamakta usta. Zira Türkiye’de kadınların %80’i kendisi gibi. Bunların çocuklarından ve evlerinden başka hayatları yok. Yani bizim doğruları anlatmadaki zorluğumuza karşılık onun yanlışları anlatmada kolaylığı var.

Evine ailesine bağlı olmak, çocukları için yaşamak… Onları evlendirmek, askere yollamak, mürüvvetlerini görmek güzel tabii ki.

Ancak insanımız yeterli gelişmişlik seviyesine sahip değil, cumhurbaşkanının belki iyi niyetle söylediği bu şeyi abartıyor, çocuk yapıp büyütmeyi bütün hayatı yapıyor.

Bu arada çocuk doğurmaya karşı olanların da konuyu abartarak “Hiç çocuk yapmam” durumuna götürmeleri tartışılır.

Ayrıca Sayın cumhurbaşkanımızın görüşünün altında belki kendisinin de farkında olmadığı bir anlayış var gibi. Tam olarak emin değiliz ama Ege denizinde boğulan mülteciler, Suriye, savaştan kaçanlar,  IŞİD, PKK, doğu-batı ayrımı, İslam coğrafyasının hali… İşte bütün bunlar sanki bu zihniyetin ürünü. Sayın cumhurbaşkanı “Çin’e bak o zaman” diyecekse Çin şimdilik dünyayı yiyerek doyuyor ve gelecekte de ne olacağı belli değil.

Yine kendisi “Çocuk yapmam, vücudum bozulur” diyenlere takmışsa bu kadarına biz de karşıyız. Ancak demokrasilerde kişilerin özgürlüğü var ve böyle diyenler de zaten belli sayıda insanımız, genele yayamayız.

Mesleğini kariyerini olumsuz etkileyeceğini düşünerek çocuk doğurmayanlar da “Hiç çocuk yapmam” diyenler gibi işi abartıyor. Hükümetler gerekli tedbirleri alacaklardır.

Böyle konularda fikir beyan etmek insanların hayatına karışmaktır. Belli bir kesim zaten sizinle aynı görüşte, sözleriniz onların üzerinde etkili olacaktır. Ama sayın cumhurbaşkanı söylediklerinizden ve kullandığınız üsluptan diğerlerinin de özel hayatına müdahale gibi bir anlam çıkıyor. “Çocuk doğurmayan yarım insandır” diyemezsiniz. Böyle bir hakkınızın olduğunu düşünmüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kadınlık, annelik, çocuk sayısı gibi konular bence bireysel iradenin hükmüne bırakılması gereken şeyler. Milletin en üst temsilcisi Cumhurbaşkanı bu konulara kendi doğrularıyla hüküm vermesi doğru olmuyor. Kadınlara "en az üç çocuk yapın" tavsiyesiyle nüfus artışı sağlanmaz. Nüfusu artırmak tavsiye ve öğütle değil, teşvikle olur. İsteyen her anneye doğurduğu üç çocuğa kadar beslenme barınma ve eğitim-öğretim yardımı yapılmalıdır.

Muharrem Soyek 
 08.06.2016 18:31
Cevap :
Ya bu bireysel (yani herkes kendi bilir) diyorsun ya inan bizim gibi düşünen çok az...  10.06.2016 14:13
 

Her kadın çocuk doğurmak ister. Çocuk sahibi olamayan kadınların çuvalla para döküp tedavi olarak çocuk sahibi olmaya çalıştığını en yakınlarımdan biliyorum. Buna rağmen çocuk sahibi olamayanların "yarım insan" sözüne ne kadar üzüldüklerini hiç düşünüyorlar mı acaba? Vücudum bozulur diyen kadın sayısının milyonda bir bile olduğunu sanmıyorum. Etrafınıza bir bakın bekar kızlarımızın bile pek çoğu obez! Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 08.06.2016 6:18
Cevap :
Yorum için teşekkür ederim İsmail Hakkı bey, selamlar,saygılar...  10.06.2016 13:33
 

Kerim kardeşim, olayı yine çözmüşsünüz. Beyefendi kişisel haklara müdahale etme hakkı olduğunu sanıyor. İnsanların emirle robotlaşabileceğini düşünüyor. Otur, kalk, yeme, dur, gülme, ver, başını bağla, 3 çocuk doğur, böyle. Kimse kimsenin tebaası değil. Kimseye biat etmedik. Her şey bir yere kadar.

Mehmet Sinan Gür 
 07.06.2016 12:24
Cevap :
Söylenmesi gereken şey bu zaten, konuyu özetlemişsiniz. Evet, her şey bir yere kadar.  08.06.2016 13:31
 

artik falakayi hak ettin nasil karsi cikarsin baskanin sozlerine...?

Newyorker 
 07.06.2016 12:13
Cevap :
Ne haddimize, korka korka mirim!  08.06.2016 11:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3631
Toplam yorum
: 11044
Toplam mesaj
: 281
Ort. okunma sayısı
: 686
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster