Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1116
 

Dağları sardı ayaz

Dağları sardı ayaz
 

Görsel alıntı


Vefasız sana sarı hazanı bekleme geleceksen baharda gel.

Nisan yağmurunda gelemiyorsan, Sabahın seher vaktinde, yüreğin membasından akan bir testi suyla birlikte Temmuz sıcağında gel.

Sarı hazan başlamadan, kış gelmeden, kar yağmadan, ayaz dağları sarmadan, yollar kapanmadan, seller akmadan, yüreğimde tufan kopmadan gel.

Gelmedin.

Şimdi bana diyorsun ki sen gel.

Ben gelemem. Ufuklar kararmış, Güneşi bulutlar kaplamış. Geceler insafsız olmuş uzamış.  

Vücut taşa benzer döşekte, Baş iğne misali yastıkta. Uyku veda etmiş bedene.

Viran olmuş gönlümdeki bahçe, dökülmüş tomurcuklar, solmuş çiçekler, kırılmış dallar, sararmış solmuş yapraklar.

Sanki tufan vurmuş almış götürmüş, ne toprak bırakmış ne çim kalmış.

Kar yağmış, yollar kapanmış, dağları ayaz kaplamış, yüreğin etrafını saran sarmaşık sevda çiçekleri kurumuş, gelmek istesem de gelemem, engeller etrafı sarmış.

İhsan senin olsun, baht, murat, talih, şans senin olsun. Ben kader gemisine yükümü yükledim, deryalardan geçiyorum aheste, aheste.  

Kader insana yar olmaz.  Artık dağlara düştü ayaz.

Geri gelmez hayalimdeki ne o bahar, ne de o yaz. Gitmek var, dönmemek var. Ben hakkımı helal ediyorum, sende hakkını helal et vefasız yar.  

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizin özleminiz bizleri de sardı. Her baharda umutlandık, gerçekleşsin hayaller diye! Oysa kader çizmiş yolu da durakları da! Yeşilden, maviden şair çıktığı nerede görülmüş! Zifirle gri kol kola, okutur satırları, dizeleri. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 25.04.2015 18:02
Cevap :
Kıymetli Ata Kemal Şahin : Artık anladım ki yeşilden, maviden hayır yok, boşuna onca dizeler yazmışız. Ne varsa sarı hazanda ve gride var. Zaten etrafı sis kaplayınca kar haliyle gri oluyor. Daha yeşilli, mavili yazmayacağım.Saygılar sunuyorum. Tüm aileye hep sağlık ve daimi mutluluk diliyorum.   25.04.2015 18:30
 

Diline sağlık , ömrüne bereket sevgili Mehmet Burakgazi Bey, beni bu dizelerle heyecanlandırdın: Ben de diyordum ki sevgili yare: Ey sevgili gel de kışta gel,baharda ve ya yazda gel / Kar- tipi, bora olsun istersen ayazda gel / Gel gel , umutlarımı kır da gel...Selam ve sevgilerimle...

Abdülkadir Güler 
 23.04.2015 9:46
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz,Sayın, Abdülkadir Güler: Vefasızlara sitemle sesleniş insanı rahatlatır.Baharlar, yazlar gelip geçti gelmedi.durdu, bu sarı hazarda, karda, kışta sen gel diyor.Engellerin bırakmadığını biliyor.Yine vefasızlık örneğini yeniliyor.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  23.04.2015 17:42
 

Adeta sevgiliye umutsuzca yazılıp ama atılamayan, bolca da sitemi olan bir mektup gibiydi yazılanlar. Ve de içerisinde nice şiirler gizli. Değerli kaleminize sağlık hocam, saygılarımla..

gülsen tunçkal 
 22.04.2015 22:31
Cevap :
Kıymetli Şaire Gülsen Tunçkal :Zamanında baharda, yazda gelmesi hatırlatılmıştı.Bilerek ve isteyerek baharda, yazda gelmediler. Vefasızlığın bir örneğini daha sergilediler.Artık gün solmuş vakit geç olmuş.Sarı hazar başlamış, dört etraf kar, kış olmuş,Dağları ayaz sarmış.Gelse de faydası yok.Umut yoktu, zaten beklenmiyordu.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  23.04.2015 17:32
 

Ne güzel kendi kendimizin sahibiydik.Umutsuzluklarımız,sevinç ve kederlerimiz vardı;ama yine de hayallerimizin tatlı düşleri vardı.Acımasız zaman durmadan yonttu durdu iki yanımızı da.Mahşerimize yaklaştırmakla meşgül asıl gerçeğimiz bizi...Sevenlerimiz,sevdiklerimiz olmayacak artık son gidişimizle.Elbiselerimiz alınacak askısından hayat da bizleri askısından aldığında. Çok hüzünlü bir denemeydi Burakgazi bey dostum.Sarsıcıydı!Yüreğinize sağlık.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 22.04.2015 16:04
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın, Abbas Oğuz; Bir daha geri gelmez mi o eski sevdalar, dostluklar, arkadaşlıklar."Bir can bir canı severse altı aylık yolda ne var" sözlerin nakış edildiği o geçmişin özüne.Artık hayal oldu günü akşam, akşamı gece, geceyi sabah etmek yaşamın gayesi oldu.İç dünyamızdaki sitemi anlaması gerekirdi.Vefasız olduğu biliniyordu.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   23.04.2015 17:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 607
Toplam yorum
: 7052
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1917
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster