Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '06

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
2171
 

Dal dal kiraz aklımda dudakların..

Dal dal kiraz aklımda dudakların..
 

Bu yaz kiraz mevsimi zamanında İzmirde olan bir arkadaşımıza davetli olarak gittik. Mayıs sonlarına denk geliyor kiraz mevsimi. Hatta oralarda festivali bile oluyor.

Davet sebebi arkadaşımızın kiraz bahçeleri. Gelin kirazlar oldu kendi elinizle dalından kopartıp yiyin o zevke varın diye bizi davet etti... Biz de davete icabet etmek gerekliliğini düşünerek bir hafta sonu gittik.

Kemalpaşa nın kiraz bahçeleri meşhurmuş.Arkadaşımızda İzmir-Kemalpaşa dan bayağı büyük bir kiraz bahçesi almışl..Sıra sıra dizilmiş kiraz ağaçları ve üzerinde kırmızı kırmızı duran kirazlar.İstanbul'da göremeyeceğimiz bir manzara...Bahçenin bir tarafına bağ evi yapmışlar.Önünde veranda agaçların gölgesi altında ne hoş bir manzara..Bahçeyi bekleyen korkak bir köpek.Adı kirli.Adınıda beyaz tüylerini toprakların içine yatarak kirlettiği görüntüsünden almış....Verandada çayımızı yudumlarken kızımla kirlinin oynaşması bize eğlence oldu..

Bu arada kiraz hakkında da bir sürü bilgi öğrendik.

Kirazların değişik değişik isimleri var..Napolyonu, kısa saplısı, alacası, salihlisi gibi... Hepsinin olma dönemleri farklı farklıymış. 1500 çeşidi bulunmaktaymış..Bir ağaçtan 20-25 kğ kiraz alınabiliyormuş...Kiraz toplamak özen isteyen bir işmiş. Öyle dalıyla budağıyla toplayamıyorsunuz.Dalıyla kopartırsan seneye o ağaç meyve vermezmiş. Yapraklarını kopartmadan sadece kirazın sapından kopartılırmış.

Kirazları o şekilde görünce saldırdık açıkçası. Evet saldırdık diyorum o zamana kadar bu kadar kiraz ağacını bir arada ve dalında böyle kızarmış şekilde görmediğimiz için.. Ne büyük zevk dalından kopartıp iri iri kütür kütür kirazları yemek... Patlayıncaya kadar yedik...Kulaklarımıza küpeler yaptık.. Hani çocukken yapardık.. Daha da abartıp toplayıp kasaya koyup İstanbula getirdik.

Dönüşte çok güzel bir hafta sonu geçirdiğimiz için arkadaşlara teşekkür edip üzülerek ayrıldık. Seneye kiraz mevsiminde yine gideriz inşallah. ..Yukarıda gördüğünüz resim de o bahçenin kirazları. Benim objektifimden...

Hoşça ve mutluca kalın....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kirazın bu kadar zahmetli toplandiğini bilmiyordum doğrusu. ve yine mayıs gelmek üzere. :)

erol aslan 
 13.03.2007 22:39
Cevap :
Öyle usulü varmış kiraz toplamanın.Yoksa seneye o ağaç kiraz vermezmiş...Fakat sanmıyorum bu sene gidebileceğimizi..  14.03.2007 12:30
 

ablacım bende kemalpaşalı sayılırım annem oralıdır kiraz güzeli yani:))bende bugün üye oldum sizin yazınız dikkatimi çekti gerçekten çok güzel anlatmışsınız bundan daha iyi anlatılmazdı heralde... birdaha bekleriz sizleri bu sefer kirazlar bizden olur aa

Ertem 
 04.12.2006 15:30
Cevap :
geliriz inşallah...teşekkürler  04.12.2006 16:07
 

Kirazı çok severim...Canım çekti okadar güzel anlatmışınız kii.

ece vardar 
 10.11.2006 14:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3641
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster