Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '10

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1289
 

Davos’un bu yılki sloganı, dünyayı yeniden tasarlamak!

Davos’un bu yılki sloganı, dünyayı yeniden tasarlamak!
 

Yeni bir dünya tasarlamak elbette mümkün…ama önemli olan “adaletli” ve "yaşanabilir" bir dünya tasarlayabilmek!

İsviçre’nin Davos kasabasında 40’ıncı defa toplanan Dünya Ekonomik Forumu yine ekonomik krize çare arıyor. Bu yıl Davos’ta Türkiye siyasi olarak temsil edilmiyor. Geçtiğimiz yıl, Davos Ekonomik Forum’unda “one minute” çalımı atan Başbakan Erdoğan, sözünü tuttu ve Davos’a gitmedi. Yerine Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz katıldı…gösterilen ilgiden bir hayli memnunmuş, 2 tane koruma bile vermişler, limuzinle karşılanmış!

Davos; İsviçre Alpler’indeki bu küçük dağ kasabası, 1973’ten beri her yıl dünya zenginler klübü üyelerinin buluşma noktası. Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) denilen bu buluşmalarda, dünyada ekonomik ve siyasi gündeme damgasını vuran konular ele alınıyor, kapitalizmin tanrıları Davos’ta günah çıkarıyor, birbirlerinin nabzını yokluyor, gövde gösterisinde bulunuyorlar. Bir süredir gelişmekte olan ülkeleri de aralarına alıyorlar.

2004 yılından itibaren, Davos’ta küreselleşmenin neden olduğu olumsuzluklar ve çözüm yolları görüşülse de, aslında sürekli krizlere gebe olan ve tıkanan kapitalist sisteme hava delikleri aranıyor.

Davos’ta her yıl sadece slogan üretiliyor…bu defa küresel krizin ardından belirlenen slogan “dünyanın durumunu iyileştirme, yeniden düşünme, yeniden tasarlama, yeniden inşa etme”.

Amaç; “dünyayı yeniden tasarlamak” gibi görünse de aslında “kapitalizm yok oluyor” imajını “kapitalizm kendini yeniliyor” imajı ile değiştirmek arzusu. Çünkü toplum kapitalizmi sorguluyor, sesler yükseliyor, toplumsal muhalefet oluşuyor. Zira; şu anda dünyanın en büyük sorunu işsizlik…ekonomiler büyüse de küçülse de işsizlik tüm dünyanın kronik ve yapısal bir sorunu olmaya devam ediyor.

2009 yılında küresel olarak 27 milyon kişi daha işsiz kalmış. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün raporuna göre geçen yıl küresel işsizlik oranı yüzde 6.6, ancak dünyada 600 milyon kişi ve aileleri günlük 1.25 doların altında bir parayla geçimini sağlıyor. İşsizlik sorununun yanısıra yoksulluk ve açlık tüm dünyaya yayılıyor. Bu da küresel çaplı sosyal krizlerin ve toplumsal cinnetlerin işareti.

Dünyayı yeniden tasarlamak, sadece küresel finans sisteminin içine düştüğü sıkıntılara çözüm arayışları ile mümkün değildir. “Daha az risk daha çok ihtiyat” gibi yeni norm arayışları, denetim ve müdahalelerin artışı sadece kapitalizmin yenilenmesine yarıyor, dünyanın değil!

Dünyanın yeniden tasarlanabilmesi için çok daha etkin çözümlerin üretilmesi şart… tüm dünyada silahlanmaya ayrılan kaynakların, sosyal iyileştirmeler için kullanılması gibi. Veya sandalın fırtınadan en az hasarla kurtulabilmesi için gösterilen çabaların, işsizlik ve yoksulluğu engellemek için gösterilmesi gibi. Ya da kaynakların insani ölçülerde ve rasyonel şekilde dağıtılabilmesi gibi.

Dünya ekonomik krizin pençesinden kurtulmak için çareler ararken, bundan çok daha yıkıcı etkileri olan "ekolojik kriz" kapımızda. Ekolojik kredimizi hızla tüketiyoruz, doğaya olan borcumuz çığ gibi büyüyor. Sadece ekonomi değil gezegendeki tüm canlı yaşamı krizde! Yaşayan her dört memeli türünden birinin nesli tükenmek üzere. Dünya’yı yeniden tasarlarken biyolojik çeşitlilikteki kayıpların finansal kayıptaki kadar büyük önem taşıdığını da görebilmek gerekiyor.

Davos’ta dünyayı yeniden tasarlamayı düşünenler, gezegendeki doğal kaynaklardan tüketimimizin bu hızla gitmesi durumunda, 2030`larda yaşam biçimimizi koruyabilmek için iki dünyaya ihtiyacımız olacağını sanırım biliyorlardır.

Yeni bir dünya tasarlamak elbette mümkün…ama önemli olan “adaletli” ve "yaşanabilir" bir dünya tasarlayabilmek!

Bu yıl da Davos’ta salt slogan üreterek, maalesef dünyamızı yeniden tasarlamak mümkün görünmüyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocuk umursamaz bir tavırla demiş ki; “Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan resmi vardı. İnsanı düzelttiğim zaman dünya kendiliğinden düzelmişti zaten baba!” ....İNSANI DEĞİŞTİRMEK!!!..eğer bu mümkün olursa sanırım dünyayı değiştirmek de mümkün olacak:)...sevgiler

ÇokEskidendi 
 30.01.2010 18:23
 

Sloganlara hiç rağbet etmemeişimdir. Ama bildiğim ve değişmesi de asla mümkün olmayan bir gerçek varsa o da dünyanın, toplumsal yaşamların ve de biz insanların değişiminin durdurulamayacağıdır. Elbette ki ekonomilerin işleyiş biçimi ama her şeyden önce de siyaset biçimi değişecektir. Silahlanmaya ayrılan kaynakların sosyal iyileştirmeler için kullanılması, ekonominin ürettiklerinin daha adil ve rasyonel bir şekilde dağılımı, eğitim sistemlerinin kökten değiştirilmesi gibi nicedir yapılması gerekenler yapıldığında dünya da kendiliğinden değişecektir. Bütün bunlarda tasarlandığı için değil, öncelikle gerekli ve zorunlu olduğu için yapılacaktır. Üzücü olan tek şey bütün bu yapılacaklar batı dünyasında düşünülüyor ve bizler de bilindik ezberlerle günümüzü gün ediyoruz. Eline sağlık, güzel bir blog. Selam ve sevgiler

Matilla 
 30.01.2010 0:30
Cevap :
Sunay Akın'ın heryerde anlattığı bir hikayesi vardır; Adamın biri, pazar sabahı kalktığında keyifle eline gazetesini almış ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını hayal ederken oğlu yanına gelmiş ve parka ne zaman gideceklerini sormuş.Baba daha önceden oğluna bu hafta sonu parka götüreceğine dair söz vermiş çünkü. Ama hiç dışarıya çıkmak da istemiyormuş ve bahane olarak gazetenin promosyon olarak dağıttığı puzzle dünya haritasını dağıtmış ve oğluna uzatmış:“Eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni parka götüreceğim!“Oh be, kurtuldum! En iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez!” diye düşünürken aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına koşarak gelmiş: "Babacığım, haritayı düzelttim. Artık parka gidebiliriz! ” demiş.Adam önce inanamamış ve görmek istemiş. Gördüğünde de hayretler içinde oğluna bunu nasıl yaptığını sormuş. Çocuk umursamaz bir tavırla demiş ki; “Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan resmi vardı. İnsanı düzelttiğim za  30.01.2010 18:22
 

O hanımı yeniledi!! Balayını orada yapacak! Yaşasın yeni dünya düzeni!! Bizde şans yok!! Eski dünyaya devam!!!

Ahmet Balcı 
 29.01.2010 22:55
Cevap :
Senin işin öte tarafa mı kaldı yani:))aman allah gecinden versin:)...sevgiler  30.01.2010 18:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2264
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster