Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '18

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
558
 

Değişim ve Dönüşüm Üzerine

Değişim ve Dönüşüm Üzerine
 

 
Değişim hayatın özünün ta kendisidir. Tekamül eden her varlık maddi ve manevi olarak değişir ve dönüşür.
Değişim her an her yerde her öznede her varlığın kendinde biyolojik, fiziksel, psikolojik şekillerde oluyor ve olmaktadır. Değişimin çeşitleri ve süreçleri farklılıklarına göre kolay ya da zor olabilir.
Sabit yapılı ve köşeli insanlar için oldukça zorlayıcıyken,  uyum sağlama yetenekleri gelişen insanlar için sorunsuzca olabilen süreçlerdir.
 
Dönüşüm ise köklü bir değişmedir. Bir başkalaşım halidir.Burada birden fazla yönden eşzamanlı değişim yaşanır.Bu oldukça zor ve sancılı bir süreçtir. Çoğu kez dönüşümün muhatabı bu dönüşüme   zorlanır, itilir. Kendini yarı bilinçli olarak bu sürecin içinde bulur ve olaylar olduktan sonra kendisinde bir şeyler olduğunu idrak eder. Dönüşüm içinde geri dönüş barındırmaz kökten bir süreçtir. Dönüşen Özne artık aynı varlık değildir. Aynı hissedip aynı düşünmez aynı davranması da mümkün değildir.Tek yönlü bir gidiştir ve bu zoraki kadersel bir gidiştir.
 
Hiçbir varlık dönüşümü aslında kendi iradesiyle yapamaz. Dönüşüm İradi değildir.Dönüşüm varlığa dayatılan bir şeydir. Varlık bu dönüşüme ya direnir ya da teslim olur.Eğer direnirse acı ve sancısı artar. Teslim olursa ve dönüşüme kendini bırakırsa şuurlu bir biçimde o zaman bu süreç daha kolay ve daha kazançlı hatta belki eğlenceli hale gelebilir. Ancak yinede gerçek bir dönüşüm acıya dayanıklı olmayan biri için oldukça kriz ve sancı içerecek ve ego üzerine yoğun baskı uygulayacaktır. Bu çoğu kez kendini anksiyete, korku, paranoya, saldırganlıkla birlikte gösterir.
 
Dönüşüm süreçleri sonuç ne olursa olsun varlığı varolan ontolojik rolüne yakınlaştırır. Her ne için varedildiyse o olmak için öyle ya da böyle ittirilmiştir. Bu sonuç ise sadece bir sırdır aslında..
Varlık ile vareden arasındaki sır’dır. Dışarıdan bakanlara göre bu dönüşümün sonucu bir fiyasko, bir dağılma ya da geri gidiş olarak değerlendirilebilir ama öyle değildir. Sistemde geriye gidiş diye bir şey yoktur. Kendini tekrar da söz konusu değildir. Her şey her an başka bir şeye dönüşür. Bu dönüşüm ister algısal olsun ister varlıksal..
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 246
Kayıt tarihi
: 20.03.18
 
 

*Araştırmacı-yazar ve danışmanım. **Şiir, deneme ve düşünce yazıları yazıyorum. ***Felsefe/ Kadim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster