Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Öğrenmek Ömür Boyu...

http://blog.milliyet.com.tr/senemsans

26 Temmuz '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
541
 

Dekolte giyene tecavüz ederler.!

"Sorunun odağında kim var? Kadın var. Kardeşim sen dekolte giyinirsen, bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz olmayacaktır.  

Tahrik ettikten sonra sonucundan şikayet etmen makul değildir."  

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Bölüm Başkanı Prof. Orhan Çeker beyefendinin akıllara zarar beyanı.  

Bkz: http://www.habervaktim.com/haber/170928/prof_cekerden_carpici_yorum.html 

Zamanında görüştüğüm bir psikiyatrist, genelleme bazlı yargıların neredeyse tamamının söyleyenin öznel düşüncelerinin ifadesi olduğunu söylemişti.
Buradaki ifadeye uygularsak; Sayın profosörün "dekolte giyene tecavüz ederim" demek isteyip de, diyemediğini görüyoruz. ;)  

 

Maalesef halen daha pek çok kişi, tecavüze mağdurun sebep olduğu düşüncesine sahip.  

Diğer taraftan yapılan araştırmalar ve tecavüzcü profilleri ise, böyle bir durumun söz konusu olamyacağına işaret ediyor.  

 

Tecavüz, sanıldığı gibi cinsel istekler doğrultusunda cinsel dürtülerin tatmini amacıyla gerçekleştirilen bir davranış olmaktan çok; Asıl dürtünün, karşısındaki kişiye zarar vermek olduğu bir şiddet eylemidir çünkü.  

Tecavüzcüler, temelde sorunun çocukluk dönemi anne ile ilişkiye dayandığı düşünülen; Fiziksel, sosyal ve ruhsal anlamda erkek kimliği gelişmemiş kişilerdir.  

Tecavüz davranışı da, bu yetersizlik hislerinden kurtulma çabası olarak ortaya çıkar.  

 

Tecavüzcü, mağduru zorlama yoluyla doyum elde etmeye çalışır. Mağdur gönüllü şekilde ilişkiye razı olursa, fail istediğine kavuşamaz. Kendini yetersiz hisseder.  

Pek çok tecavüzcü, mağdur ile cinsel ilişkilerinden hoşnut kalmaz.  

Çünkü bu deneyimler, altta yatan eksiklik duygularını ve saplantıyı tam olarak tatmin edemez.  

Bu yüzden de fail, tecavüz eylemini başka mağdurlar ile devam ettirir.  

 

Tecavüzcülerin tüm bu özelliklerine bakıldığında; Mağdurun bu kişileri giyimi ve/veya davranışlarıyla kışkırtmış olma ihtimali pek mümkün gözükmemektedir.  

Tecavüzcülerin mağduru seçerken, onun dış görünüşünden çok; Eylemi rahat gerçekleştirme ve yakalanma riskini azaltma amacıyla yalnız yaşayan, daha kolay ulaşabileceği birisi olmasına dikkat ederler.  

Tecavüze mağdurdan değil; Tecavüzcüden kaynaklanan bireysel faktörler yol açar.  

Bir kadının giyimiyle, tavırlarıyla, normal bir erkeği tecavüzcü haline çevirmesi olanaksızdır.!  

Tecavüz olayında, mağdurun belki de tek suçu; Yanlış zamanda yanlış yerde bulunmasıdır.  

 

Sözün özü; Günlerdir kamuoyunun gündeminde olan kadına şiddet konusunun en vahim olanını sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü çeşitli şiddet uygulama yöntemleri arasında, bence en can acıtanı bu.  

Bir kadın olarak karşımdaki bana "Sana şiddet uygulayacağım. Şeklini sen belirleyeceksin." dese, "Bana hakaret et.. Sonra isteğim dışında bedenime dokunarak, taciz et.. Daha ileri git ve komalık edene kadar döv. Ama, yalvarırım ruhumda onulmaz yaralar açacak o anları yaşatıp, bana tecavüz etme.!" derdim. :(((  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Naçizane fikrimi belirtmek istyrm müsadenizle.. Blog resminiz yazdıklarıınızın önüne geçiyor... Gerçekten başka bir fotoğrafınız yok muydu diye merak ediyorum...Çok samimi olarak soruyorum... Neden bu fotoğraf ?

Melike Duru Çelik 
 15.08.2011 3:17
Cevap :
Öncelikle, fikrinize saygı duyduğumu belirtmek istiyorum. Zaman ayırıp, yazdığınız için de teşekkür ediyorum. Bu fotoğrafımı beğeniyorum. O yüzden kullanıyorum. Hıııı.. Yazdıklarım yerine, fotoğrafımla ilgilenen varsa; Takdir edersiniz ki, bu o kişinin problemi. Benim değil. ;)  18.08.2011 12:08
 

Ancak taciz ve tecavüz konuları ne yazık ki yazılıp konuşulmaya devam edecek. Tecavüzcülerin ayırt edici özellikleri sıraladığınız gibidir, sonuçta bilimsel veriler esas alınmıştır. Ancak "hırsızın hiç mi suçu yok?" sorusu da kafa karıştırıyor. Erkeklerin çoğu (nesnel bir oran veremem) kadınların görünüş ve davranışlarından etkilenirler. İletişimciler beden dilinin ayrıntılarını ruhbilimin de yardımıyla belirtmişlerdir. Burada dekoltenin sınırları erkeği flörte yönlendirebileceği gibi yanlış bir ileti olarak algılanabilir. Elbette tecavüz değil de belki cinsel ilişkiye davet gibi düşünebilir. Bu tecavüzü haklı çıkarmaz, ama erkek ve kadın doğasının farklılıkları da göz ardı edilmemelidir. Tecavüze ilginç ve farklı bir yaklaşım için Dustin Hoffman’ın başrolde olduğu Köpekler (Straw Dogs-1971) adlı filmini öneririm.

Güz Özlemi 
 27.07.2011 13:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 47
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 448
Kayıt tarihi
: 13.07.11
 
 

Babaannesi Azerbaycan'dan Kars'a gelmiş, Dedesi Gaziantep Islahiye'li.. Anneannesi Selanik'te..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster