Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
478
 

Demokrasi ve İnsan Hakları Taleplerini Göz Ardı Etmenin Bedeli

Demokrasi ve İnsan Hakları Taleplerini Göz Ardı Etmenin Bedeli
 

 • Ortadoğu’da ilginç bir süreç yaşıyoruz. Kimsenin beklemediği gelişmeler yaşanıyor Ortadoğu’da. En ilginci ise bizim Güneydoğumuzda yaşanan gelişmeler.
 • Doğrusu bu ya, iki haftadan fazla bir süredir, ülkenin bir bölgesinde bir savaş hali yaşanıyor… Yaklaşık 500 kişilik bir PKK’lı gerilla grubu bir bölgeyi kendi denetimine almış… Ama devletten şöyle kamuoyunu ciddi bir şekilde doyuracak açıklama yapılmıyor.
 • Tabii ki ortada son derece garip bir durum var.
 •  
 • Beşyüz kişi diyoruz ama, sayısı belli, teçhizatı belli, olanakları belli olan bir grubun, her türlü imkâna ve güce sahip olan bir devletin ordusuna saldırması akıl alınabilir cinsten bir şey midir? Topu, tüfeği, teçhizatı sınırsız olan, asker sayısı, diğer kolluk gücü sayısı ile bölgenin en güçlü ordularından birisi olan Türkiye Cumhuriyeti ordusuna saldıran bu beşyüz kişilik PKK’lı grubu için nasıl bir tabir kullanmak yerinde olur acaba? Bilemiyorum. Ama bildiğim bir şey var ki, bu beşyüz kişilik PKK’lı grup yaşamdan vazgeçmiş. Başkaca bir tanımlama yapmanın esprisi yok.
 • Peki ya, bu insanları yaşamdan, yaşamaktan vazgeçirten neden nedir?
 • O bildik devlet ağzıyla yapılacak açıklamaların hiç de doyurucu olmadığını biliyoruz.
 • “Kandırıldılar”, “Suriye kışkırttı”, “Dış mihrakların işi” gibisinde söylemlerle bu sorunu açıklamanın yetersiz kaldığını, iflas ettiğini herkesler fazlasıyla biliyor.
 •  
 • Ortadoğu’da bir Kürt devleti oluşumu söz konusu… Herkes kendi bölgesinde bu oluşuma güç katma çabasında. PKK’da, ağırlık verdiği Türkiye’nin Güneydoğusunda bu sürece hız vermeye çalışıyor anlaşılan. Ve bence bu saatten sonra geriye dönülecek gibi değil. Oysa zamanında bizler önerilerimizi getirdiğimizde bize garip eleştirilerde bulunanlar vardı. Biz “Demokrasi” dedikçe hiçbir ciddi açıklamalar getirmeden, önerilerimizin, ülkeyi böleceği görüşü hakimdi. Ve hatta öyle ki, daha yakın zamanda hiçbir Kürdün aklında bölünmek diye bir şey söz konusu dahi değildi. Sadece istenen herkesler gibi birinci sınıf vatandaş statüsüne erişmek, dilini özgürce kullanmaktı… Yani en tabii İnsan Haklarını elde etmekti…
 • Ama bizim devleti yönetenler ve toplumun önemli bir kesimi bu önerilere karşı garip yaklaşımlarda bulundular. Şimdi ise geldiğimiz şu noktada her Kürdün aklında, ya bağımsızlık, ya özerklik, yada federasyon var. Bu saatten sonra akla girmiş bu düşüncelerden hiçbir Kürdün vazgeçeceğine inanmıyorum.
 • Eğer Kürtler bu ülkede özgürce yaşayabilselerdi… Eğer Kürtler herkesler gibi bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı kabul edilselerdi, dillerini özgürce konuşabilseler, ana dillerinde eğitim alabilselerdi, Olağanüstü Halleri yaşamasalardı, bu gün Kürtler bu ülkeden neden ayrılmayı kafalarına sokacaklardı ki? Şimdi ise sadece gelişmeleri izlemekle yetinen bir ülke konumuna düştük. Kapitalizmin Ortadoğu’da işleyişine ilişkin bir sorun yok. Uluslararası sermayenin istedikleri bir bir oluyor. Ama biz bölünmeyebilirdik. Bölemeyebilirlerdi bu ülkeyi. Ama ben umudumu yitirmemiş olsam da, eskiye oranla umudumda zayıflama söz konusu. Hem de bir hayli…
 • Evet, tekrar soralım sorumuzu, “Bu 500 kişilik PKK’lı gerilla grubu, neden yaşam vazgeçmeyi göze aldı?”.
 • Aslında bu soru, bu güne kadar anlatmaya çalıştıklarımıza yeterli ölücüde soru haliyle yanıt veriyor.
 •   
 •  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mahir Çayan'ı öldürtdüğünü itiraf eden, MİT ve CIA ajanı Mehmet Eymür gibileri referans alan açıklamanıza karşılık daha ne söylenebilirki. Bu gidiş yarın Şamil Tayyar'ları, Hüseyin Çelik'leri referans almaya doğru gidiştir. M.Eymür gibilerinin Aydınlık ve İşçi Partisine yönelik "suçlamaları" bizlere sadece gurur verir.Yinede Aydınlık okuduğun için iyi yoldasın demektir. Devam.. Saygılar..

cevodem1957 
 14.08.2012 15:29
Cevap :
Uzun yıllardan beri takip ettiğim bir çevrenin kimlere hizmet ettiğini anlamak için tabii ki Mehmet Eymür'ü referans almak gerekmiyor. Mehmet Eymür'ün söyledikleri zaten o çevrenin meşrebi hakkında, kimliği hakkında bilinenlerin teyididir. Bu çevreleri emperyalizm karşıtı olarak nitelemek Cevdet Bey, sanırım maval okumakla aynı şey olsa gerek. Selamlar Saygılar...   15.08.2012 9:00
 

Yani şimdi Aydınlık Grubu ve İşçi Partisi Demokrasi ve İnsan hakları alanındaki gelişmeleri red mi ediyor sizce?..Bakın Cumhuriyet Tarihi boyunca Türkiye'de ayakta kalan hangi Sol Örgüt var?.. Nasıl Ayakta Kalmış İşçi Partisi?, demokrasi ve insan haklarına sahip çıkarak. Mesele Kürtlerin Demokrasi ve İnsan Hakları bahanesi ile tüm Orta Doğu'da kullanılması meselesi değilmidir?. Irak'ta demokrasi getiriyoruz bahanesi ile, Kürtler kullanılarak üç parçaya bölünmedi mi?. Şimdi aynı mavallarla Suriye bölünmüyormu?. Siz Aydınlık okuyun Nihat bey.. Saygılar..

cevodem1957 
 10.08.2012 15:10
Cevap :
Cevdet Bey; Bence Mehmet Eymür'ün bu günkü açıklamalarını okuyun. Bakın Aydınlık için neler söylemiş!Selamlar Saygılar  14.08.2012 11:42
 

Sevgili Nihat, Kürtler istedikleri gibi yaşasalardı, bu ülkede her türlü istekleri yerine getirilseydi, bu olaylar olmazdı mı demek istiyorsun?. Tipik ABD'yi ve bölgedeki hayallerini gizleme düşüncesi. Hala ABD'nin BOP Planından bi haber TV'lerdeki satılmış "aydınların" ağzından konuşuyorsun. Hiç bir şey bilmiyorsan dahi; Prof. Johan Galtung'un açıklamalarını oku. O kim mi?; Benim son yazdığım yazıyı oku anlarsın. Bak benim hiç ümitlerim kırılmadı. Sende ise bir yılgınlık ve yanılgı görüyorum. Sen arada bir Aydınlık oku Sevgili Nihat. Ve ondan sonra bu ülkenin bölünmesi uğraşılarında Kürtlerin nasıl kullanıldığına karar ver. Kendi kendine sor, Kürtlerin kullanılarak bu ülke bölünmesine evet mi?.. Hayır mı?.. Saygılar.. Sevgiler..

cevodem1957 
 09.08.2012 20:41
Cevap :
Cevdet Bey sizinle aynı noktada yaşanan gelişmeleri değerlendirmediğim yıllar sonrasında daha da net bir şekilde görünmekte. Ben aslında bunun sadece sizinle sınırlı olmadığını, yıllardan beri özellikle Aydınlık ve türevi yayınlara gönül yatırmışlarla aynı noktada duramadğımı anlamanız gerekirdi. Demokrasi ve insan haklarını reddederek emperyalizm, BOP projesi gibi bir dizi sermaye yapılanmaları ve politikalarını geri püskürteceğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz demektir. Nitekim sizlerde bir türlü anlayamadığım bir şekilde demokrasiye ve insan haklarına ilişkin bir alerji söz konusu. Kürtler bu gün eşitlik vatandaşlık temelinde bu ülkede yaşamış olsalardı, emperyalizmin ve BOP'un planları ortadoğuda geri teper miydi, tepmez miydi? Şimdi ise böyle bir sermaye yapılanması dilediği gibi keyfini sürüyor ortadoğuda. Yani anlayacağınız ortadoğuda yaşananlara baktığımızda kapitalizmin işleyişinde bir sorun yok. Sorun bu işleyişi hangi politik yöntemlerle geri püskürtüleceğidir.  10.08.2012 9:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1512
Toplam yorum
: 3024
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1113
Kayıt tarihi
: 07.08.07
 
 

Yazarım... Okurum... Öğrencilik yıllarımda çok yazdım... Kompozisyon derslerinde yazdım... Duvar ..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster