Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mayıs '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
685
 

Dilara'yı idam ettiler...

Dilara'yı idam ettiler...
 

İşte 23 yaşındaki Dilara'yı ipe götüren neden!

İran, uluslararası toplumun baskılarına rağmen, 23 yaşındaki Dilara Darabi’yi önceki gün idam etti.

Dilara, İran’da yılbaşından bu yana idam edilen ikinci kadın oldu. Dilara’yı ipe götüren olaylar zinciri, bundan 7 yıl önce başladı. Dilara, 17 yaşındayken, 19 yaşındaki erkek arkadaşı Emir Hüseyin Sotudeh ile babasının kuzeni olan yaşlı bir kadını soymak için evine girdi. Soygunda bıçaklanan yaşlı kadın öldü.

Durabi, ilk ifadesinde kadını öldürdüğünü itiraf etti. Sonra bu ifadeden vazgeçmesine rağmen 2003 yılında idam cezasına çarptırıldı. Dilara, erkek arkadaşının "yaşın küçük, idam cezası almazsın" diye kendisini kandırdığını savundu. Dilara’yı suçlu gösteren kendi ifadesi dışında bir kanıt yoktu.

Avukatları, uluslarası örgütler reşit olmadığı bir dönemde işlediği suçtan ötürü idam cezası yiyen genç kızı kurtarmak için kampanya yürüttü. Dilara Durabi, uluslararası tanıdık bir isim oldu. Genç kızın, demir parmaklıklar ardında tuvale aktardığı resimler, Tahran’daki sergide meraklılarıyla buluştu. Durabi, ziyaretçileri karşılama mesajında, resimleri "işlemediğim bir suç için edilmiş yemindir" için ifadesini kullandı.

Ancak geçen ay Yüksek Mahkeme, Dilara’nın cezasını onayladı. Avukatı Abdülsamet Hüremşah, "Bu kadar narin yapılı bir genç kızın, böyle bir cinayeti işlemiş olması imkânsız. Öte yanda güçlü bir genç adam var. Bu cinayeti bu genç kız nasıl işlemiş olabilir" diye isyan etti. İranlı genç kızı, ipten kurtaracak tek şey, kurbanın ailesinin tazminatı kabul edip, affetmesiydi. Ama bu olmadı. Dilara, önceki sabah, darağacında son nefesini verdi. İranlı yetkililer, infazla ilgili avukatına bilgi verme ihtiyacı bile duymadılar.

Uluslararası baskı İran’daki bu infazı önleyemedi
İran’da 17 yaşındayken babasının kuzenini öldürmek suçundan idam cezası alan 23 yaşındaki Dilara Darabi’nin önceki gün infaz edildiği açıklandı. Uluslararası toplum, reşit olmadığı için erkek arkadaşının suçunu üstlendiğini savunan Dilara için kampanya yürütmüştü.

Bilgi notu
Uluslararası Af Örgütü, 2007 raporunda İran’ı ’çocukları asan son ülke’ diye tarif etmişti. 1990’dan bu yana reşit olmadan işlediği suçlardan en az 42 kişi idam edildi.

Son Söz: Kadın ve aileden sorumlu Bakan iken Milli Eğitim Bakanı yapılan Nimet Çubukçu'ya duyurulur.

Hani çok iş yaptı ya önceki bakanlığında ...şimdi bazıları ''kadın bakan iyidir'' diyorlar ya..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 825
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 710
Kayıt tarihi
: 22.01.09
 
 

Adana doğumluyum halen bu kentteyim.. Marmara Üniversitesi İşletme mezunuyum. Deneme ve şiir yazıy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster