Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '17

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
139
 

Dinin ticarete dönüştürüldüğü yer...

Dinin ticarete dönüştürüldüğü yer...
 

Dinin ticarete dönüştürüldüğü yer...


"Sizden herhangi bir ücret istemeyenlere uyun. Onlardır doğruyu ve güzeli bulanlar." (Yasin Suresi 21. Ayet)
 
Belki en fazla para karşılığı okunan suredir Yasin Suresi. Bu ayeti en çok okuyanlarda defalarca umreye giden Müslümanlardır. Allah dedi ki; benden başkasına tapmayın. Allah'ın sınava tabi tuttuğu başkasından dilek dilenir mi, hepsi Allah'ın kulu ne dileyebilirsiniz ki? Allah'tan başka kimseden bir şey istenmez, şirktir.
 
Din ahlaklı olmaya yönlendirir ve güzel ahlakı tamamlar. İlerde bekleyen değişimler mutlaka olacaktır ve inandığımız bir çok şeye inanmaz hale gelebiliriz. Bilinç ve sorguyla ilerleyerek akılla kalbin dengesini kurabiliriz. Hiçbir şeyi sonsuz düşünmek olası değil, sonsuzluk kendini açığa vurmak için biçim almak zorunda, düşünce nasıl sözde bütünlüğe ererse sonsuzlukta ancak biçiminde gerçekleşir. Anlama çabaları ve bu çabaların hangisinin daha kuvvetli olup olmadığının aksine önemli olan insanın yaşantısıdır. Din insanın algısıdır ve insan sonsuz senaryoyu yazan, oynayan, yazıp oynadığını unutan, hatta unuttuğunu unutandır.
 
Şu anda dinle idare edilen ülkelerin çoğu köle, başka ülkelerin egemenliği altında veya parçalanmış, halkı fakir ve cahil bırakılmıştır, okuma oranı düşüktür. Sadece bu sebepler bile Cumhuriyetin en güzel idare şekli olduğunun kanıtıdır.
 
İnsanlar dünyanın her yerinde kan akıtıyorlar. En çok silah üreticisi olan ve Birleşmiş Milletlerin daimi temsilcisi olan ülkeler. Savaşları engellemeye güçleri yetmiyor mu, yoksa canları mı istemiyor bilinmez ama din yada her şey bahane. Savaşların ardında her zaman güç istemi vardır ve böylede olacaktır. Bu durumu ört pas etmek için bir kurban bulmak gerekiyordu onlarda dini kurban ettiler. Çünkü din kitleleri birbirine kırdırmak için çok iyi bir yönetim aracıdır. Petrol, ilaç, silah şirketleri politikacılar aracılığıyla bunu her zaman kullanır. İslamdaki cihad anlayışının yanında tarihe bakınca din adına ölen ve öldürülen insan sayısı bunu anlamak için yeterli.
 
Her din ve her inanç istediği kadar cömert, şefkatli, yardımsever olsun yine de diğer inançları ve dinleri küçümserler. Aslında mesele din değil insandır. Dinlerin özünde yaşamı güzelleştirmek, kolaylaştırmak, ahlaki ve toplumsal bir insanlık yaratmak vardır. İnsanoğlunun ise iki tercihi vardır iyi yada kötü olmak, yani tüm sorunların kaynağı insanın kendisidir. Kötü insanlar için din sadece kolay bir argümandır.
 
HÜLYA ÇAKICI

Kenan ışık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar. Yazınızı okudum ve çok beğendim. Kaleminize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim. İslamın ana gayesi, insanın dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamaktır. Ancak bu din tüccarları; İslamı ahiret dini yapıp, kendileri dünyanın zevkini çıkarmaktadırlar. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 13.05.2017 10:13
Cevap :
Teşekkür ederim, saygılar.   14.05.2017 23:24
 

Trump ilk gezisini Vatikan, Kudüs ve Riyad'a yapacakmış... En büyük din ticareti. Selamlar, kaleminize sağlık...

Kenan ışık 
 13.05.2017 8:53
Cevap :
Evet. Teşekkür ederim. Saygılar.   13.05.2017 13:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 742
Toplam yorum
: 250
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 563
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster