Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
4734
 

Diyanet İşleri Başkanlığı ne iş yapar?

Diyanet İşleri Başkanlığı ne iş yapar?
 

Diyanet İşleri sınıfta kaldı.


Maksadım Diyanet İşlerini yermek de değil, methetmek de! Hele onun çalışmaları hakkında vatandaşı aydınlatmak benim hiç görevim değil. Merak eden web sitelerini inceler. http://www.diyanet.gov.tr

Günde beş defa ezan sesiyle rahatsız oluyorum. Ezan sesi bir Müslümanı rahatsız eder mi? Etmez tabii! Beni de etmemesi gerekmez mi? Gerekir!

Ama, normal makamında okunursa 3 dakikada bitebilecek bir ezanı, arabesk şarkı makamında, 10 dakikada okurlarsa ve bunu da avazları çıktığı kadar bağırarak yaparlarsa bu ezan insanı rahatsız etmez mi? Günde 5 kere yani toplam 1 saat. İstirahat ediyorsan böleceksin, uyuyorsan uyanacaksın, çalışıyorsan mola vereceksin, konuşuyorsan susacaksın.

Diyanet İşlerinin bunu engellemesi gerekmez mi? Lanet olsun o eski model hoparlörlere. Eskiden müezzinler çıplak sesle, minarelerin şerefesinden okurlardı. "Aziz Allah!" diye ayağa kalkar, huşu içinde zevkle dinlerdik. Sadace 2-3 dakikada biterdi, hem de keyifle, imanla dinlenirdi.

DİYANET İŞLERİ HİZMET İÇİN Mİ EZİYET İÇİN Mİ VAR?

Hizmet için olması gerekir, dinimizi bize sevdirmesi, tam olarak öğrenmemize katkıda bulunması gerekir.

Hangi müftülüğe gitsen genellikle kapı duvar. İçeride yetkili kişi bulmak zor, ilkokulu bile bitirememiş bir görüntü ve tavırda, dini ve her türlü bilgisi yetersiz görevlilere muhatap olursunuz. Ben oldum da yazıyorum.

İzmir Müftülüğü'nü aradım geçen ay, bir şikayetim vardı bildiremedim. Konak Müftülüğü'ne bildirecekmişim. Bunlar maaş almıyorlar mı ki bu kadar ilgisizler? Konak Müftülüğü'nü aradım, şikayetimin yarısını bildirdim, "Ha, hu" diyen bir maganda ses fazla konuşmadı, "bakarız, siz camiye kendiniz gidip bildirseniz daha iyi olur, " dedi.

Sabah ezanından sonra mikrofonu kapamalarında bir aksaklık olduğunu, 40-50 defa aralıklarla gürültülü mikrofon sesi geldiğini, bunun vatandaşı rahatsız ettiğini söylemiştim, şikayetimin yarısı bu, yarısı da ezan okunurken hoparlörün en az 3 misli fazla açıldığını, bunun rahatsız ediciliğini söyleyecektim, söylemedim. Karşımdaki muhatap alınacak kişilikte değildi. Bir de uzun okunmasını şikayet edecektim, edemedim.

Aradan 1 ay geçti, değişen hiçbir şey yok. Dün yine aradım bu sefer dinleyecek, ilgilenecek şahıs bulamadım, kapattım telefonu.

ÜLKEMİZDE CAMİ, OKUL, HASTANE KIYASLAMASI

* 892 kişiye bir cami, 1053 kişiye bir okul, 58 bin kişiye bir hastane düşüyor.

* 80 bin civarında cami, 67 bin civarında okul, 1200 civarında hastane, 100 kadar Cem Evi var.

* Her gün camide namaz kılanların sayısı 2 milyon civarında.

* Şu anda 24 milyon kişiye yetecek kadar cami var.

* 77 bin doktor, 90 bin din görevlisi var.

* 81 ilde, toplam 3850 Kuran kursu var.

* 35 bin adet "Cami Yaptırma Derneği"ne karşılık 1 opera derneği, 11 bale, 18 resim, 18 sinema, 38 tiyatro derneği var.

* Son 10 yılda (1999-2008) Diyanet İşleri Başkanlığına 7.2 milyar doların üzerinde kaynak aktarılmış.

Diyanet İşleri'ne devlet bu kadar büyük yatırımlar yaparken onlar ne yapıyorlar? Vatandaşın 2/3'ü Müslümanlığı bilmeden yaşıyor, kulaktan dolma ve İslam'ı rezil edici şekilde.

21. yüzyılda Allah adına cinayetler işleniyor. Kısacası Diyanet İşleri Başkanlığı görevini tam yapmıyor.

Hepinize sağlıklı, mutlu günler dilerim.

Mustafa Mumcu, Milliyet Blog 02 Eylül 2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Allah gecinden versin. Benden önce ölürsen cenazene tabii ki gelirim. Ama hocalığım maalesef olmadığından, yanımda imam Recep'i getiririm. Onu beğenmezsen, Amerikaliforniya'dan gözleri yaşlı burnu sümüklü hocayı getirtirim. Netice olarak dört kollunun kapağını aralatıp bana küfür ettirmeden göndermem!

mamut 
 03.09.2009 22:53
Cevap :
Sana küfür edecek kadar salaklaşmadım. Yaptığın dostluklar karşısında bir de küfür edeceksem yazık bana. Kapağı açtırırsan ben de birkaç saniye canlanırsam, yanaklarından öper yoluma devam ederim. İmam Recep'iistemem, takiyyeci, tarikatçıdır. Çağdaş bir imam bul! Saygı ve sevgilerimle.  03.09.2009 23:57
 

Cesaret ister. yanında yer alsan olmaz, karşısında dursan yine olmaz. Denilenler doğru mu? Hem evet, hem yanlış diyeceğim ama Mustafa MUMCU korkusu da ağır bastığından onuda diyemiyorum. Bu yazıya yorum yapmak cesaret ister dememin sebebini anlatabildim mi? Mustafa MUMCU, Diyanet, Cami, Ezan tehlikeli işler:) Sağlıcakla kal. Ömrünüz uzun olsun. Sizin yüzünüzden İzmir halkı rahatsız olmasın uzun zaman daha:)

bumerang 
 03.09.2009 19:28
Cevap :
Sevgili bumerang, ezan, diyanet, cami niye tehlikeli işler, anlayamadım. Diyanet İşleri, Müftülük, cami kadrolarında bir sürü bilgisiz çoban, oturmuşlar devletin haracını yiyorlar. Kendilerinden başka kimseye faydaları yok. İzmir halkına canım kurban! Onlar benim yüzümden rahatsız olmazlar, aksine sorunları azalır. Selam ve sevgiler.  04.09.2009 16:43
 

sesini açmayı bir iş zannediyor imamlar. Bir de bağırarak ezan okuma çalışması. 100 metre arayla yapılmış camilerde birkaç saniye farkla ezana başlayan çirkin sesli imamlar. Al sana bir ses çorbası. Hiçbir şey anlaşılmıyor. Daha önce merkezi sistemle ezan okunuyordu. Sesi ve makamı güzel olan imamlar okuyordu. Ne güzeldi. Geriye dönüş oldu. Kötü sesli imam, adamı imandan çıkarır. Ben çıkmak üzereyim. SİZE KATILIYORUM. Selamlar sevgiler.

Ş ODABAŞI 
 03.09.2009 15:02
Cevap :
Sevgili müdürüm, bizim burada eskiden dağınık düzen vardı, daha kötüydü. Şimdi merkezi sistem ama her camiden yayılan ve bizleri o mahallenin imamının esiri eden bir sistem bu. Bir de doğru dürüst ezan okuyan az. Sanki şarkı yarışmasındalar. Saygı ve sevgilerimle.  03.09.2009 18:53
 

Ezan her şekilde güzeldir. Çünkü dine çağrıdır. Çevrenizdeki camilerde buna vurgu yapılmak isteniyor olabilir. Halinize şükredin. Hiç ezan okunmasa daha mı iyi... Çevreniz memunsa boşverin gitsin.

,,,,,,,,,, 
 03.09.2009 14:43
Cevap :
Yok ya!.. Boş vereyim gitsin ha!.. Benim adım "Mustafa Boşver" değil, "Mustafa Mumcu". Ülkemin her problemiyle ilgilenirim. Sizin düşüncenizdeki idareciler, boş vere vere ülkeyi bu hale getirdiler. Siz boş vermeye devam edin!  03.09.2009 18:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3179
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster