Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '11

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
339
 

Diyet yapmayı neden başaramıyoruz?

Diyet yapmayı neden başaramıyoruz?
 

Diyet programına başladığımızda en iyi sonucu en hızlı şekilde almak için heveslenip heyecanlanıyoruz ve genellikle diyetin ilk iki haftasını çok katı bir şekilde uyguluyoruz ve çok büyük sonuçlar almayı bekliyoruz. Ama birçok insan  amacı doğrultusunda giderken  diyete başladıktan birkaç hafta sonra  raydan çıkıyor. Peki bunun nedenini hiç düşündünüz mü?

Bu başarısızlığın en büyük nedeni değişime uyma çabamız. Birçoğumuz kendi rutinimizde tıkanıp kalıyoruz ve bize yararı olacağını bilmemize rağmen alışkanlıklarımızı değiştirmekte, bırakmakta zorlanıyoruz. Bu alışkanlıklar ne yediğimiz, öğünlerimiz, hangi saatte hangi besini yediğimiz vb olabilir

Diyete karar verilen ilk birkaç hafta, bildiğimiz eski yollara başvururuz. Yapacağımız değişikliklerin aşama aşama üstesinden gelmeliyiz. Katı bir diyete girmemeli ve yediğimiz besinlerin hepsinden birden vazgeçmemeliyiz. Diyete aşama aşama geçiş yapmak eski alışkanlıklarımızı bırakmak daha kolay, esnek ve uzun bi zamana yayılmalıdır.

İkinci neden motivasyondur. Diyetin başlarında hissettiğimiz motivasyon hissi zamanla kaybolur. Biraz değişiklik görürsünüz ama diyetin ilk iki haftasında istediğiniz sonucu alamayınca motivasyonunuzu kaybedersiniz.En büyük motivasyon sizin kendi başarınızdır.Eğer diyetinize en az  1 ay sadık kalırsanız , vücudunuzda gözle görülür farklılıklar ve tartıda tatmin edici bir rakam göreceksiniz.Bu sonuçları görmeye başlar başlamaz  daha fazla kilo kaybetmek için motivasyonunuz daha da artacak .Daha fazla kilo kaybettikçe de bu döngü devam edecek. Kısacası gerçek sonuçları görebilmeniz için diyetinize yeterince uzun süre uymanız yeterli.

Diyet sırasında yaptığımız hileler de başarısız olmamızın diğer bir nedeni!!! Sağlıklı beslenmek kilo kaybının anahtarıdır, bunun için kalori alımını kısıtlamak zorundasınız. Her birkaç günde bir yapacağınız kaçamaklar bile  kilo alımı ve kilo kaybı arasında fark yaratacaktır.

Ve son neden iştahımıza sahip olamamamız. Yemeden yaşayamayacağımızı düşündüğümüz bazı besinler vardır. Bu problemin çözümünden biraz önce bahsettik. Anahtar, değişimi aşama aşama yaşamakta.Eğer diyete başlar başlamaz sevdiğiniz besinlerin tümünü bir anda hayatınızdan çıkartırsanız  hiç şüphe yok ki çatlayıp o besinin hepsini tüketeceksiniz , belkide aynı gün içinde, ve böylece verdiğiniz kiloların geri dönüşü hiç de zor olmayacak. Değişikleri hayatınıza teker teker yerleştirmek sizin için uzun dönemli bir başarının anahtarıdır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2740
Kayıt tarihi
: 15.06.10
 
 

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde 2007 yılında başarı ile mezun olmuştur.20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster