Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '09

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
41906
 

Doğayı nasıl koruyabiliriz?

Doğayı nasıl koruyabiliriz?
 

Doğanın güzelliği


Bütün canlıların yaşadığı doğal ortama doğa diyoruz.Doğayı bütün canlılarla ortak kullanmak zorundayız.Bu ortaklığın bozulmaması için doğadaki bütün canlılarla ortak yaşamayı başarmamız gerekir. Doğayı ortaklaşa kullanıyorsak bütün canlıların yaşam hakkına da saygı göstermek zorundayız. Doğayı korurken neler yapmalıyız.; Çöpleri yerlere atmamalıyız. Sigara izmarıtlerini gelişi güzel atarak ormanlarımızın yanmasına sebep olmamalıyız., Ağaçsız alanlara fidan dikip genç ağaçları kesmemeliyiz.. Denizleri gölleri ve akarsuları kirletmemeliyiz.Havayı kirleten tehlikeli gazların salınımını azaltmak zorundayız. Topraklarımızı erozyondan korumalıyız. Doğal kaynaklarımızın kullanırken israf etmeyip, tasarruf edmeliyiz. Kimyasal atıkların toprağa, suya, havaya karışmasının önlemeliyiz.

Kaynaklarımızı düzgün kullanarak, gelecekte yaşayacak insanlara da havayı ve suyu temiz kullanabilmesini sağlamalıyız. Doğayı kirleten maddelerin kullanımına artık son vermeliyiz. Bir kızıldereli atasözü diyor ki "doğa atalarımızın bize emaneti değil, doğacak çocukların emanetidir"diyor. İşte bizler de bu kutsal görevimizi yerine getirerek, doğanın bütün canlılığıyla yaşayabilmesi için insanlık olarak üzerimize düşen görevleri yapmalıyız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle bu gibi sosyal konulara şimdiden duyarlı olmanı ve bu yaşta düşüncelerini yazarak ifade etmeni çok güzel ve olumlu bulduğumu belirtmek istiyorum. Büyüdüğün zaman da aynı hassasiyeti göstermeni ve yazmaya devam etmeni temenni ediyorum. Kendini daha kolay ve iyi ifade edebilmek için kısa cümleler kullanmanı tavsiye ediyorum. İlk paragrafın tek bir cümleden oluşması, gördüğün gibi anlatımı biraz zorlaştırmış. İkinci paragraf bu bakımdan daha anlaşılır durumda. Bu söylediklerimi sakın tenkit olarak algılama olur mu canım. Yaza yaza öğrendik hepimiz. Hiçbir şey birdenbire olmaz. Seni kutluyorum ve başarılar diliyorum. Selam ve sevgilerimle...

Ahmet YILMAZ 
 02.12.2009 7:31
Cevap :
Eleştrilerinizi dikkate alacağım. Her şey için teşekkür ederim.  03.12.2009 14:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 5338
Kayıt tarihi
: 15.04.09
 
 

Hacı Rahime Ulusoy Anadolu Deniziclik Lisesinde 9. Sınıfta Okuyorum. İleride kaptan olmak istiyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster