Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
9925
 

Dolandırıcılığın böylesi

DOLANDIRICILIĞIN BÖYLESİ

Yaşanmış bir öykü, Muğla’nın Fethiye İlçesinde geçer. Adnan beyin 8 daireli yüzme havuzlu kocaman bir bahçesi olan apart oteli var. Bahçesinde çeşitli meyve ağaçları çiçekler ilk bakışta insanın içine ferahlık veriyor. Ev sahipleri mütevazı sevecen hoş görülü insanlar bahçe katında oturuyorlar. Yemeklerini bahçelerinde bulunan kocaman masalarında yerler, gelip geçenleri buyur ederler misafirleri eksik olmaz.

Bir gün boş olan daireyi kiralamak isteyen,  karı koca bir çift gelir, Ankara Ortadoğu Üniversitesinde Profesör olduklarını belirtirler,  Çift orta yaşta hoş giyimli güler yüzlü insanlar. Adnan beye hüviyetlerini gösterir 3 aylık kiralayacaklarını bildirirler ve hüviyetlerinin bir kopyasını da verirler. Görünüşe aldanma derler ya, görünüşlerine aldanan ev sahipleri ne peşinat ne de güvence parası almazlar.

Adnan Bey o yıl tüm dairelerinin eşya ve araç gereçlerini tamamen değiştirmiş yeni sezona hazırlamışlar. Yeni kiracılar yerleşirler gelip geçerken Adnan beylerin her gün sofralarını şenlendirmişler.

Aradan bir ay geçmiş aylığı ve elektrik suyu ödememişler. Adnan Bey belki sıkışık bir durum vardır hele ayın 15 i olsun konuşuruz demişler. Ayın 15 inde dairelerinin zilini çalınca eşi çıkmış ve Kocasının acilen Ankara’ya gittiğini,  kayın biraderinin kanser ameliyatı olduğunu gelince paralarını ödeyeceklerini bildirmiş özür üstüne özür dilemiş.  Bir hafta daha geçmiş ev sahibi hanım tekrar kiracılarının zilini çalmış kimse yok iki gün üst üste gidip gelmiş zil çalmış yok yok. Adnan beyin Üniversiteyi aramak aklına gelmiş ve aramış, o isim ve soyadı olan hiçbir Profesör olmadığını söylemişler.

Karakola giden Adnan Bey polisten o insanların aranan dolandırıcılar olduklarını hüviyetlerinin de sahte olduğunu belirtmişler. Başkasının hüviyetine kendi resimlerini yapıştırmışlar. Polisle daireye giren Adnan Bey evin de soyulduğunu üzüntüyle görmüş. Telefonu yeni nevresin ve çarşaflarının, havlularının tabak çanaktan çatal bıçağa kadar her şeyin gittiğini görmüşler, ev tamtakır olmuş. Üstelik iki aya yakın elektrik su ve telefon paraları ev kirası da gitmiş. Her gün yedirip içirip havuzlarında yüzdürmeleri de cabası.

Evinizi kiraya verirken:  İyice araştırıp sormadan kimlik bilgilerini resmi makamlara teyit ettirmeden vermeyiniz.

NAHİDE ÇELEBİ

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nahide Hanım,ev sahibi iyi niyetli olduğu için karşısındakini de kendi gibi sanıyor.İyi araştırmadan anahtarı veriyor.Evini kiraya verip de benzer durumlarla karşılaşmayan yok gibi.Selam ve saygılar.

Hüseyin Başdoğan 
 08.01.2019 17:21
Cevap :
Sayın Başdoğan Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  08.01.2019 19:55
 

Hay Allah... Ne insanlar var bu dünyada. Ama anlamadan çarpılıyorsun. Çok ilginç bir hikaye Nahide Hanım. Teşekkürler.

Erdal Ceyhan 
 15.01.2017 0:18
Cevap :
Sayın Ceyhan! Etrafımız türlü türlü dolandırıcı, hırsız katil ve teröristlerle çevrildi.Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  15.01.2017 12:57
 

Sevgili ablacığım, ne yazık ki, yavuz hırsız ve dolandırıcalar ev sahibini bastırıyor. 8.450.000 civarında karşılıksız çek var. Mahkemeler bu doğrultuda açılmış dolandırıcılık dosyaları ile dolu. Benim de Marmaris'teki bir kiracım, 3 ay kirayı ödemedi, gerekçe olarak üst kattan gelen bir sızıntı nedeniyle tavanında sızıntı olduğunu ve bunun hafif bir rutubete neden olduğunu söyledi. Hemen bir usta gönderip sorunu izale ettireyim dediğimde, "hayır gerek yok, siz beni böyle idare edin, ben de bu şekilde devam edeyim" diye akıl durduran bir yanıt verdi. Tabi icraya verdim. Allahtan, mal varlığı var mış ki, korktu ve çıktı. Yeni düzenleme çerçevesinde, emeklilerin kira gelirlerinden oluşan borcuna karşılık, maaşına el koyulamıyor. Evindeki eşyaların ihtiyacını karşılayan bir adeti haczedilemiyor. Bu adam bitişikteki bakkala ve uçan kuşa borç yapmış. Yaşlı bir emekli, içki müptelası imiş. Bana borcunu ödedikten sonra, kalp ameliyatımın nekahat döneminde yolda göğsüme bir yumruk aşk etti.

Refik Başdere 
 14.01.2017 0:40
Cevap :
Ah kardeşim ah dolandırıcı yalancılar hırsızlar katiller etrafımızı sardı Allah ıslah etsin, bunlara caydırıcı çok ağır cezalar getirilmeli. Geçmiş olsun değerli yorumun için çok teşekkür ederim.Selamlar sevgiler sağlık ve mutluluklar.Ablan Nahide Çelebi  14.01.2017 11:35
 

Fazla iyi niyet zarar verici olabiliyor...Dolandırıcıdan geçilmiyor ortalık..selam ve svegimle hocam...

Tülay EKER 
 12.01.2017 11:12
Cevap :
Sevgili Tülay Kardeşim! Etraf çeşitli yollardan insanları dolandıran dolandırıcılarla dolu.Allah köklerini kurutsun.Değerli yorumunuz için teşekkürler sevgilerimle.NAHİDE ÇELEBİ  12.01.2017 13:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1967
Toplam yorum
: 12046
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster