Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '13

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
3074
 

Düğün Dernek Filminde hiç gülmedim.

Düğün Dernek Filminde hiç gülmedim.
 

Geçtiğimiz günlerde İzmir'de idim. O gün torunlar okula, kızım ve damadım da işlerine gidince evde yalnız canım sıkıldı. Ege Park'a gideyim, biraz mağaza bakar, bir kahve içerim diye düşündüm.

Alışveriş merkezi daha öğle bile  olmadığı için tenha idi. Mağazalara biraz baktım, yeni yıl için süslenmiş, çeşit çeşit giysilerin vitrinlendiği mağazalar ışıl ışıl ve çok güzeldi.

Sabah kahvemi de içtikten sonra saatime baktığımda daha akşama çok vakit olduğunu gördüm. Alışveriş merkezindeki sinemalarda bir film seyredeyim diye düşündüm. Film  afişlerinin önünde kararsız kaldım. O gün cuma olmasına rağmen salonlardan sadece biri yeni film getirmişti. O da pek sevmediğim bilim kurgu tarzı idi. Sonunda 'Düğün Dernek' isimli bir filme girmeye karar verdim.

Filmin pek tanınmış oyuncusu yoktu. Sadece Rasim Öztekin'i biliyordum, o da pek tuttuğum bir oyuncu değildi. Ayrıca afiş de çok karışık gözüküyordu. Sanırım bir düğün olayını anlatıyordu film.

Biraz gülerim, biraz değişik yerler görürüm, sıkılırsam çıkarım diye düşünerek sinemaya girdim.

Salon pek kalabalık değildi. Hatta hiç kalabalık değildi.

Film çok bildik bir hikayeyi anlatıyordu. Orta Anadolu'da geçen bir düğün olayı. Uzaklara okumaya gönderilmiş bir oğul, alıp getirdiği bir yabancı gelin ve eşe dosta mahçup olmamak için çocuklarına düğün dernek kurmaya çalışan biçare ebeveynler.

Ben filmin daha yarısı olmadan sıkılmıştım. Şu anda bu yazıyı yazarken düşünüyorum. Aklımda filmden kalan neler var diye. Aradan çok zaman geçmemesine rağmen filmi hatırlamıyorum bile. Demek ki beni etkileyen tarafı olmamış filmin. Güldüm mü? Hayır. Salonda bazı kişiler gülerken neye güldüklerini düşündüm sadece. Bir tek yerde biraz gülümsedim sadece.

Kısacası büyük bir sabırla salonu terk etmeden filmin bitmesini seyrettim. Sadece filmin geçtiği Erzincan ve Sivas'ı görmüş oldum. Filmi terketmedim, zira dışarı çıksam yapacak fazla bir işim yoktu. Vakit geçsin diye oturdum sinemada.

Filmde doğru dürüst bir konu olmadığı gibi, diyaloglar son derece saçma idi. Oyuncular komedi yapacağız, güldüreceğiz diye palyaço durumuna girmişlerdi.

Anlayacağınız ben iki saatimi saçma sapan bir şekilde geçirmiş oldum.

Sanırım bir çok kişi benim gibi düşünmüyor. Zira bugünkü gazetelerden birinde bu filmin bugün itibarı ile 3 milyona yaklaşan gişe sayısı ile rekora koştuğunu okudum. Filmin şarkısı 'Entarisi dım dım yar.' dinlenme rekorları kırıyormuş.

Çok merak ediyorum acaba insanlar o filmde benim bulamadığım neyi buldular ki film bu seyirci sayısına ulaştı.

Bu da gösteriyor ki bir filmin tutması için ne büyük prodüksiyonlara, ne çok yetenekli oyunculara, ne çok güzel bir konuya ihtiyaç var. Topla iki üç kişiyi, bul  bir saçma konu, falan filan....

Sonra da 'Türk Sineması nereye gidiyor.' diye sorup duralım. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Sinema sitesinde de yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Harika yazınızdan ötürü sizleri kutluyorum ve size katıldığımı bilmenizi istiyorum, Ahmet kuralı sempatikliği ile öne çıkarabilecekken soktukları durum :) biraz acayipti.. Acaba bu film izlemek için napabiliriz? Pek bilmiyorum nerden izleyeceğimi? Tekrar diyorum yazınızın her noktasına katılıyorum ancak şöle bi durum var Ahmet kural her nekadar sönük kalsada yinede bir numara :)

Olcay Ak 
 01.02.2015 14:09
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim Sayın Yazarım. Değindiniz gibi bir çok iyi sanatçımızı bu tür filmlerde yazık ediyoruz. Size de yazılarınızda başarılar dilerim.Saygılarımla  02.02.2015 13:07
 

Merhaba Erhan.Hayır yanılıyorsun bence.Geçen star tv izlerken yine çıktı ve de yine güldüm.Eğer bir film ve sanatçı bir insanı her izlediğinde güldürüyorsa demeekki başarıya ulaşmış demektir.

Sezen saytaç 
 23.09.2014 18:29
 

Aslında beklentileri fazla tutmamak lazım. Ahmet Kural'ın kendine özgün oyunculuğu bir çok insanın beğenisini kazanırken kimisine çok itici geliyor. Sonuçta bir komedi filmi ve izlerken gerçekten keyif aldığım filmlerden bir tanesi. Özellikle sinemada film izlemek ayrı bir keyif katıyor. Kahkalarla izlemesemde izlerken eğlendiğim güzel bir filmdi.

Erhan Akdemir 
 20.09.2014 11:14
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim Sayın Yazarım,ben de tekrar izleyeceğim filmi.Saygılarımla  20.09.2014 17:51
 

lk film izle diğinizde bir espriye gülerken arada birkaç espri heba oluyor malum uzun uzun güldürüyor adamlar.Asgari 2 doz öneriyorum, doz aşımı midede kasılma, çene de geçici ağrı, gözler de kızarıklık ve sanrı (filmden kareler) görmeye ,kendi kendine gülme gibi davranış bozukluklarına sebep olabilir :))

Tayfun ÇAKIR 
 17.09.2014 11:35
Cevap :
Sayın Tayfun Bey,yorumunuz için çok teşekkür ederim. Herkes çok methetti bu filmi. Sanırım tekrar seyredeceğim. Saygılarımla  17.09.2014 12:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1057
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster