Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1916
 

Dünya Hayvan Hakları Günü

Dünya Hayvan Hakları Günü
 

DÜNYA YALNIZ BİZİM DEĞİL.!


İlk “Hayvanları Koruma Derneği”ni 1825’de İngilizler kurdular. Daha sonra birçok ülke de kurulan dernekler 1931 yılında toplanarak 4 Ekim gününü “ Hayvanları Koruma Günü” olarak kabul ettiler. Bizde ise ilk dernek, 1955 tarihinde Ankara’da kuruldu.

Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi metni, Uluslararası Hayvan Hakları Birliği ve ona bağlı ulusal birlikler tarafından

21-23 Eylül 1977 tarihinde Londra’da hayvan hakları konusunda yapılan üçüncü uluslararası toplantıda kabul edildi.

Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi ise, Paris’te UNESCO Sarayında 15 Ekim 1978 tarihinde törenle ilan edildi.

Tüm hayvanlar eşit doğar ve eşit yaşama hakkına sahiptirler.
Tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır. Bir tür hayvan olan insan, diğer hayvanları yok edemez. Hayvanları kendi çıkarı için karşılıksız kullanamaz.
Hiçbir hayvana kötü ve zalimce davranılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu ise bu, bir anda ve acı çektirilmeden yapılmalıdır.
Vahşi hayvanlar kendi doğal çevrelerinde yaşama ve çoğalma hakkına sahiptir. Eğitim amacıyla bile olsa vahşi hayvanlar özgürlüklerinden mahrum bırakılamaz.
Evcil hayvanlar, uyumlu bir biçimde ve özgürlük içinde yaşama hakkına sahiptir. İnsanların kendi çıkarları için evcil hayvanların yaşama koşullarında yapacakları her türlü değişiklik, haklara aykırıdır.
Evcil hayvanlar, doğal yaşama sürelerine uygun uzunlukta yaşama hakkına sahiptir.
Tüm çalışan hayvanlar (at, eşek…) iş süresinin sınırlandırılması, işin daha az yorucu olması, güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
Hayvanlara fiziksel ya da psikolojik acı çektiren deney yapmak, hayvan haklarına aykırıdır.
Beslenmek için bakılan hayvanlar barındırılmalı, taşınmalı ve ölümleri de korkutmadan ve acı çektirmeden olmalıdır.
Hayvanlar, insanlar tarafından eğlence amaçlı kullanılamazlar. Hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlarla gösteri yapılması, hayvan onuruna aykırıdır.
Zorunlu olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi, yaşama karşı işlenmiş bir suçtur.
Çok sayıda vahşi hayvanın öldürülmesine neden olan safariler ve av partileri, hayvanlara karşı yapılmış bir soykırımdır. Doğal çevrenin kirletilmesi, yıkılıp yok edilmesi de soykırıma eşdeğerde alçakça bir davranıştır.
Hayvanların ölüsüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanların öldürüldüğü şiddet sahneleri, sinemalarda ve televizyonlarda yasaklanmalıdır.Ama hayvanlara yapılan saldırıları kınamak amacında olan filmlerde bu sınırlama yoktur.
Hayvanları koruma kuruluşları, devlet katında temsil edilmelidir. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.

TÜRKİYE' DE DURUM

Türkiye’de Hayvan Hakları konusunda ilk kez 2004 yılında bir çalışmaya tanık olundu. “AB Uyum Yasaları” kapsamında hazırlanan ve hayvan hakları savunucularınca "Makyaj Yasası" olarak nitelenen "5199 sayılı “Hayvanları Koruma Kanunu” pek çok eksiği ile 24 Haziran 2004’te TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe girdi.

SON SÖZ :

Üzerinde yaşadığımız Dünya sadece insanlara ait değildir. Her türden canlının da yaşama alanıdır. Eğer tüm canlıların yaşama hakkına saygıya yasalarımızda yer verir ve etik anlayışımızda bunları içselleştirirsek işte o zaman gerçekten şiddeti yadsıyan, barış içinde ve sivil, özgür bireyler olarak yaşama yoluna girmiş olacağız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayvanları kesip etini yedikten sonra bunların anlamı kalmıyor tabii ki...

Kerim Korkut 
 07.06.2011 6:21
 

Pekala soru olarak algıladığın yazımı değiştirerek sadece hayvanlara olan duyarlığığınız birazda sokak çocuklarınada olmasını diliyorum.İşte anlamadığınızın resmidir sadece olay ekmek vermek değil!ÖNCE İNSAN ,SONRA HAYVAN diyor saygılar sunuyorum

AHMET KAPLAN 
 14.10.2010 8:25
Cevap :
sayın kayatber sayfanıza baktım.. onca tartıştığınız çocuklar - sokak çocukları konusunda yazılmış tek bir yazı görmedim. sadece kendi çocuğunuz için var.elbette tercihlerinize karışmam söz konusu olmaz ama eleştiriyi yapan kişinin de başka bir sosyal sorunla bağlantılı bir yazısını görmeyi umardım (!) beni eleştirmeniz biraz " aleme verir talkımı " hesabı olmuyor mu ?  14.10.2010 21:01
 

DEĞERLİ ARKADAŞIM ANLATMAK İSTEDİĞİM ŞU! ELİNİZDE 1 EKMEK OLSA KARŞINIZDADA SOKAK ÇOCUĞU VE AÇ BİR HAYVAN OLSA VE TERCİH ETMEK ZORUNDA KALSANIZ SİZ HANGİSİNİ TERCİH EDERDİNİZ? İÇTEN CEVABINIZI BEKLİYOR SAYGILAR SUNUYORUM

AHMET KAPLAN 
 12.10.2010 16:23
Cevap :
Bu sorudan amacınız nedir ? herhalde bana hayvan hakları savunucularının bu “boş” işlerle uğraşmayıp , yoksul ve aç çocuklar için uğraşmaları gerektiğini ima ediyorsunuz. Ancak bu absürt ve yanlış bir bakış açısı. Zira birine yardım etmek diğerine etmemeyi gerektirmez. sokak çocukları ciddi bir sosyal yaradır. Sadece eline ekmek tutuşturup çözemeyeceğiniz denli önemlidir. Yıllar önce emekli öğretmen bir hanım beni azarlamıştı yediğim poğaçanın artanını . Biraz ilerdeki çiçekçinin çocuklarına vereceğime orada köpeğe verdiğim için.. ben de hanıma " yazık sizin bunca yıl okuttuğunuz çocuklara “ demiştim..zaten hiç dokunmadığım iki tane poğaçayı götürüp vermiştim o çocuklara . ama hırsımdan o kadına söylemedim .. izmirde 4 üniversite öğrencisi bir kedinin başını ezerek öldürdü. yakalandılar ve serbest kaldılar . biz böyle caniliklerin SUÇ sayılmasını istiyoruz. hayvanlara yönelik caniliklerin tecavüzlerin cezalandırılmasını istiyoruz. sadece ekmek vermek değil.  12.10.2010 19:13
 

DEĞERLİ ARKADAŞIM TAKDİRE ŞAYAN DUYARLILIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER YALNIZ ŞUNU DA UNUTMAYALIM Kİ DÜNYADA VE YIRDUMUZDA BİNLERCE BELKİDE MİLYONLARCA KORUNMAYA MUHTAÇ SOKAK ÇOCUKLARI DA VAR .SİZCE KIYASLAMA YAPILSA SOKAK ÇOCUKLARIMI HAYVANLAR MI?? CEVAP VERİRİSENİZ SEVİNİRİM.SAYGILARIMLA AHMET KAPLAN

AHMET KAPLAN 
 08.10.2010 9:05
Cevap :
ahmet bey, ilginize teşekkür ederim.. benim elimde bir tane ekmek varmış ve karşımda aç sefil bekleşen çocuklar yerine köpeklere vermişim gibi bir eleştiriyi anlamak zor. sistem güçlüden yana. zayıfı mağduru korumuyor fazlaca. çocuklara sahip çıkılmasına karşı olmak mümkün mü ? ama hayvan haklarından söz etmeme engel değil bu. hepsi hayatın gerçeği . sivil toplum örgütlü toplum demektir. bu sorumluluğu duyan bireyler güçleri yettiğince zayıf - mazlum - güçsüze destek örgütlenmelerine katılmalıdır. neden bu tepkiyi verdiğinizi merak ediyorum . dediğim gibi acıma duygunuz, vicdani sorumluluğunuz varsa ve kendinizi sorumlu birey hissediyorsanız mutlaka bu tür girişimlere destek olmak gerek. en azından artık yemeğinizi çöpe atmak yerine poşet içinde uygun bir yere hayvanlara bırakırken belki karşılaştığınız kimsesiz çocukların da karnı doysun diye fırından ekmek alıp verirsiniz . ikisi de yapılabilir .. mazluma yardıma engel olan bencillik ve kibirdir. yoksa birini tercih etmek değil.  08.10.2010 17:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 397
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 3348
Kayıt tarihi
: 25.12.08
 
 

İnşaat mühendisiyim. İTÜ mezunuyum.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster