Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
20955
 

Dünyada anadil ve resmi dil uygulamaları

Dünyada anadil ve resmi dil uygulamaları
 

Demokratik ülkeler, kendi ülkelerinde konuşulan dillere eşitlik sağlıyor, o dilleri koruma altına alıyor ve onları resmi diller haline getiriyorlar. Bugün BM üyesi 194 ülkeden çoğunun, tam 113 ülkenin birden çok resmi dili var. Örneğin Çin Halk Cumhuriyeti’nde 51, Hindistan’da 36, Rusya’da 34 resmi dil bulunuyor. Komşu ülke Irak’ta 4 resmi dil var (Arapça, Kürtçe, Türkmence ve Asurice), İran’da da 8 dil ( Fars, Azeri, Kürt, Luri, Mazandarani, Gilak, Beluci ve Arap dilleri ) anayasal olarak tanınmış durumdadır. ( List official languages by state-Wikipedia ).

İsviçre dışında, çok dilli ülkelerde bir dil genel resmi dil konumundadır. Örneğin, Çin’de Çince, Rusya’da Rusça, Hindistan ve Pakistan’da da İngilizce genel resmi dildir. Diğerleri genel resmi dil ile birlikte, ikinci ya da bölgesel resmi dil durumundalar. Örneğin Rusça, Rusya Federasyonunun tümünde, Tatarca ise Tataristan Cumhuriyeti’nde Rusça ile birlikte resmi dil işlevi taşıyor.

İsviçre’de ise, kanton dili ya da dilleri resmidir, onların üzerinde genel bir resmi dil yoktur. Ancak bir İsviçreli, zorunlu olarak ikinci bir İsviçre dilini –çoğunca Almanca ya da Fransızca’ yı- okulda öğrenmektedir.Bu bakımdan kendi aralarında anlaşma zorluğu söz konusu değildir.

Türkiye’de, Türkçe dışında bir resmi dil talebi zaten yoktur. Herkes Türkçe öğrenmeye devam edecektir . Başka bir dil kabul edilse bile Türkçe genel resmi dil olma özelliğini koruyacaktır. Dolayısıyla bölünme paranoyaları dayanaksızdır.

Bir ulusun ya da topluluğun anadilinde eğitim görme talebi tartışmasız demokratik bir haktır. Bu hak, kuşkusuz değişik biçimlerde kullanılabilir. Ancak buna ilişkin karar almada ilgili toplumun görüşü temel olmalıdır. Örneğin talepte bulunacak köy ve diğer yerleşimlerde Çerkesçe devlet okulunda, ilköğretimde daha fazla, orta ve yüksek öğretimde de daha az ders olarak okutulabilir. Bunun kimseye zararı olmaz. Özel kurs ve benzeri öneriler ise, aldatmacadan öteye bir anlam taşımaz.

SONUÇ :

Çin‘ de 51 dil, Hindistan’ da 36 dil, İran’ da 8 dil, Irak’ da 4 dil, İtalya’ da 11 dil, Filipinler’ de 17 dil, Rusya’ da 34 dil, Güney Afrika’ da 11 dil, İspanya’ da 5 dil, İngiltere’ de 10 dil, ABD’ de 8 dil olmak üzere toplam 113 ülkede birden çok resmi ya da bölgesel olarak tanınmış dil vardır. Tek dil kullanıldığı iddia edilen Fransa’da ise Fransızca dışındaki diller, talep olması durumunda yerel yönetimlerce devlet okullarında okutulmaktadır. Bu nedenle 113 ülke bölünmüş mü oluyor ?

Elbette Hayır.

Uzlaşma kültürünü ve demokrasiyi içselleştirmek bölünmeyi değil daha fazla bütünleşmeyi sağlayacaktır. Bunun en güzel örneklerinden biri Mandela ve Güney Afrika Cumhuriyetidir. Onca kutuplaşma ve çatışmadan sonra Mandela’ nın uzlaşmayı ve barışı sağladığı Güney Afrika’da ırklar ve halklar çatışmadan ve bölünmeden, 11 resmi dilleri, beyazı, siyahı ve melezi ile gayet güzel geçiniyorlar. Ama bölünmüyorlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli arkadaşım, bu yazın tam da; Erdoğan'ın, Almanya başbakanı Merkel'den Almanya'daki Türkler için Anadilde eğitim istemesinin (10 ekim günkü gazeteler) üstüne kafa yorduğum bir zamana denk geldi. Şu kaderin cilvesine bakar mısın? Kendi ülkesinde yaşayan Kürt vatandaşlara; ''Bizden anadilde eğitim hakkı filan beklemeyin!'' diyen Türkiye başbakanı, başka bir ülkede yaşayan Türkler için Türkçe, yani anadilde eğitim istiyor. Cilve dediğime bakma, buna adıyla sanıyla ne denir, buraya yazmaya utanıyorum. Bir de hiç sıklmadan Avrupa devletleri için çifte standartlı der dururlar. Bundan iyi çifte standart olur mu? Ha, bir de asimilayonu tarif edip şöyle buyurmuş başbakanımız; ''Asimilasyon bir insanlık suçudur!'' Hadi buyurun bakalım! Hani derler ya, ''Ört ki, ölem!'' İşte zurnanın zırt dediği delik burasıdır. Ne diyeyim, bir kez daha sözün bittiği yerdeyiz. Şimdi ister misin, Almanya'da yaşayan Kürtler de aynı hakkı kendileri için istesin. Olur mu olur... Kal sağlıcakla arkadaşım.

hazandagüzeldir 
 12.10.2010 22:08
Cevap :
çifte standart yaşamın her alanında geçerli ne yazık ki.. bu değerli ve anlamlı yorum için çok teşekkür ederim. sevgiler, selamlar  14.10.2010 21:45
 

Bilgilendirici ve düşünceyi açıcı özellikteki yazınız için teşekkürler. Demokrasilerde anadil eğitimini ve kullanımını özgürleştirmek barışa hizmet edici bir tutumdur. Ancak burada anadilde eğitim ile anadil eğitimini karıştırmamak gerekiyor. Kanımca devlet okullarında resmi dil dışındaki anadilde veya bir yabancı dilde eğitim sunmak eğitim bütünlüğünü ve iletişimdeki kavramsal uzlaşmayı bozucu etki yapacaktır. Çünkü anadilde eğitim hakkının devlet belli bir etnik halk kitlesine veremez; bu demokratik eşit davranım ilkesine aykırıdır. Tüm derslerin farklı dillerde öğretildiği bir Türkiye gençliğinden çok da sağlıklı ve bilimsel kavramlı bir iletişim ve anlaşım beklenemez. Bu yüzden eğitim dili en azından devlet okullarında Türkçe olmalı, ancak anadiller ve yabancı diller de isteğe bağlı olarak güçlü bir biçimde öğretilmelidir. Sadece özel okullara milli eğitim müfredatına uymak koşuluyla anadilde eğitim sunma hakkı verilebilir. Bu da demokratik talebe bağlı bir olgu olarak özgürlüktür.

Muharrem Soyek 
 12.10.2010 13:46
Cevap :
muharrem bey, iki dil, bir bavul filmini izlediniz mi bilmiyorum. ama zaten bilinen bir konudur. ilk okula başlayan çocukların türkçe bilmemeleri nedeni ile yaşanan güçlükler.. adı üstünde ana dil. evinde ne konuşuluyorsa çocuk o dili bilerek geliyor. ilk yıllar türkçe öğretilmeye çalışılırken zaten diğer dersler de eksik okunuyor. türkçe öğretilirken bir yandan da çocuğun konuşmasını bildiği dilin yazılımını öğrenmesinin ne mahzuru var ki.. onca ülkede sorun yaratmayan uygulama burada mı sorun yaratacak ? sorun baskılamadan, kimliklerin inkarından kaynaklanıyor. değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim .. selamlar  14.10.2010 21:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 397
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 3335
Kayıt tarihi
: 25.12.08
 
 

İnşaat mühendisiyim. İTÜ mezunuyum.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster