Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3083
 

Dünyanın dörtte üçü suyla kaplıyken su sıkıntısı çekilmesi bilimin açıklaması gereken bir konudur

Dünyanın dörtte üçü suyla kaplıyken su sıkıntısı çekilmesi bilimin açıklaması gereken bir konudur
 

Bilim dünyası bazı konularda insanlığı ikna edemiyor. İşte örneğin yazımızın başlığında görüldüğü gibi dünyanın dörtte üçü suyla kaplı ama dünyada susuzluktan ölen insan var. Var olan kaynaklar işe mi yaramıyor? İhtiyaç sahiplerine mi taşınamıyor? Rant nedeniyle mahsus mu kullanılmıyor?

Dünyada su yetersizliğinden bahsetmek bana komik geliyor. O dörtte üçü denilen okyanuslar, denizler su değil mi yoksa? Kutuplarda milyarlarca metreküp donmuş buz kalıpları dururken Afrikalım bir damla suya hasret. Buz dağları erirse dünya için tehlike olurmuş. Kendisi erimesin sen erit kardeşim. Savaş olunca tonlarca ağırlıkta silahları dünyanın öbür başına taşıyorsun. Buz kütlelerini parça parça susuz bölgelere taşı.

Okyanuslar, denizler su değilse, bu anlamda işimize yaramıyorsa su olarak görmeyelim, umudumuzu keselim. İçerdiği tuz nedeniyle deniz suyu içme ve sulama suyu olarak kullanıma uygun değil. Bu konuda kafalarda sorular var. Bizim tarlayı dahi sulayamadığımız bu tuzlu suda balıklar ve diğer deniz canlıları nasıl yaşıyor?

Deniz suyu tamam kullanıma uygun değil ama uygun hale getirilemez mi? Bilim/teknoloji maalesef pahalı arıtma tesisleri bulmaktan ileri gidememiş. Demek ki bilim bu konuya yeterli ilgiyi göstermiyor. Sebebi açık, şimdilik getirisi yok. Hep cebinizi düşüneceğinize biraz da insanlığı düşünün. Dünyanın birçok yerinde insanların bir yudum su için neler çektiğini biliyor musunuz?

Yaşadığımız gezegenin dörtte üçü su ama yararlanamayız. Bilimin bizi yarı yolda bırakan bu tür tespitlerinden bıktık. Su sorununa başka bir çözümün yoksa Atlas Okyanusu’nun ortasına laboratuar kurmak zorundasın.

Suyun gelecekte petrolden daha önemli olacağı söyleniyor. Bugün cebinize para girmiyor diye bilimsel araştırmaları başka alanlara kaydırıyorsunuz. Biraz da geleceğe yatırım yapın. Dünyada su sorununu çözecek buluş sahiplerini ihya edecektir.

Çölde susuzluktan yığılıp kalan dünyalı, yerin bilmem kaç metre derinliğinden çıkan kuyu suyu için kavga eden insanlar uçsuz bucaksız denizlere ve okyanuslara bakıp dünyanın bu durumuna anlam veremiyorlar. Dünyanın birçok kıyısında/sahillerinde arıtma tesisleri var ama deniz suyunun arıtılması pahalı ve meşakkatli bir iş. Bazı ülkelerde bu teknoloji ya da bu teknolojiyi kuracak para yok.

Suyu yoksa petrolü var; satsın petrolü alsın suyu. Her susuz ülkenin petrolü var mı? Su köpek maması değil herkesin ihtiyacı olan bir şey. “Suyu idareli kullanalım” lafını babam da söyler; bilim adamlarına düşen vaaz vermek değil bu alanda araştırma yapmak.

Örneğin gerçekten kutuplardaki buz kütleleri parçalanarak susuz bölgelere taşınabilir mi acaba? Biraz zor gözüküyor ama imkânsız da değil. Ben şahsen dünyada mevcut yeraltı ve yer üstü kaynaklarının su zengini ülkeler için bile geleceğin küresel endişeleri dikkate alınırsa yeterli olamayabileceğini düşünüyorum.

Esma KAHRAMAN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli korkusuz Kerim :Yüce Allah her ihtiyacı tam karşılamış ve dünyayı bir terazi üzerine kurmuştur.Tüm ihtiyaçları kötüye kullanan insanlardır.Bir bardak su almak için çeşmeyi açıyoruz iki bardak boşa aktıktan sonra bardağı dolduruyoruz.suyu merhametlice kullanmıyoruz.Su kaynaklarını araştırmıyor bulduğumuz kaynaklarla yetiniyoruz.Selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 30.07.2013 13:50
Cevap :
Pazar günü sabah sporunda farkında olmadan yürüyüş mesafesini biraz aşmışım. Taksi tutup eve dönebildim.  30.07.2013 19:43
 

Sırf araştırma yapılmadan yapılan bir yazı olduğu Dünya'nın dörtte üçü sularla kaplıyken diye atılan başlıktan belli oluyor malesef. Bu okullarımızda öğretilen yanlış bilgiden başka bir şey değil. Dünyanın sadece yüzeyi sularla kaplı.Yani dörtte üçü değil on da biri suyla kaplı ve bu kaynakların içilebilir olan kısmı çok az.Deniz suyunu kullanmaya gelince bu hiçte zor değil.Özgür ve bağımsız ülkeler bunu çok kolay bir şekilde yapabilir. Ne yazık ki kurtuluş savaşı vermiş olan ülkemiz de dünyadaki bir çok ülke gibi işgal altındadır. Dolayısıyla böyle makaleler hayalperest bir düşünceden öteye geçememekte.İnsanların susuzluktan ölmesini bırakın, bombalar ve silahlarla yine insan benzeri varlıklar tarafından öldürüldükleri bu düzende bunları düşünmek hayal oldu artık.

sedat şen 
 26.07.2013 9:24
Cevap :
Sözleriniz doğru,eleştiriniz de yerinde beyefendi. Hassas vatanseverlik duygularıyla yazılmış samimi değerlendirmeler.Gerçekten ciddiyetle okudum.Aslında haklısınız,makaleler bilimsel kaynaklara dayanmalı.Sizin gibi değerli insanlar yazılarımız bahanesiyle işte böyle güzel fikirlerini insanlarla paylaşıyorlar. Teşekkür ederim.  27.07.2013 13:08
 

Kerim Bey, tespitin doğru ve yerinde; ama bunun bilimsel bir açıklamasını beklemekte beyhude bir çabadır. Neden mi, insanlık beyin gücünün üçte birini bile kullanmıyor. Beyin gücünü, üçte birinin altında çalıştıran beyinlerden, ortaya koyduğun tespiti açıklayacak bir bilgi beklemek de zordur. Belki bugüne kadar böylesi bir soru akıllarından bile geçmemiştir. Sorusunu sormayan, o soruya ilişkin açıklamayı nasıl yapsın? Bir’de sonsuzu, sonsuzda biri kavrayabilmek için, damlada deryayı, hücrede bedeni, bedendeki su oranı ile dünyadaki su ve kara oranını düşünmeli insan; bir hakikatle sonsuz hakikatin kapısını açtığını, açabildiği… Beşeri bilim genelde bu yolda ilerlese de, hakikatte tuzak kurulur insanlığa bilimsel verilerin ışığında! Ne var ki bu tuzağa karşı başarılı olmakta mümkündür, bunun yolu da “Bir’de sonsuzu, sonsuzda da birin ahengini” kavrayabilmektir. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar…

Rıza Üsküdar 
 22.07.2013 22:48
Cevap :
Ülkemin önemli siyaset ve düşünce adamlarından Sayın Üsküdarlının bu güzel yorumu çok anlamlı...  23.07.2013 20:38
 

Haklısınız doğru söze ne denir :)..selam ve sevgiler.

Tülay EKER 
 22.07.2013 17:44
Cevap :
Sağ ol arkadaşım.  23.07.2013 20:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4642
Toplam yorum
: 12545
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 673
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster